Klaus Iohannis román államfővel ünnepelték a kolozsvári állami egyetemek tanárai és diákjai a városban 1919-ben elindult román nyelvű egyetemi oktatás centenáriumát.
Több mint tízezer diák és tanár vett részt a Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) elől indult, a város főteréig tartó felvonuláson, ahol a hat kolozsvári állami egyetem rektorai, Kolozsvár polgármestere, Kolozs megye önkormányzati elnöke, végül pedig Klaus Iohannis köszöntötte a tanévkezdőket.
Az államfő beszédében társadalmi aktivitásra biztatta a diákokat. Elmondta: a diákélet nemcsak a szakmai felkészülés időszaka, hanem a nézetek ütköztetéséé, a társadalmi aktivizmus kialakulásáé is. "Azt várom tőletek, hogy tegyétek a román társadalmat jobbá, élénkebbé, vibrálóbbá és versenyékesebbé" – szólította fel az elnök a centenáriumi zászlócskákat lobogtató diákokat.
Emil Boc polgármester arra biztatta a Kolozsváron tanuló diákokat, hogy tanulmányaik elvégzése után is maradjanak a városban, és tegyék pezsgővé Kolozsvár életét.
Klaus Iohannis reggel a Románia legnagyobb és legelismertebb egyetemének, a Babes-Bolyai Tudományegyetemnek a centenáriumi tanévkezdésén vett részt. Felidézte: egykor ő maga is itt szerezte a fizikatanári diplomáját.
Felidézte: Erdély és Románia "egyesülése" után már az első évben "megalapították" a kolozsvári román tudományegyetemet, mert "kiemelt fontosságúnak tartották az oktatást". Klaus Iohannis az egyetemen belül "jelenleg megnyilvánuló toleranciát" is méltatta. Megemlítette hogy a BBTE ma román magyar és német tagozatokkal működik, és "ebben a három erdélyi kultúra több évszázados együttélése nyilvánul meg".
Ioan Aurel Pop rektor, aki a Román Akadémia elnöki tisztségét is betölti a 439. kolozsvári, és a 100. kolozsvári román akadémiai évet nyitotta meg. Elmondta: a Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) ma Románia legnagyobb és a nemzetközi rangsorokban legelőkelőbb helyen szereplő egyeteme. Diákjainak a száma eléri a 45 ezret, tanárai száma megközelíti a kétezret.
A "multikulturális egyetem" centenáriumi tanévnyitóján csak zenében hangzott el magyar és német szó: az Örömóda egyik szakaszát magyarul, másikát németül énekelte az egyetemi kórus.
Ezt is rabolták, mint minden mást
Amint Gaal György kolozsvári helytörténész az MTI-nek felidézte: a kolozsvári román tudományegyetem azt követően jött létre, hogy a városban berendezkedő román adminisztráció 1919. május 12-én a román királyság iránti hűségesküre szólította fel a városban 1872 óta működő magyar tudományegyetem tanári karát.
A Kolozsvári Magyar Királyi Ferenc József Tudományegyetem tanárai megtagadták a hűségesküt, ezért az 1902-re felépült főépületét, klinikáit és számos más épületét a teljes berendezéssel együtt át kellett adniuk a román kormányzótanács képviselőinek. Gaal György szerint a román adminisztráció egy teljesen felszerelt, kulcsra kész egyetemet kapott, amelynek csak a tanári karát kellett megszerveznie. A magyar egyetem tanárai Budapestre menekültek, majd 1921-ben megalapították a szegedi tudományegyetemet.
A jelenlegi BBTE a bécsi döntés után visszatelepült, majd a román királyi dekrétummal is megalapított magyar tannyelvű (1945-től Bolyai János nevét felvevő) tudományegyetemnek és a háború után Kolozsvárra visszatért román tannyelvű, (1947-től Victor Babes nevét felvevő) tudományegyetemnek a román kommunista hatóságok által elrendelt 1959-es egyesítésével jött létre.
Ilyen minőségű videót tett közzé az oláh elnöki hivatal a beszédről
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »