Környezeti ellenőrző rendszer

Környezeti ellenőrző rendszer

Papp László a tájékoztatón részletes adatokat közölt egyebek mellett arról, hogy a Catl és az Eve Power akkumulátorüzemek a korábban tervezett töredékére csökkentették a mikro- és nanoműanyagok (MNP) emisszióját, míg az Eco Pro katódanyaggyár nullára redukálta a kéndioxid kibocsátást.

A Debreceni Egyetem főépülete ünnepi díszkivilágításban – MTI/Czeglédi Zsolt

Magyarországon egyedülálló módon, a Debreceni Egyetem (DE) tudásbázisára építve hozta létre az önkormányzat az ipari üzemektől független környezetiellenőrző rendszert, amely megkezdte működését. A felszínivíz-mérési referenciapontok kialakítása után kedden elkezdődtek a talajréteg-vizsgálatok, szerdán pedig indul a levegőminőség mérése – jelentette be a város polgármestere kedden sajtótájékoztatón a debreceni városházán.

Papp László (Fidesz-KDNP) azt mondta, Debrecenben az ipari fejlesztéseknek a környezetvédelmi követelmények és az iparbiztonsági előírások teljes körű betartása mellett kell megvalósulniuk és működniük.

Hozzátette, Debrecen – bár az ország gazdaságilag legsikeresebb városa -, az akkumulátorgyárak miatt újra és újra politikai támadások középpontjában áll.

Azt mondta, hogy hírek szerint a mikepércsi anyák szervezete és a Tisza párt szervezésében újraindul a hisztériakeltés az akkumulátoripar ellen mindannak ellenére, hogy „az elmúlt két évben az akkumulátorgyárak engedélyezési eljárásai, építése és majdani működésük, valamint környezetre gyakorolt hatásuk tekintetében az önkormányzat, a kormányhivatal és a kormányzat, nem utolsó sorban az érintett vállalatok az aggodalmat okozó kérdésekben komoly eredményeket értek el”.

Papp László a tájékoztatón részletes adatokat közölt egyebek mellett arról, hogy a Catl és az Eve Power akkumulátorüzemek a korábban tervezett töredékére csökkentették a mikro- és nanoműanyagok (MNP) emisszióját, míg az Eco Pro katódanyaggyár nullára redukálta a kéndioxid kibocsátást. A szürkevíz alkalmazásával pedig a gyárak teljes vízfelhasználásának csupán öt százalékát kell ivóvízből biztosítani – mutatott rá a polgármester.

Hírdetés

Utóbbi kapcsán Barcsa Lajos (Fidesz-KDNP), Debrecen gazdaságpolitikáért felelős alpolgármestere jelezte, elkészültek a tervek, és nyáron megkezdődik a kivitelezése annak a vezetékhálózatnak, amely a városi vízművet és a déli, illetve az észak-nyugati ipari övezeteket köti össze, és biztosítja majd a technológiákhoz szükséges tisztított szennyvíz (szürkevíz), illetve a felszíni víz keverékét.

Leszögezte, az akkumulátor gyártás során keletkező technológiai szennyvíz először az üzemek területén lévő előtisztító művekbe kerül, ahonnan az előtisztítást és a szigorú minőségellenőrzést követően juthat csak az ipari szennyvízelvezető hálózatba, amely a város kommunális rendszertől elkülönítetten vezeti el a technológiai szennyvizet a tisztító telepre.

A Debrecen ivóvízellátását nagy részben biztosító rétegvíz nincs semmilyen összefüggésben a szürkevíz-hálózattal – mondta Barcsa Lajos.

A környezeti ellenőrző rendszerrel összefüggésben Balázs Ákos (Fidesz-KDNP), Debrecen környezetpolitikáért is felelős alpolgármestere kiemelte:

16 komplex mérőállomással egységes, területileg az egész városra kiterjedő, összefüggő rendszert hoztak létre, amely a nap 24 órájában, az év minden napján figyeli a levegő, a talaj, a víz, a zaj és a biodiverzitás állapotát.

A rendszer 90 százalékos készültségben van, megkezdték a tesztüzemüket a mérőállomások, az alapállapot rögzítéséhez szükséges mérések egy részével már rendelkeznek a munkacsoportok – fűzte hozzá az alpolgármester.

Papp László a tájékoztatón utalt arra, hogy ebben az évben indul Debrecenben a BMW tisztán elektromos autójának a sorozatgyártása, amely jelentős részben az akkumulátoriparra és annak jövőbeni fejlődésére épül.

Akkumulátor nélkül nincs elektromos autó, „aki tehát az akkumulátoripart támadja, az Debrecen elmúlt száz évének legnagyobb gazdasági eredményét, a BMW debreceni beruházását támadja, és annak ellehetetlenítését akarja elérni” – hangoztatta a polgármester.”

Hozzátette: „ez egyet jelentene Debrecen gazdasági katasztrófájával”.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »