Kubinyi Enikő: kulturális túlszaladás a kutyákat jobban kedvelni a gyerekeknél

Kubinyi Enikő: kulturális túlszaladás a kutyákat jobban kedvelni a gyerekeknél

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem etológia tanszékének vezetője legújabb publikációja kapcsán elmondta: a kutyák amellett, hogy egyfajta gyerekpótlékká léptek elő a nyugati világban, akár ösztönzőleg is hathatnak a családalapításra.

Van kapcsolat a kutyatartás és a gyermekvállalás között, ráadásul az állattartás az emberek szociális kapcsolataira is hatással lehet – ez derült ki az ELTE etológia tanszékvezetőjének új publikációjából.

„Több országban, így az Egyesült Államokban és Magyarországon is több kutya él már, mint gyerek. Emellett a kutyák száma folyamatosan nő, míg a gyermekek száma a tengerentúlon viszonylag állandó, nálunk viszont csökken” – mondta az InfoRádióban Kubinyi Enikő. A tanszékvezető hozzátette, nagyon sok olyan ember van, akinek a kutyája a legfontosabb. Egy a tanszék által nemrégiben végzett felmérés szerint a megkérdezettek 10 százaléka nyilatkozott úgy, hogy mindenkinél fontosabb a kutyája, köztük gyermekes szülők is.

Ezért elkezdtek azon gondolkodni, hogy vajon a növekvő kutyatartás milyen összefüggésben van a gyermekvállalással. Kubinyi Enikő elmondta, egyesek úgy vélik, a kutyák mintha kiváltanák a gyerekeket, mások azonban vitatkoznak ezzel a nézettel, hiszen a számokból az is kiderül, hogy sokaknak van egyszerre gyermeke és kutyája is. Vagyis a kutyatartás akár még fokozhatja is a gyermekvállalási kedvet, és az is ismert, hogy a nők vonzóbbnak tarthatnak olyan férfiakat, akiknek van kutyájuk.

Hírdetés

A tanszékvezető hozzátette, ez az összefüggés nagyon bizonytalan, és a kutatók is azt feltételezik, hogy egy biológiai alapú, de kulturális „túlszaladás” történt. Ez azt jelenti, hogy nagyon erős biológiai alapja van annak, hogy az emberek miért kedvelik egyre inkább a kutyákat, miért növekszik a kedvencek érzelmi jelentősége. „A modern időkben a nyugati kultúrában erős támogatást kapott az a nézet, hogy az emberi kapcsolatok hiányát egy kutya pótolhatja” – jelentette ki a szakértő.

Kubinyi Enikő szerint a kutyák azért is olyan sikeresek az emberek között, mert rengetegféle helyzethez tudnak alkalmazkodni, sokféle szerepet felvehetnek, így az is előfordulhat, hogy ösztönzőleg hatnak a gyermekvállalásra. Például egy még gyermektelen párnak akár egyfajta „próbagyerek” is lehet egy eb. Így tesztelhetik le egymást, azt, hogy mennyire képesek megosztani a feladatokat, mennyire tudnak felelősségteljesen gondoskodni egy élőlényről.

A kutyatartás az erősítés mellett akár gyengíthet is egy párkapcsolatot

– jelentette ki a szakértő. Ha például egy kutyának viselkedési problémái vannak, vagy a személyisége mindennapi nehézségeket okoz, akkor ez akár próbára is tehet egy kapcsolatot, hiszen jelentősen korlátozza azt is, hogy az adott pár milyen programokat tud együtt vállalni. Hozzátette, egyértelműen sem az erősödés, sem a gyengülés nem dönthető el, rengeteg múlik a körülményeken és a kapcsolat résztvevőin is.

Az ELTE etológia tanszékvezetője ismét hangsúlyozta, hogy a kutya „társas ragasztóként”, de elválasztóként is funkcionálhat. Előbbi kapcsán Kubinyi Enikő kiemelte, hogy társas lényként az ember számára létfontosságúak a szociális kapcsolatok, ám ha például valaki sokat csalódott az emberekben, sok fájdalmat kapott másoktól, és a kutyája lesz számára a legfontosabb kapcsolat, annak nincs kedvező hatása. Éppen ezért záró gondolatként leszögezte, nagyon fontos odafigyelni és megtalálni a megoldást az olyan esetekben, amikor a kutyatartás elszigetelődést jelent.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »