Legyen német atombomba? Egyre több politikus játszik a gondolattal, de a nép irtózik tőle

Legyen német atombomba? Egyre több politikus játszik a gondolattal, de a nép irtózik tőle

Nyitókép: cicero.de

Ismét előkerült a vita Németországban, hogy a Szövetségi Köztársaság kezdjen-e lépéseket tenni független nukleáris felfegyverkezése felé. Scholcz kancellár ellenzi, de koalíciós partnerei már megengedőbbek a gondolattal. Az Európai Unióban jelenleg Franciaország az egyetlen nukleáris hatalom.

Ezt a nézetet képviselték a korabeli szociáldemokraták is, de ezek a hangok idővel csitultak, és mára a német közvélemény elkönyvelte az atomfegyverek jelenlétét, de nem szereti, és nem érzi magát nagyobb biztonságban a társaságukban.

Most már egészen más a helyzet, mert többféle új fenyegetés került terítékre

Hírdetés

Ulrich Kühn német kutató szerint ilyen vita már folyt 2016-ban is, amikor Donald Trump beköltözött a Fehér Házba, majd újra fellángolt 2018-ban, amikor az elnök majdnem tönkretett egy NATO-csúcstalálkozót. 2020-ban Emmanuel Macron francia elnök ajánlott stratégiai nukleáris párbeszédet az európaiaknak, végül 2022-ben ismét élesen felmerült a kérdés, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát.

A legújabb riadalom pedig az, hogy az újraválasztásra esélyes Donald Trump lazán megfenyegette a NATO-t, hogy nem siet feltétlenül a szövetségesek védelmére, ha valamelyiküket megtámadják. A szorongást fokozza, hogy az Egyesült Államok hivatalban lévő elnöke immár hónapok óta képtelen átvinni a Kongresszuson a döntés Ukrajna alapvető újrafinanszírozásáról, ami a háború elveszítéséhez is vezethet.

A témával az Euronews foglalkozik részletesen.

Körkép.sk, Euronews


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »