Történetek, amelyeket meg kell őriznünk – Egy község élete a világháború idején

Történetek, amelyeket meg kell őriznünk – Egy község élete a világháború idején

Esztergomban, a Laskai Osvát Antikváriumban rendszeresen szerveznek programokat, könyvbemutatókat, előadásokat. Az elmúlt hétvégén egy hazai könyvbemutatóra került sor: Berecz Attila Falufény című könyvének bemutatójára, amely a múlt év második felében jelent meg. Az első kötet az „Egy felvidéki község a második világháborúban” alcímmel látott napvilágot.

A falu, amelyről a szerző ír, az Alsó-Garam menti Kőhídgyarmat. Berecz Attila szülőfaluján keresztül mutatja be a második világháborút megélt lakosok életét. A kötet inkább szemelvényeket, gyűjtés alapján lejegyzett elbeszéléseket és visszaemlékezéseket tartalmaz. Ezt a munkát egy hosszú kutatási folyamat előzte meg, amelynek során

a szerző felkereste a még élő és túlélő idős embereket. Magyar, német és orosz levéltári iratokkal egészítette ki a falubeliek visszaemlékezéseit, és mindezt regényes formában tárja az olvasók elé.

A könyv olyan történeteket mutat be, amelyek eddig csak az emberek emlékeiben éltek. Az olvasó megismerhet hányatott sorsokat, ifjúkori szerelmeket, jótetteket, aljasságokat, reményt és fájdalmat. Eközben egyre halványabbá válik az a bizonyos „falufény” – az egyszerű falusi emberek erkölcsi tisztaságának fénye –, a nappal is koromsötét öldöklés embertelenségében.

Fotó: Varga Krisztina

Kőhídgyarmat a térség egyik olyan települése, amelyet a legkegyetlenebb harcok érintettek. Sajnos, ezek helyi dokumentációja kevéssé ismert, kivéve egy már megjelent helytörténeti kiadványban található fejezetet. Éppen ezért különösen értékes minden olyan kutatómunka, amely egy-egy település történelmi adatait gyűjti össze, legyen szó visszaemlékezésekről vagy levéltári kutatásokról.

Hírdetés

Berecz Attila, a falu szülötte, már gyermekkorában elkezdett írni, és írásai a sajtóban is megjelentek. 2012-ben verseskötete jelent meg. Fő érdeklődési köre a második világháború, amelynek történetéhez az emberi sorsokon keresztül közelít. Egy háborús regény kiadása is szerepel tervei között.

Az esztergomi könyvbemutató meghívott vendége dr. Popély Gyula történész volt, aki bevezető előadásában ismertette a második világháború kitöréséhez vezető eseményeket és összefüggéseket. Az ifjú szerző helytörténeti kiadványát nagyon pozitívan értékelte.

A könyvbemutatóra teljesen megtelt az antikvárium helyisége. Sok érdeklődő érkezett a Duna bal partjáról, Kőhídgyarmatról, de esztergomi és távolabbi látogatók is jelen voltak, köztük meglepően sok fiatal.

Fotó: Varga Krisztina

A közeljövőben Kőhídgyarmaton, majd a környékbeli falvakban is lesz könyvbemutató.

Biztató a fiatalok érdeklődése a múltunk iránt. Nemrégiben a szőgyéni középiskolás, Méri Bulcsú mutatta be a második világháború Garam menti falvairól írt könyvét. Oroszkán katonai hagyományőrző csapat működik, amely aktívan részt vesz a régió emlékünnepségein. Ott található az egyik leggazdagabb magángyűjtemény is, amely országos viszonylatban kiemelkedő jelentőségű, és a háború tárgyi és szellemi emlékeit őrzi. A barti köztemetőben pedig a Nagy-Magyarország felvidéki hősi halottainak emlékhelye látogatható, amelyet a magyar állam hozott létre.

Dániel Erzsébet/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »