Ma rajtol a 24 órás úszás Besztercebányán, 26. évadához ért az esemény Károly Zsolt2024. 12. 27., p – 08:44 Besztercebánya |
A rendezvény rekordját 2018-ban állították fel, amikor 1910 úszó vett részt a maratonon, és a fedett uszodát 24 óra alatt körülbelül 3300 látogató kereste fel.
A besztercebányaiak és a város látogatói pénteken a Štiavničky fedett uszodában szabadulhatnak meg a karácsonyi kalóriáktól, amikor elrajtol a hagyományos 24 órás úszás. Az esemény 26. évada 12:00 órakor kezdődik, és másnap délig tart. Erről Zdenka Marhefková, a polgármester szóvivője tájékoztatta az állami hírügynökséget, hozzátéve, hogy az úszómaraton alatt a látogatók 1,5 órás ingyenes belépést vehetnek igénybe.
„Minden résztvevő, aki leúszik 100 métert, oklevelet és egy apró ajándékot kap. Az esemény végén értékeljük a leggyorsabb úszókat, valamint hagyományosan a legidősebb résztvevőket, akiknek tárgyi nyereményeket adunk át. Tavaly 1898 úszó teljesítette a 100 métert az egészségért, és összesen 2846 látogató érkezett az uszodába”
– mondta Filip Tomašovič, a városi hivatal sportosztályának vezetésével megbízott munkatárs.
A rendezvény rekordját 2018-ban állították fel, amikor 1910 úszó vett részt a maratonon, és a fedett uszodát 24 óra alatt körülbelül 3300 látogató kereste fel. Sokan távolabbi vidékekről és külföldről is érkeztek.
„Mindenkit meghívok, hogy ússza le a maga 100 méterét az egészségért, és mozgással tegye színesebbé az ünnepi időszakot. Hívjátok meg barátaitokat és ismerőseiteket, döntsük meg együtt a részvételi rekordot! Mutassuk meg, hogy sportos szív dobog bennünk”
– tette hozzá Ján Nosko polgármester.
(TASR)
Kapcsolódó cikkünk
A budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság szombat délelőttjén véget ért az olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok Kapás Boglárka pályafutása. A magyar szurkolók egyik kedvence egy előfutambéli úszással és egy 16. hellyel búcsúzott a versenysporttól.
A magyar úszó a szemünk előtt nőtt fel, hiszen már a 2008-as pekingi olimpián megismerhettük a nevét. Akkor a magyar csapat legfiatalabbjaként, 15 évesen és 111 naposan utazhatott az ötkarikás játékokra. Igazán azonban akkor vált ismertté a neve, amikor az első ifjúsági olimpián, 2010-ben megszerezte Magyarország első aranyérmét 200 méter pillangón, amelyet még egy első és egy második hely követett.
Eredményeinek felsorolására aligha lenne elég helyünk, de a kezdeteknél a 2012-es debreceni nagy medencés Eb-t még kiemelnénk, ahol szülővárosában lett aranyérmes 800 méteres gyorsúszásban.
A törékeny testalkatú lánytól senki nem várta, hogy a sprintszámokban villogjon, de sokan azt sem gondolták, hogy a hosszabb távokon sikeres lehet. Volt azonban egy edző, aki óvodás korában kiszúrta a tehetségét és felajánlotta szüleinek, hogy foglalkozna vele.
„Mostani agyammal sem könnyű megmondani, mit látott bennem, de szerencsére nem csalta meg a szeme.
Gyorsan kiderült a tehetségem, de az is, hogy nekem nem lesznek hatalmas izmaim, pillanatnyilag sem súlyzózom, mert nagy muszklikkal könnyű lenne besavasodni is” – nyilatkozta a már említett Eb-arany után, majd valahogy úgy fogalmazott, hogy a hal sincs kigyúrva, mégis gyors. Ez pedig rá is igaz volt.
Az eredményei mellett elsősorban természete és mosolygós nyilatkozatai miatt vált azonnal a szurkolók kedvencévé. A bájos kislány mindig őszintén nyilatkozott a kamerák és a mikrofonok előtt, majd az évek múlásával érett nőként is ezt tette, a gyermeki mosolyt mindig megtartva. Ugyan gyakran pityergett is, de ezek leginkább örömkönnyek voltak. „Csak két tizedre volt az ezüst, de az az igazság, hogy egyáltalán nem érdekel, nem zavar. Amiért jöttem, azt hazaviszem és ez annyira fantasztikus érzés” – mondta az M4 Sport kamerái előtt az olimpiai bronz megnyerése után 2016-ban.
A riói ötkarikás játékokig persze szerzett megannyi Eb-érmet és világbajnoki bronzot is, de ezt követően a gyorsúszást felváltotta az a pillangó, amelyben ifjúsági korában is a legjobbak közé tartozott.
Ez újra visszahozta a kissé megkopni látszó lelkesedését, saját elmondása szerint is újra megtalálta az örömet az edzésekben is, és így természetesen a versenyzést is jobban élvezte.
Ezt a a 2019-es kvangdzsui vb is igazolta. Már ha a megelőző évben szerzett Eb-arany nem lett volna elég. Kapás Dél-Koreában lett világbajnok. Akkor is mosolygósan, de nem teljesen elégedetten nyilatkozott. „Nem tudom elhinni. Örülök az időnek, de még mindig azt érzem, hogy ennél jobb tudok lenni. Örülök, hogy nyertem, hiszen ez egy verseny volt és ez volt a lényeg, de jövőre még jobb leszek” – nyilatkozta akkor, de a következő két év utólag nézve a nehézségekről szólt.
2020 nyarán egy autoimmun pajzsmirigybetegség miatt nem tudta hozni a kiemelkedő eredményeket, de úgy tűnt, neki éppen ezért segíthet, hogy elhalasztották az olimpiát. Egy évvel később Tokióba az olimpiai aranyérem megszerzésének reményével utazott ki és nem is úszott rosszul. A 200 méteres pillangóúszás döntője előtt nem sokkal viszont pánikroham tört rá. Ennek oka, hogy nem sokkal korábban elhunyt a húga, ő pedig a felkészülés miatt nem tudta ezt ennyi idő alatt megfelelően feldolgozni. Ezt követően az sem volt biztos, hogy el tud indulni a döntőben, de végül vízbe ugrott és negyedik lett. A nagy siker tehát elmaradt, de a 2022-es házassága óta már Telegdy-Kapás Boglárkaként versenyző úszó ezt követően sem adta fel, nyert még idén Eb-bronzérmet és kemény küzdelmek árán kijutott a párizsi olimpiára is. Ez volt számára az ötödik.
A 2024-es évről mindenki tudta, hogy ez lesz számára az utolsó. Az év folyamán szinte minden versenye egy állomás volt a visszavonulás felé, és ahogy tőle megszokhattunk, ezek általában pityergéssel zárultak. Ez nem volt másként szombat délelőtt sem, hiszen a medencéből kilépve többen virágcsokorral köszöntötték. „Nagyon örülök, hogy itthon történt meg az utolsó úszás és ilyen kedvesen búcsúztattak. Nagyon jó érzés volt” – zárta pályafutását Kapás Boglárka, aki a következő hetekben, hónapokban pihenni szeretne, de az uszodától nem távolodik majd el. Férje, Telegdy Ádám továbbra is versenyez, így őt biztosan elkíséri majd a medencetérbe, de jó esély van arra is, hogy a jövőben gyermekeket tanít majd úszni.
Kapástól rengetegen köszöntek el, például az egyik legnagyobb tehetségnek tartott, még mindig csak 16 éves, de már Európa-bajnok és olimpikon Jackl Vivien is példaképének nevezte. Az immár csak egykori vetélytárs Késely Ajna pedig közösségi oldalán írt néhány sort, amely méltó lezárása lehet cikkünknek is.
„Sosem voltunk barátnők, de méltó ellenfelek, olykor pedig bajtársias társak voltunk egymásnak…
Mindig példakép volt az úszásod mellett a mosolyod… igyekszem példát venni tőled!
Kívánok olyan boldogságos pillanatokat ezután is, mint amit az úszás adott Neked!”
Kapcsolódó cikkünk Budapest |
Milyen volt a budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság szűk egy hete a Duna Arénában? Egyszóval: csúcs!
Hogy maradjunk a szó szerinti rekordoknál, rögtön az első döntős szám világcsúcsot hozott – 400 méter gyors után a kanadai Summer McIntosh vehette át a szimbolikus kis táblát a 25 ezer dolláros összegről –, a vasárnapi záráskor pedig az orosz 4×100-as férfi vegyesváltó foglalta keretbe a vb hat napját egy újabb rekorddal.
Kerek 30 világcsúcs, amiből az amerikai Gretchen Walsh egymaga kilencet (!!) tudhat magáénak, egy tizedik, váltóban elérttel kiegészítve.
Ezúttal nem maradt puszta közhely a „valaha volt leg….” kezdetű méltatás, magától értedődő, hogy az előbbi két szám nem kis sporttörténeti elsőséget jelentett Budapestnek.
S akkor még nem is szóltunk a lényegről, a magyar úszókról.
Kós Hubert vállalta a részvétel jelentette kockázatot – mert akárhonnan is nézzük, olimpiai bajnokként csakis egy vb-címmel kerülhette el, hogy ráaggassák a „sikertelen” jelzőt a Duna arénás szereplésére. Mert hiába, hogy a 25 méteres medence egy egészen más műfaj, a közvélemény ilyen nüanszokra nem ad. A magyar válogatott legnagyobb csillagaként pedig még egy újabb nagy adag nyomás nehezült rá. De hogy mennyire felkészült minderre mentálisan a mindössze 21 éves sportoló, arról nagyon árulkodóak voltak a 100 háton elért ezüstje utáni első mondatai. A mix zónában egy kiegyensúlyozott, saját magát is maximálisan reálisan látó úszó nyilatkozott az újságíróknak. Nem ugrándozott az örömtől, hogy a kevésbé erős számában is rögtön második hellyel nyitott, nem volt búskomor, hogy három századdal maradt le az aranyról. Pont annyira volt mosolygós és laza, amennyire egy (úszói mércével mérve kisebb) világverseny dobogós helye után lehet/illik, és pont annyira volt céltudatos és koncentrált, amennyire egy fő feladatára még csak készülő sportembertől várjuk.
Sem bagatellizálni, sem túlbecsülni nem akarta az első érmét, és az aranyat sem mindent elsöprő magabiztossággal célozta meg, mert – ahogy majd´ minden nyilatkozatában visszatért hozzá – ezen a világbajnokságon az volt a lényeg, hogy kiélvezze a magyar közönség szeretetét.
Mert még ha egy-egy hétköznapon nem is telt meg csordultig a Duna Aréna, valószerűtlenül nagy ujjongás kísérte minden piros–fehér–zöld zászlócska megjelenését a kivetítőn. Ami azt jelentette, hogy a 34 hazai úszó közül valaki épp bizonyítani készül.
Például azt, hogy a magyar úszósport újra és újra meg tud újulni. Előbukkant a „semmiből” (pontosabban Amerikából) egy Sárkány Zalán, aki meg se állt az aranyig 800 m gyorson; főnixmadárként éledt újra hamvaiból Szabó Szebasztián és szerzett egy éremmel főlérő 4. helyet 50 m pillangón.
A 4×200-as női gyorsváltó (Pádár Nikolett, Ugrai Panna, Molnár Dóra, Ábrahám Minna) talán még náluk is nagyobb tettet hajtott végre azzal, hogy az amerikaiak mögött legyőzte a „maradék világot” – aminek még csak a közelében sem járt sosem magyar négyes, pedig egy bizonyos Hosszú Katinka is ott volt a névsorban éveken keresztül.
Egyszóval: ha nem is volt hibátlan diadalmenet a rövid pályás vb (az olimpiai negyedik Németh Nándor például nem jutott tovább az előfutamból sem 100 m mellen), a magyar úszósport él és virul: a hétfőn bejelentett Év sportolója-ankét férfi tízes listáján például öt úszót találunk.
Mit is mondhatnánk erre? Alig várjuk a 2027-es, újabb pesti vizes-vb-t, Kóst, Sárkányt, Milákot, Rasovszkyt és a többieket.
Kapcsolódó cikkünk
Kós Hubert aranyérmet nyert 200 méter háton a budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság vasárnapi zárónapján.
A táv olimpiai bajnoka a délelőtti előfutamban 1:48.02 perces országos csúccsal volt a legjobb, közel két és fél másodperccel ért el jobb időt, mint az akkor második francia Mewen Tomac, így toronymagas favoritként várta a rajtot este a telt házas Duna Arénában.
A 21 éves magyar klasszis a fináléban az indítás előtt a közönség biztatását kérte, majd az első 50 után már több mint fél másodperc volt az előnye. A 2-es pályán úszó olasz Lorenzo Mora próbálta egyedüliként tartani vele a lépést, de az utolsó 50-nél látszott, hogy neki sincs esélye. Kós végül a világcsúcstól mindössze két századdal elmaradva, 1:45.65 perces Európa-rekorddal diadalmaskodott, az orosz Arkagyij Vjacsanyin 2009-es 1:46.11-es kontinenscsúcsát javította meg.
Az ebben a számban a párizsi játékokon aranyérmes Kós – aki korábban 100 méter háton ezüstérmes volt a Duna Arénában – Hosszú Katinka, Gyurta Dániel, Bernek Péter, Szabados Béla és a szombaton aranyérmes Sárkány Zalán után a magyar úszósport hatodik rövid pályás világbajnoka.
„Nincs ilyen sokszor az ember életében, hogy több ezer magyar előtt úszhat és sétálhat. Ezt a medencében is éreztem. Jó volt, hogy a többiek nem tudtak velem jönni, a saját versenyemet úszhattam. Nem gondoltam, hogy ilyen közel kerülök a vb-csúcshoz”
– mondta Kós az M4 Sportnak, de már előtte is, a hivatalos helyszíni villáminterjú során (mely angolul zajlik) is kétszer megköszönte a drukkereknek a fergeteges buzdítást.
férfi 200 m hát, világbajnok:
Kós Hubert 1:45.65 percLorenzo Mora (Olaszország) 1:48.96Mewen Tomac (Franciaország) 1:49.93
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »