Lesz gáz akkor is, ha az ukránok elzárják a gázcsapokat, a gázáremelkedést azonban nem ez okozza Lajos P. János2024. 10. 10., cs – 15:29
A szlovák és az ukrán kormány hétfői közös tanácskozása után jelentette be Denisz Smihal ukrán kormányfő, hogy nem hosszabbítják meg az Oroszországgal meglévő szerződésüket a földgáztranzitról, így januártól a Barátság földgázvezetéken nem érkezik Szlovákiába orosz gáz. Az ország földgázellátása azonban megoldható más forrásból és más útvonalon is, és emiatt nem kellene drágulnia a földgáznak. Más kérdés, hogy jövőre nő az áfa és várhatóan sokak számára megszűnik az állami gázártámogatás is, ezért a földgáz ára biztosan emelkedni fog. Az árkompenzációról a kormány néhány héten belül dönthet.
Nem kell gázhiánytól tartani, ha Ukrajna januárban elzárja a Barátság földgázvezetéket, és azon keresztül nem jön több földgáz Szlovákiába. Ebben egyetértenek a gazdasági minisztérium és az ellenzék képviselői is. „A diverzifikáció keretében több intézkedés történt, Szlovákia minden szomszédjával rendelkezik kétirányú földgázvezetékkel van összekapcsolva, vagyis minden irányból biztosítani lehet a földgázszállítást az országba” – tájékoztatta a gazdasági minisztérium az Új Szót.
Az ukránok elsődleges célja az orosz földgáz blokkolásával az orosz büdzsé bevételeinek csökkentése.
Stratégiai célunk az orosz infrastruktúra szankcionálása, és ezáltal a Kreml lehetőségeinek csökkentése a háború finanszírozására
– jelentette ki az ukrán-szlovák kormányülés után Denisz Smihal ukrán miniszterelnök. Azt szeretnék elérni, hogy a lehető legtöbb állam váljon le az orosz energiahordozókról, így a földgázról is.
Mi értjük, hogy néhány ország számára ez égető kérdés, de számolunk a szállítások fokozatos diverzifikációjával
– mondta Smihal.
A találkozó után Robert Fico szlovák kormányfő sem tiltakozott az ukrán bejelentés ellen, csak annyit mondott, hogy Szlovákiának és Ukrajnának is érdeke az ukrán szállítási kapacitás további kihasználása, mind a földgáz, mind a kőolaj esetében.
A földgáztározók tele vannak
A földgázbeszerzés egyébként az egyes gázszolgáltatók feladata, amelyek közül a legnagyobb az állami Szlovák Gázművek (SPP). A minisztérium szerint a ZSE csoportba tartozó gázszolgáltatók, a ZSE Energia és a Kelet-Szlovákiai Energetika szintén megállapodott cseppfolyósított földgáz (LNG) beszerzéséről az Orlen Grouppal.
2025-től érkezik majd földgáz a lengyel-szlovák földgázvezetéken is, és 2024 februárjától növelték a kapacitását a szlovák-magyar vezeték kapacitását is
– magyarázta a minisztérium.
Az SPP is diverzifikálta portfólióját, szerződése van nagy földgázszállítókkal, mint a BP, az Exxon Mobil, a Shell, az RWE és az ENI. Emellett tele vannak a tározók is. „A tavalyi meleg tél hatása is, hogy a földalatti gáztározók jelenleg csaknem 100 százalékig tele vannak, és az előrejelzések szerint tele lesznek még januárban is.
Hamarosan azeri gáz is jöhet Szlovákiába
Magyarországon keresztül azerbajdzsáni gáz is érkezhet Szlovákiába, erről tárgyalt legalábbis Denisa Saková gazdasági miniszter kétszer is Bakuban: áprilisban és szeptemberben is találkozott Mikail Dzsabbarov azeri energiaügyi miniszterrel. A gazdasági minisztérium szerint a Solidarity Ring (STRING) hálózaton érkezhetne a földgáz Szlovákiába. A minisztérium szerint azonban az orosz gáz ennek ellenére sem lesz teljesen kiváltható.
PS: az orosz gázról már régen le kellett volna válni
Az ellenzék szerint a kormánynak már régen fel kellett volna készülnie erre a helyzetre, mert Denisz Smihal bejelentése nem a semmiből érkezett.
Ukrajna már régen jelezte, hogy a szerződést nem hosszabbítja meg. A kormány most nem siránkozhat, hogy nem készültünk fel erre a helyzetre
– véli Ivan Štefunko, a Progresszív Szlovákia (PS) alelnöke. A teljes diverzifikációt szerinte már régen meg kellett volna valósítani, hiszen Oroszország már 2006-ban és 2009-ben is bebizonyította, hogy a gázellátást politikai fegyverként használja. Azt Štefunko is elismeri, hogy a jelenlegi gázhelyzet nem nyugtalanító. „A gáztározók szinte teljesen tele vannak, a következő fűtési szezonban nem kellene, hogy gondjaink legyenek” – véli a PS alelnöke.
Nem tart attól sem, hogy a gáz ára az ukrán lépés miatt komolyabban emelkedne. „A gáz ára a sebezhető fogyasztók számára az európai tőzsdei áraktól függ, az európai országok többsége azonban már levágta magát az orosz gázról” – magyarázta Štefunko, hogy miért nem kellene befolyásolnia a gázárat a Barátság gázvezeték elzárásának.
Hirman: a gáz árát nem befolyásolja az ukrán döntés
Az ukrán kormány döntése biztosan nem veszélyezteti Szlovákia eneriaellátását, véli Karel Hirman, a Demokraták párt energiaügyi szakértője, korábbi gazdasági miniszter. Szerinte az SPP-nek, amely a szlovák gázpiac 64 százalékát ellenőrzi van elég szerződött kapacitása.
Ezek a szerződések teljes mértékben lefedik a Gazprom esetleges kiesését
– válaszolta az Új Szó-nak Hirman. A többi gázszolgáltatónak is van elég szerződött kapacitása Hirman szerint.
Az oroszföldgáz-szállítások leállása szerinte sem okoz majd áremelkedést. „A gáz ára – bármilyen beszállítótól – a gáz tőzsdei árától függ. A szolgáltató menedzsmentjének ügyességén múlik, hogy milyen kedvezményes feltételekben tud megállapodni” – állítja Hirman.
A lakossági gázár biztosan emelkedni fog januártól
A földgáz lakossági árát sokkal jobban befolyásolja az Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) várható döntése. A szeptemberi bejelentésük szerint januártól komoly áremelkedés vár a lakosságra, de ennek nincs köze az ukrán kormány döntéséhez. A pontos árlistát csak november végén, december elején hozza majd nyilvánosságra az ÚRSO, de már most is látszik az áremelkedés mértéke.
Annak a háztartásnak, amely fűt is a gázzal, akár évi 450 eurós áremelkedéssel is számolnia kell.
Hirman szerint az ÚRSO a 2023 októbere és 2024 szeptembere közötti gázár alapján határozza meg a lakossági gáz árát, vagyis arra nincs hatással, ha januártól leáll az orosz gáz behozatala.
Kapcsolódó cikkünk
A háztartásoknak nem kell aggódniuk a jövő évi energiaárak miatt, annak ellenére sem, hogy több százmillió eurós kormányzati támogatás megszűnik. Ezt Jozef Holjenčík, a Hálózati Iparszabályozási Hivatal (ÚRSO) elnöke mondta. A háztartások számára a villamos energia és a távhő nem változhat, a gáz ára valószínűleg emelkedni fog.
A szabályozó hatóság vezetője azonban egyelőre nem kívánta nyilvánosságra hozni a konkrétumokat, a jövő évi energiaárakról szóló végleges döntés az év végére várható.
„Mint tudják, az árképzési eljárások végleges lezárása előtt soha nem közlünk vagy kommentálunk konkrét számadatokat. Azt azonban általánosságban közölhetem, hogy jelenleg úgy tűnik, a háztartások számára a villamos energia és a távhő jövőre nagyjából a 2024-es szinten marad, a gáz ára pedig valószínűleg enyhén emelkedni fog. És mindezt, hangsúlyozom, az állam támogatása nélkül, ahogyan az a korábbi években történt” – mondta Holjenčík.
A közelmúltban a média arról számolt be, hogy a háztartások számára akár 25%-kal is drágulhat a gáz. A szabályozó hatóság elnöke ezt a számot nem kívánta kommentálni. Rámutatott azonban, hogy a szlovákiai fogyasztók számára a gáz végső árát jelentősen befolyásolja majd az európai gázszállítási útvonalak használatának megváltozása is.
Holjenčík szerint Szlovákia számára továbbra is fontos, hogy a meglévő hosszú távú gázszállítási és szállítási szerződésekkel együtt maximalizálja az orosz gáz felhasználását.
„Továbbra is megoldatlan a helyzet az orosz-ukrán szállítási szerződés körül, amely 2024-ben jár le. Ha nem újítják meg, vagy nem váltják fel más kereskedelmi megoldással, akkor az Ukrajnából az EU-ba irányuló gázáramlás leáll, ami a nagykereskedelmi gázárak emelkedését fogja eredményezni, de a gázszállítási árak esetleges emelkedését is több európai országban” – figyelmeztetett Holjenčík.
A szlovák szállítóhálózat éves maximális műszaki szállítási kapacitása körülbelül 90 milliárd köbméter földgáz. A szállított gáz mennyisége az elmúlt öt évben folyamatosan csökkent. Míg 2021-ben még 41,6 milliárd köbmétert szállított az Eustream, addig 2023-ban már csak alig több mint 16 milliárd köbmétert.
A háztartásoknak fizetendő végső gázár szerkezetében a gázszállításhoz kapcsolódó árösszetevő mintegy 6%-ot tesz ki. A gázellátás teljes végső árának jelentős részét (több mint 60 %-át) a nyersanyagár és a gázszolgáltatással kapcsolatos költségek teszik ki.
„A 2025-re vonatkozó ár önmagában 37,33 euró megawattóránként. Ez 40 %-kal alacsonyabb, mint a 2024-ben szabályozott ára, de a kiszolgáltatott gázfogyasztók gázellátási árának kiszámításakor a 2024-ben alkalmazott tényleges árakhoz képest magasabb a kormányrendelet által maximált gázellátási árnál” – tette hozzá a szakértő.
A szabályozó hatóság vezetője szerint a kiszolgáltatott fogyasztók (háztartások vagy kisvállalkozások) gázellátásának 2025-re vonatkozó végleges ára, beleértve annak számszerűsítését, hogy az árucikk ára hogyan fog tükröződni a teljes árban, az elosztóhálózathoz való hozzáférés és a gázelosztás áraira vonatkozó befejezett árképzési eljárásoktól függ. Az elosztási díjak a végső ár nagyjából 30%-át teszik ki.
„A nem szabályozott gázfogyasztók esetében lehetetlen pontosan megjósolni, hogy a 2025-re a nyersanyag ára milyen mértékben fog tükröződni a gázszolgáltatás végső árában, ez függ a gázszolgáltatási szerződés típusától (határozott vagy határozatlan időre szóló), de a gázszolgáltatás árának meghatározási módjától is (rögzített vagy a jelenlegi piaci gázárakat tükröző képlet)” – jelentette ki Holjenčík.
(pluska)
Lesz kompenzáció, de várhatóan nem mindenkinek
A tényleges áremelkedés azonban még attól is függ, hogy a kormány milyen árkompenzációt készít elő, és ez kire fog vonatkozni.
Robert Fico miniszterelnök legutóbb arról beszélt, hogy a jelenleg érvényes, mindenkire egyformán vonatkozó kompenzációt az állam nem engedheti meg magának, csak a „rászorulóknak” fog segíteni.
A kérdés az, hogy kik tartoznak majd a „rászorulók” körébe, és ők milyen kompenzációra lesznek jogosultak.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »