Húsz évvel ezelőtt történt az elmúlt száz év legsúlyosabb természeti katasztrófája, amely 230 ezer ember életét követelte. 2004. december 26-án egy hatalmas szökőár érte el Thaiföld, Indonézia és Srí Lanka, valamint Kelet-Afrika partjait. Az esemény nem csak a kerek évforduló miatt került ismét a figyelem középpontjába.
A 2004-es természeti katasztrófát egy 9,3-as erősségű földrengés okozta, amelynek epicentruma Szumátra szigetének északi partvidéke alatt volt. Ez a földrengés az elmúlt 100 év harmadik legerősebb rengése volt, amelynek következtében egy 900 km/órás sebességgel száguldó árhullám indult útjára. A parthoz érve a sekély víz miatt a hullám lelassult és 30-40 méteres magasságra tornyosult fel. Majd lecsapott a vidékre, több kilométeres mélységbe hatolt be a szárazföld belsejébe, miközben 230 ezer emberéletet oltott ki.
A 2004-es karácsonyi események nem példa nélküliek, ám a pusztítás mértéke és az emberáldozatok nagy száma miatt mégis egyedi. 2011-ben Japánt egy 40 méteres cunami érte el egy 9,1-es erősségű tenger alatti földrengést követően. Ez az árhullám okozta a fukusimai atomkatasztrófát, és 20 ezer embert ölt meg.
2018-ban Szimátra szigetén 500 emberéletet vett el egy cunami és ezrek váltak földönfutóvá.
A kutatók nem csak a kerek évforduló miatt vették elő a 2004-es cunami leírásait. Az elmúlt két évben két, Európa számára is igen aggasztó esetre került sor. Nem szokványos cunamikról van szó, valami jóval veszélyesebbről, amely több százméteres árhullámot tud okozni.
2023 szeptemberében Grönland keleti partjainál elsüllyedt egy 1200 méteres hegy. A mérések szerint meggyengült az alatta lévő gleccser jege, ami nem bírta el tovább a súlyt, a hegy pedig egyszerűen belecsúszott a tengerbe.
Az esemény után rögtön egy 200 méter magas cunami jött létre, amely csak azért nem került be a sajtóba, mert a fjord lakatlan partvidékét sújtotta. Ugyanakkor a 200 méteres monstrum után egy hétméteres szökőár is útjára indult, amely kilenc napon keresztül verődött oda-vissza, parttól partig a kanyargós fjordban.
Ez a rendkívüli esemény sem példa nélküli. Két évvel korábban Brit Kolumbia (kanadai tartomány) partjainál az Elliot Creeknél történt egy hatalmas földcsuszamlás a gleccservölgyben. Ez 100 méteres cunamit okozott.
A geológusok most azért kongatják a vészharangot, mert még megjósolni is nehéz volna, milyen pusztítást végezne egy ilyen jelenség, ha a fjordok lakott szakaszain következne be.
Körkép.sk, Welt.de
Nyitókép forrása: Mesterséges intelligenciával létrehozott kép
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »