Lengyelország végrehajtja a Nemzetközi Büntetőbíróság döntéseit

Lengyelország végrehajtja a Nemzetközi Büntetőbíróság döntéseit

Lengyelországnak jogilag kötelessége együttműködni a Nemzetközi Büntetőbírósággal (ICC) a háborús bűncselekményekkel vádolt személyek, köztük Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen kiadott letartóztatási parancsok végrehajtásában – közölte egy lengyel külügyminiszter-helyettes.

Andrzej Szejna tisztázta, hogy az állami vezetők nem élveznek mentességet az ilyen letartóztatási parancsokkal szemben a nemzetközi jog szerint. A lengyel állami hírügynökségnek, a PAP-nak adott interjúban Szejna megerősítette Varsó álláspontját:

„Lengyelország tiszteletben tartja és végrehajtja a Nemzetközi Büntetőbíróság döntéseit.”

Hozzátette, hogy Netanjahu „tudja, mire számíthat”, és valószínűleg nem fog olyan ICC-tagállamokba látogatni, ahol a letartóztatási parancs végrehajtható lenne. Szejna hangsúlyozta, hogy Lengyelország támogatja az ICC ukrajnai háborús bűncselekményekkel kapcsolatos vizsgálatait.

Az ICC novemberben adott ki letartóztatási parancsot Netanjahu, Yoav Galant volt izraeli védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász egyik vezető parancsnoka ellen.

Hírdetés

A vádak között háborús bűnök és emberiesség elleni bűncselekmények szerepelnek, amelyek a gázai konfliktussal és a 2023. október 7-i Hamász-támadással kapcsolatosak.

A lengyel parlament külügyi bizottságának csütörtöki ülésén a képviselők arra kérték Szejnát, erősítse meg, hogy Lengyelország tiszteletben tartja-e az ICC parancsait. Válaszában hangsúlyozta, hogy Lengyelország, mint a Római Statútumot aláíró 124 ország egyike, köteles az ICC döntéseinek végrehajtásában közreműködni.

Kiemelte, hogy „az állami vezetők mentessége és sérthetetlensége, amelyet általában kétoldalú kapcsolatokban elismernek, ebben az esetben nem alkalmazható.”

Hozzátette, hogy Lengyelország elkötelezett az ICC iránt, amely a nemzetközi büntető igazságszolgáltatás és a szabályokon alapuló nemzetközi kapcsolatok egyik alappillére.

Izrael – az Egyesült Államokhoz és Oroszországhoz hasonlóan – nem ratifikálta a Római Statútumot, és nem ismeri el az ICC joghatóságát. Ezzel szemben Palesztina a szerződés részes fele, ami lehetővé teszi az ICC számára, hogy vizsgálatot folytasson a palesztin területeken, beleértve az izraeli megszállás alatt álló területeket is – jelentette a PAP hírügynökség.

Körkép.sk, Lengyel Közszolgálati Rádió nyomán


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »