Lélektől lélekig: érdemes volt várni a jubileumi Concordia 40 – hangversenyre

Lélektől lélekig: érdemes volt várni a jubileumi Concordia 40 – hangversenyre

Bármelyik fővárosi koncertteremben zúgó vastapsban részesült volna az a bravúros teljesítmény, amivel a komáromi Concordia Vegyes Kar április 23-i jubileumi hangversenye zárult az Egressy Béni VMK-ban. Miután a Concordia és a Gaudium Vegyes Karon kívül jeles zenészek közreműködésével elhangzott Kodály Zoltán Kállai Kettős című szerzeménye, a hálás közönség állva tapsolta meg a 40. évfordulóhoz felettébb méltó produkciót. Az már „csak“ hab volt az ünnepi tortán, hiszen a nívós eseményen közreműködő baráti kórusok esetében is mindvégig lélekből zengett a dal.

Stubendek Katalin, a karnagy Pécsi Nemzeti Színház társulatát színművészként erősítő lánya Thoma Lászlóval együtt vállalta a műsorvezetést, bónuszként pedig Csorba Győző Kodály című versével is megörvendeztette a hallgatóságot. Nem csak a családi szálak miatt, hanem azért is, mert lányként tíz évig szívesen énekelt a lelkes csoportban.

Keszegh Béla, Komárom polgármester ünnepi köszöntőjében méltatta az 1980. május 26-án megalakult Concordia eddigi munkásságát, s a jubilánsnak a sikeres folytatás részeként azt is kívánta, hogy az 50. évfordulóját majd az eredeti időpontban ünnepelhesse meg. Megjegyezte: ő is daloló-zenekedvelő család sarja, s a megromlott egészségi állapota miatt a helyi Timoteus idősotthon lakójává vált édesapja, id. Keszegh Béla éppen kórust szervez a szépkorúak körében.

Miután a nagyterembe az új zászlójuk alatt bevonultak a „concordiások“, a 3 részes összeállítás első felében szakrális művek tolmácsolásával adtak hálát az eddig elvégzett munkáért, eredményeikért és az elhunyt tagjaikért, „akik már odaát az égi kórust gazdagítják“.

Közben Stubendek István, Pfeiferlik Annamária, Bakos Márta, Nagy Erika és Čupková Katarína váltották egymást a karnagyi pulpituson.

A 2. részben a Selye János Egyetem Cantus Iuventus Női Kara egyedül és a szintén Orsovics Yvette által vezényelt Marianum Egyházi Iskolaközpont Schola Mariana Nagyok Kórusával együtt is fellépett. Közreműködött: Zsidek Alexandra (szóló), Bathó Lilla (furulya), Csehi Ágota és Fekete Éva (zongora). Majd a Kantantína Női Kamarakórus Čupková Katarína vezényletével következett, zongorán kísérte Fekete Éva. Azután pedig a Stirber Lajos karnagy által irányított Gaudium Vegyes Karnak és Hangszeres Kamaraegyüttesnek jutott a főszerep. Szólót énekelt Grassl Ferdinánd és Pfeiferlik Tamás. Örvendetes, hogy a kóruséneklés iránt vonzódó „pacsirtáknak“ Komáromban kiskoruktól kezdve az időskorukig nívós énekkarok munkájába van lehetőségük bekapcsolódni.

A hangverseny 3. részében a jubiláns vegyes kar további produkcióját élvezhettük, zongorán közreműködött Lohner Mónika és Krasznak Gáspár. Majd a jubileumhoz méltó záróakkordként Kodály Zoltán Kállai Kettős című szerzeménye hangzott el, a Concordián és a Gaudiumon kívül jeles budapesti, pozsonyi és komáromi zenészek (hegedű – Pasztorek Ferdinánd, Jozef Horváth, Berán Gábor és Marian Gaspar, brácsa – Lakatos Róbert, cselló – Rácz Csaba, nagybőgő – Hanusz Zoltán, cimbalom – Farkas Rózsa és Kuti Sándor, klarinét – Kazán Péter, Dávid József és Zimonyi Gábor) közreműködésével.

Hírdetés

A hálás közönség felállva, percekig zúgó vastapssal köszönte meg a nagyszínpadot megtöltő szereplők bravúros teljesítményét, amit a fővárosi koncertszervezők is megirigyelhettek volna.

Ekképp a már elhunyt kórustag, V. Nagy János László fafaragó művész álma is valóra vált, de sajnos, ő már nem lehetett a produkció részese… Reménykeltő, hogy tájainkon ilyen magas nívón hangzik fel a magyar dal, teret követelve a jövőben is, hiszen a páratlan örömet szerző, közös éneklés sokak számára létformát jelent.

Az eseményen az Egressy VMK és a Concordia Chorus Polgári Társulás által támogatott Concordia nevében Stubendek István karnagy átvehette Görföl Jenő titkártól a Csemadok Országos Elnöksége díszoklevelét, továbbá a Komáromi Regionális Művelődési Központ emléklapját, valamint a Szlovákiai Magyar Zenebarátok Társasága és a hazai, illetve túlparti baráti kórusok méltató szavak kíséretében átnyújtott ajándékait, csokrait. Tóth Péter és Melcher Anna pedig Hálaének címmel írt dalt az ünnepeltnek.

Egy fontos bejelentésre is sor került: a Concordia Kodály Zoltán háromszoros Kossuth-díjas zeneszerző, népzenekutató, zenetudós és – oktató születésének 140. évfordulója alkalmából szorgalmazza a szobrának felállítását az Európa-udvarban, s az elkészítéséhez szükséges pénzt közadakozásból akarja összegyűjteni.

Miközben a Stubendek István alapító karnagy által vezényelt vegyes kar a kihagyhatatlan Esti dallal kívánt a jelenlevőknek jó éjszakát, jóleső érzéssel nyugtáztuk: 3 a magyar igazság, 4. a (csodálatos) ráadás. A pandémia miatt ugyanis háromszor kellett elhalasztani az immár 40+2 éve sikeresen működő, s a többször aranykoszorús minősítésen kívül a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Egyesületek Szövetsége által adományozott KÓTA-díjat is kiérdemelt kórus ingyenes, jubileumi koncertjét, de szombaton este végre megvalósult a két és fél órás, szívmelengető együttlét.

A kórus megalakulásunk 40. évfordulójára, 2020-ban elkészült a Negyvenes című 4. hanghordozója, amely válogatás az előző három CD anyagából. A Csemadok Komáromi Városi Szervezete pedig kiadta a Negyven év összhangban című jubileumi évkönyvet, amelyben felelevenítik az 1980. május 26. és 2020. november 22. közti legjelentősebb eseményeket, emléket állítottak a régi kórustársaknak, s értékes magyar egyházi és világi művek hű tolmácsolójaként vonzó példát mutatnak a szülőföldjén felnövekvő új magyar nemzedéknek. A gazdag képanyaggal színesített, 232 oldalas kiadványban külön figyelmet érdemel a felvidéki, illetve komáromi kóruslét előzményeinek taglalása, amiből egyebek mellett kiderül, hogy 1918 előtt a magyarlakta területeken 20-25 énekkar működött. Az úttörők közé tartozott 1850-ban a Komáromi Első Énekkar és 1863-ban a Komáromi Dalegylet is.

Mivel a Concordia további éltetéséhez a tag-utánpótlás folyamatos biztosítására is nagy szükség van, a számos karnagyi különdíja után a jubileum alkalmából a pozsonyi székhelyű Nemzeti Népművelési Központ Tiszteletbeli Életműdíjában részesített Stubendek István karnagy továbbra is várja a kórusukhoz csatlakozni kívánó hölgyeket és urakat…


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »