Magyar Péter lopási ügyéről tárgyal a mentelmi bizottság – Videó

Az Európai Parlament jogi szakbizottsága (JURI) január 23-án, jövő csütörtökön tárgyalja Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke és EP-képviselője mentelmi jogát érintő két ügyet – írja a Népszava. A politikust Magyarországon két különböző eset miatt szeretnék felelősségre vonni: lopás és rágalmazás vádjával.

Lopás vádja

Az első ügy Polt Péter legfőbb ügyész kezdeményezésére indult, aki Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztését kérte. A vád szerint 2024-ben egy budapesti szórakozóhelyen, az Ötkertben a Tisza Párt vezetője botrányosan viselkedett.

lop

A politikus szóváltásba keveredett egy férfival, aki telefonjával levideózta az esetet. A Tisza-vezér ezek után elvette tőle és később a Dunába dobta a készüléket.

A Magyar Nemzet információi szerint a helyszínt a közterületi kamerák felvételei alapján azonosították, a készülékről pedig sikerült lementeni a tárolt videófelvételeket, amelyeket a hatóságok felhasználnak a nyomozás során. Mindezek alapján állapította meg az ügyészség a bűncselekmény gyanúját.

Hírdetés

Vagyis azt, hogy Magyar Péter az őt videózó férfi telefonjának elvételével és a Dunába dobásával lopást követett el.

Rágalmazási per is

Egy másik ügyben egy politikus rágalmazás miatt szeretné perbe fogni Magyar Pétert. A jogi bizottság előtt mindkét ügyet külön előadó képviseli: a lopás ügyében a lengyel szociáldemokrata Krzysztof Śmiszek (S&D), míg a rágalmazási ügyben az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) képviselője, Dominik Tarczyński jár el. Az eljárás zárt ajtók mögött zajlik, ahol meghallgatják az érintett politikust, begyűjtik és lefordítják a szükséges dokumentumokat.

Az előadók ezután jelentést készítenek, amelyben javasolják a mentelmi jog felfüggesztését vagy fenntartását. A szakbizottság szavazással dönt az állásfoglalásról, amelyet később az Európai Parlament plenáris ülésén is jóvá kell hagyni.

Feltételeket szab

Magyar Péter többször kijelentette, hogy hajlandó lemondani mentelmi jogáról, amennyiben az Orbán-kormány csatlakozik az Európai Ügyészséghez. Ez azonban a jelenlegi politikai helyzetben valószínűtlen, így az EP döntése lesz mérvadó.

Az ügyek kimenetele nemcsak a Tisza Párt elnökének politikai jövőjét érintheti, hanem komoly figyelmet irányíthat az EP-képviselők mentelmi jogának kérdésére is. A lopási vádak és a rágalmazási ügy kapcsán további részletek és bizonyítékok várhatók az eljárás előrehaladtával.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »