Az Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriumban hasonlították össze a boltokban kapható vízkőoldók, mosogatószerek és a mosószerek hatékonyságát. A vízkőoldók tesztjén a hatékonyságbeli különbségeket vizsgálták, illetve azt, hogy mennyire károsítják az alumíniumfelületeket. A mosogatószerek és a mosószerek esetében több érdekességre derült fény.
Különböző vízkőoldók vizsgálatát végezte el a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, melynek során leginkább az volt a cél, hogy összehasonlítsák az ásványi savakat tartalmazó hagyományos vízkőoldókat, illetve az enyhébb szerves savakat tartalmazó ökotermékeket – mondta el Mastala Zoltán, az NFH laboratóriumi mérnöke.
A sav mennyisége a meghatározó
Az ökoszerek elsősorban könnyen lebomló, szerves savakat tartalmaznak, míg a hagyományos termékek szervetlen savakat.
„Azt tapasztaltuk, hogy a vízkőoldóban lévő sav mennyisége a meghatározó, nem az, hogy milyen erősségű a sav, tehát az ökotermékek azok, amelyek könnyen lebomlanak a természetben és ugyanolyan jól eltávolítják a vízköveket” – fogalmazta meg a szakember.
Természetesen van valami, amit jó, ha szem előtt tartunk a vízkőoldók vásárlásánál: csak olyan vízkőoldót használjunk, amelyikben egyáltalán nem található ásványi sav – javasolta a mérnök.
Nem mindegyik szer tudja azt, ami rá van írva
A hatóság megvizsgálta a mosogatószerek zsíroldó hatását is.
„A mosogatószerek tányérszámát vizsgáltuk. A tányérszámot úgy tudjuk meghatározni, hogy 4 gramm mennyiséget mérünk ki a mosogatószerből, 3 liter 40 °C-os vízbe öntjük, és minél több tányért próbálunk vele elmosogatni. Amikor a víz tetején összefüggő zsírréteg alakul ki, akkor befejezzük a mosogatást, és megszámoljuk a tányérokat” – magyarázta Pongor Gáborné laboratóriumi mérnök.
A szakemberek összesen 27-féle terméket vizsgáltak meg. Kiderült, négy termékkel csak öt tányért lehetett tisztára mosni, a legjobban szereplő mosogatószerekkel azonban 54 tányért is meg lehetett tisztítani.
Ám úgy tűnik, nem mindegyik szer tudja azt, ami rá van írva.
„A címkén érdemes megnézni azt, hogy mennyi felületaktív anyagot tartalmaz a termék. Például ha 5% alatt tartalmaz felületaktív anyagot egy adott termék, akkor az nagyon kevés, de ha 15% fölötti a felületaktív anyag tartalma, akkor bízhatunk benne, hogy hatékony mosószer” – mondta a laboratóriumi mérnök.
A hagyományos mosószer bizonyult a leghatékonyabbnak
Az utolsó bevizsgált termékek a színes ruhákra való mosószerek voltak, azok is kielégítő eredménnyel zárultak.
„A mosószerek esetében a termék-összehasonlítási vizsgálatunk célja az volt, hogy a kereskedelemben kapható hagyományos és környezetbarát mosószereket összehasonlítsuk” – hangsúlyozta Elek Bernadett laboratóriumi mérnök.
A vizsgálat 4 folt – kávé, meggylé, paprikás olaj és paraj alkoholos oldata – kiszedésére terjedt ki.
„A meggylevet szinte mindegyik termék kiszedte, a kávé és a paprikás olaj volt az, amit maradéktalanul egyik szer sem tudott eltávolítani” – mondta a szakember.
A tesztelésből természetesen a bio-környezetbarát termékek sem maradtak ki. A leghatékonyabb a hagyományos mosószerek közül került ki, de összességében véve a környezetbarát és a hagyományos mosószerek is ugyanolyan jól teljesítettek.
(Híradó nyomán)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »