Komoly fájdalmai lehetnek a pápának Károly Beáta2025. 03. 10., h – 15:41
Légzési elégtelenséggel, a lélegeztetőmaszk okozta kényelmetlenséggel, a légutakban felhalmozódott váladékkal és sípoló, hörgő nehézlégzéssel küzd Ferenc pápa a kétoldali tüdőgyulladás és a láz mellett. A katolikus egyházfő harmadik hete van kórházban, a Vatikán tájékoztatása szerint a prognózis visszafogott. Arról, hogy mit jelentenek az állapotával kapcsolatban nyilvánosságra hozott szakkifejezések, Madaléna Palicová pneumológust kérdeztük.
Arcmaszkkal és orkanüllel lélegeztetik
A Szentszék naponta kétszer ad ki tájékoztatást a pápa állapotáról, ebben rendszeresen szerepel, hogy nem invazív lélegeztetést kap. „Ez olyan speciális lélegeztetési forma, ahol a lélegeztetőgépet nem a légcsőbe vezetett műanyag csövön keresztül kötjük össze a beteg tüdejével, hanem orr-, vagy arcmaszkon keresztül. A gép belégzéskor és kilégzéskor is nyomást gyakorol a tüdőre, a betegnek összhangba kell kerülnie ezzel a ritmussal, tehát fontos, hogy együttműködjön. A vér oxigénszintjétől függ, hogy a belélegzett gáznak milyen az oxigéntartalma, ez lehet húsz, de akár száz százalék is. Az eljárás előnye, hogy nem kell mélyaltatásban műanyag csövet vezetni a légcsőbe, hátránya, hogy a légutak védelme nem biztosított, a légcsőben keletkezett váladékot nem tudjuk eltávolítani, ezért csak éber betegen alkalmazható. Általában extubálás után, vagy intubálás elkerülésére alkalmazzuk” – magyarázza a doktornő, hozzátéve, hogy nem tudni, a pápa állapota nem kívánja-e meg az intenzív lélegeztetést, vagy ő zárta ki ezt a lehetőséget.
Kapcsolódó cikkünk
Ferenc pápát tizenegy napja kórházban kezelik légzési nehézséggel, kétoldali tüdőgyulladással és veseelégtelenséggel. Orvosai szűkszavúan nyilatkoznak, a Rómában élő bíborosok pedig a Szent Péter téren imádkoznak érte. Súlyos egészségi állapota ellenére azonban továbbra is ő a katolikus egyház feje, és nem is létezik pontos előírás arra az esetre, ha a pápa, hosszú ideig munkaképtelenné válna.
A pápának nincs helyettese
„Az egyházi jog szerint a pápa a katolikus egyház legfőbb vezetője, Krisztus helytartója a Földön és a püspöki kollégium feje. Hatalma nem csökken akkor sem, ha fizikailag nem képes ellátni feladatait. A mindennapi egyházi és vatikáni ügyeket azonban amúgy is egy magasan szervezett apparátus irányítja, amelynek élén a mindenkori államtitkár, jelen esetben Pietro Parolin bíboros áll“ – magyarázza Róbert Bezák volt nagyszombati érsek. „Ha egy püspök fizikailag képtelenné válik egyházmegyéje vezetésére, akkor helyettesítését egy segédpüspök vagy vikárius veszi át, de a pápára vonatkozóan nincsenek hasonló előírások. A kánon csak annyit ír, hogy ha az Apostoli Szentszék »akadályoztatva van vagy megüresedik«, semmi sem változtatható meg az egyház irányításában.“
Kezdődhet a hatalmi harc
Az, hogy ki veszi át a gyakorlatban az irányítást azon múlik, mennyire elkötelezett a beteg pápa iránt az államtitkár körüli apparátus, esetleg a beteg pápa hozott-e olyan rendelkezéseket, amelyek nehezebbé teszik, hogy teljesen új irányt vegyen a Szentszék politikája. Ferenc pápa esetében ilyen döntés volt, hogy előrehozta Raffaeli Petrini szerzetesnővér kinevezését Vatikánváros kormányzójáva – március 1-jétől ő lesz az első nő ezen a poszton. Azzal, hogy meghosszabbította Giovanni Battista Re mandátumát a Bíborosi Kollégium dékánjaként, arról is gondoskodott, hogy a pápaválasztó konklávét egy hozzá mindig hű bíboros készítse elő.
„Ezek mind arra utaló lépések, hogy a pápa minden eshetőségre készült. Még a szolgálata kezdetén, 2013-ban írt egy lemondó levelet is, amelyet akkor lehetne alkalmazni, ha orvosi szempontból munkaképtelenné válna. Ennek az érvényessége azonban kérdéses, mert a kánonjog szerint a pápa lemondásának szabad és megfelelően kinyilvánított döntésnek kell lennie. Ha Ferenc pápa esetleg elveszíti az eszméletét és nem tudja kinyilvánítani az akaratát, egyházjogi vita mögé bújtatott hatalmi harc kezdődhet a lemondólevél érvényességéről”
– véli Róbert Bezák.
A bíborosok már helyezkednek
Amíg a pápa él és hivatalosan nem mond le, addig a Szentszék nem üresedik meg. Még akkor sem, ha a pápa képtelen ellátni hivatalát. Jelenleg a katolikus egyháznak nincs pontosan meghatározott eljárása ilyen esetre, de a jövőben várhatóan az egyházi jogalkotásban is megjelennek új szabályozások, hogy akkor is biztosítani lehessen az egyház zavartalan működését, ha nem a pápa irányítja. A múltban már születtek olyan javaslatok, hogy a pápa tartós munkaképtelensége esetén a bíborosi kollégium vehesse át a vezetést, és rendszeres orvosi ellenőrzések döntsék el, mikor tekinthető végleg alkalmatlannak a hivatalára. Ez a jogalkotási folyamat most fel fog gyorsulni, még abban az esetben is, ha Ferenc pápa felépül.
Kapcsolódó cikkünk
Szlovákiai látogatása során a pápa kitüntetett figyelemben részesítette Róbert Bezák volt nagyszombati érseket. Magánaudiencián fogadta őt családjával, majd gondoskodott arról, hogy eljusson Sasvárra, és ne a hívők között, hanem az oltárnál foglaljon helyet. Róbert Bezák mégsem beszél rehabilitációról, azt mondja, az tíz év múltán már lehetetlen.
Pedig az egész szlovák sajtó azt ragozza, hogy a pápa rehabilitálta önt ezekkel a gesztusokkal. Ha nem erről volt szó, akkor miről?
Elégtételt érzek, és belső nyugalmat. Mostanáig azt akarták elhitetni az emberekkel, hogy az előző pápa azért váltott le, mert valami nagy hibát követtem el, akkorát, hogy azt meg sem lehet nevezni, és nekem már nincs más lehetőségem, mint alázatosan és csendben a periférián maradni. Ferenc pápa azzal, ahogy ez alatt a négy nap alatt viszonyult hozzám, ezt mind cáfolta.
Sőt, mintha kiemelte volna önt a szlovák püspökök közül. Egyiküknek sem szentelt ennyi időt és figyelmet, mint önnek.
Olyan volt, mint egy figyelmes, gondoskodó atya. Sokan próbálják bagatellizálni a vele való személyes találkozásokat, már akkor is hallottam megjegyzéseket, amikor júniusban meghívott Rómába, hogy misézzek vele. Azt mondták, hiszen ő bárkihez lehajol, a bűnözőket is meglátogatja a börtönben, az sem jelent semmit, hogy velem találkozott. Mintha nem lenne választási lehetősége, mintha futószalagon mennének hozzá az emberek. Tudom, hogy ő dönti el, kit fogad, és érzem ennek a jelentőségét is, mert semmi sem lehet több, mint az embertársunknak szentelt idő és figyelem.
Mikor tudta meg, hogy szeretne találkozni önnel és családjával?
Már június 24-én mondta, amikor együtt miséztünk, majd ebédeltünk a vatikáni Szent Márta Házban. Régóta éreztem, hogy kitüntető figyelmet szentel nekem, tavaly, amikor betöltöttem a hatvanat, személyes levelet írt, idén az édesapám temetésére koszorút küldött, és Rómában azt mondta, nagyra értékeli, ahogy húgommal együtt törődünk a szüleinkkel. Akkor vetette fel, hogy szívesen meglátogatná beteg édesanyámat, majd később egy vatikáni követ is felkeresett ez ügyben. Neki őszintén elmondtam, hogy nem tudom elképzelni a pápai konvojt, a testőröket, a mesterlövészeket, a rengeteg újságírót nálunk, Cseklészen. Édesanyám fekvőbeteg, előrehaladott Alzheimer-kórban szenved, nem akartam felhajtást. Abban is a pápa megértését, előzékenységét láttam, hogy végül a vatikáni követségre, a nunciatúrára kapott meghívást a családunk.
Milyen volt ez a találkozó?
Nagyon bensőséges. Sokat készültünk rá, és örülök, hogy édesanyánkat sikerült olyan állapotba hoznunk, hogy a fényképek alapján sokan azt mondták, nem is néz ki betegnek. Nem tudom, mennyit fogott fel abból, hol van, de nyugodt volt és mosolygott, tudat alatt talán mégis érzékelt valamit. A pápa a családtagjaimmal is beszélgetett, mindenkit megszólított. De saját magáról, a műtétjéről is mesélt, olyan volt az egész, mintha családi körben ültünk volna. Számomra is meglepő, hogy egy órát töltött velünk, ránk figyelt, egy pillanatig sem volt olyan érzésem, hogy fáradt, vagy hogy számára ez csak formalitás. Csodálom ezt az energiáját és őszinte érdeklődését az emberek iránt.
Édesanyján, húgán, öccse családján kívül még két személy volt ott. Ők kik?
Egy redemptorista és egy jezsuita pap, testvérek. Mindketten kiálltak mellettem a kezdetektől, emiatt sok megpróbáltatásban volt részük, járt nekik ez az elégtétel.
Ilyen alkalmakkor ajándékot is visznek a pápának. Önök mit adtak neki?
Ferenc pápa gyakran beszél a hívekhez közel álló papokról, a nyájszagú pásztorokról. Ezért egy fujarát vittem neki, amilyenen a szlovák pásztorok a nyájnak muzsikáltak, és az öcsém, aki zenész, meg is szólaltatta. A másik ajándékom egy 2009-es évjáratú palackozott bor volt, ez akkor készült, amikor kineveztek nagyszombati érseknek, és a vignettáján ott az aláírásom.
A szlovákiai katolikus egyház egyik legnagyobb traumája volt az ön máig tisztázatlan leváltása. A pápa gesztusai gyógyírt jelenthetnek erre a sebre?
Nekem senki nem adja vissza az elmúlt tíz évet, sem a szüleim fájdalmát, szenvedését nem lehet már jóvátenni. Édesapám a haláláig sem értette meg, hogyan viselkedhet így az egyház valakivel, aki a része, édesanyámhoz annyiban kegyes volt a sors, hogy már évek óta nem ért semmit, és nem bántja semmi. Ilyen értelemben nem létezik gyógyír és megoldás, de persze, akiknek az kell a nyugalmukhoz, hogy azt mondhassák, Bezákot rehabilitálta a pápa, most már lapozzunk más témára, azok szeretnék így látni a dolgot.
Tudta előre, hogy a pápai misén ott lehet az oltárnál a többi püspökkel?
Úgy regisztráltam, mint bárki más, és azt gondoltam, majd valahol helyet foglalok a papok között. A regisztráció alapján kaptam meghívót a Szent Márton-dómba, ahol a püspökökkel, papokkal és szerzetesekkel találkozott a pápa, de oda nem jutottam be, mert az elnöki palotából későn érkeztem. Valószínűleg emiatt is hívtak kedden este a nunciatúráról, hogy szerdán reggel menjek oda. Végül a pápai konvojjal utaztam Sasvárra, és a pápával léptem be a bazilikába a többi püspök közé.
Honnan volt miseruhája, ha nem készült erre a lehetőségre?
Az egyforma miseruhák ott voltak előkészítve minden püspöknek. Sokan voltak, külföldiek is, elvesztem közöttük.
Nem igazán, az egyetlen volt, aki nem viselte a püspöki süveget, a mitrát.
Szándékosan. Azt mondtam magamban, ennyiben különbözhetek a többiektől.
Mi történt a bazilikában? Beszélt a többi szlovák püspökkel?
Arra nem volt mód, s nem is bántam, mert nem lett volna miről. Egy rövid imát mondtunk el közösen, aztán a pápa úgy döntött, inkább a hívőkkel tölt több időt.
Az oltárnál az első sorban ült, legközelebb a pápához. Volt ülésrend?
Nem, ez véletlen volt. Ahogy érkeztünk, úgy ültünk le, és egyformán vettünk részt a misén.
Tíz év telt el a leváltása óta. Lezárult ez a történet?
Nem. Ferenc pápával még van dolgunk egymással, ezt ő is tudja. Ami itt történt, nem annyira nekem, mint Szlovákiának szólt, de a megjegyzéseiből arra következtetek, hogy foglalkoztatja a sorsom. Ha az Úr nem szólítja magához, lesz még közös utunk és történetünk.
Összegezte már magában, miről szólt ez a négy nap a pápával?
Ünnep volt. Nem változtatta meg az életemet, mert abban az édesanyámmal való törődés a legfontosabb. Ezért nem is gondolkozom, mi lehetne még. Visszatértem a hétköznapokba, s bár még rezonál bennem az ünnep hangulata, az alap az életemben a hozzám közel állókkal való törődés. Az élet nem arról szól, hogy mindenkinek igazságot szolgáltatnak. Sokkal fontosabb megőrizni a magunk és hozzátartozóink emberi méltóságát akkor is, ha öntudatlan betegek.
Mit tart a pápai látogatás legfontosabb üzenetének, amit mindannyiunknak a szívünkbe kellene vésnünk?
A pápának azt a gondolatát, hogy az ember természetes tulajdonsága az egyszerűség. Ő maga is hitelesen ilyen, közelről láthattam az egyszerű karóráját, a kitaposott fekete cipőjét. Nem akar hatást kelteni, nem reprezentálja a hivatalát, hanem éli a hivatását. Nem azt nézi, hogyan tűnhetne fel a legjobb fényben, hanem azt, hogyan tud a legtöbbet segíteni másoknak. Bármit mond, kezdve attól, hogy nem kell túl hosszan prédikálni, egészen addig, hogy a társadalom peremére szorult emberekre figyeljünk, a lényegéből fakad. A másik fontos üzenet, hogy bármilyen idős, bármilyen fáradt, mindig egyformán figyelt azokra, akikkel volt. Egész lényével odaadta magát nekünk, bárcsak mi is minden találkozásunknál képesek volnánk erre.
A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/38. számában jelent meg!
Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene
Még hetekig kórházban maradhat
A szoros szájmaszkot, vagy arcmaszkot a tájékoztatás szerint időnként leveszik a pápáról és magas áramlású oxigénterápiát, vagyis egy orkanüllel melegített, párásított, oxigénnel dúsított levegőt kap. „Ilyenkor tud enni, inni, beszélgetni, és hörgőtükrözéses módszerrel le tudják szívni a légutakban keletkezett nyákot, amit nem képes felköhögni. A fokozott nyáktermelés lehetett az oka az akut hörgőgörcsnek is, ami egy hete következett be a pápánál. Ilyenkor a hörgők falában található simaizmok összehúzódnak, a hörgők beszűkülnek, a beteg úgy érzi, nem kap levegőt. Gyakran köhögéssel, hányással párosul, de maga a hányás is okozhatja, ha a beteg belélegzi a hányadékát. Azonnal a légutak átjárhatóságát javító hörgőtágító sprayt vagy injekciót kell alkalmazni. A hasonló esetek megelőzésére szteroidokat szednek a betegek, a pápa kórképére való tekintettel úgy vélem, ő is kap ilyen kezelést.”
Ami a prognózist illeti, Palicová doktornő szerint a Vatikán nem véletlenül fogalmaz úgy, hogy a helyzet bizonytalan, vagy visszafogott. „Egy 88 éves páciensről van szó, akinek még kamaszkorában eltávolították a fél tüdejét. Ez a fél tüdő most állandó oxigénhiánnyal és még gyulladással is küzd. Nem tudjuk, milyen a pápa erőnléte, milyen állapotban van a szíve, a veséi, amelyeknél az elégtelenség jelei mutatkoztak a csökkent oxigénellátás következtében. Még ha a tüdőgyulladásból és a hörghurutból felépül is, hosszú hetekig kórházban kell maradnia, hogy erősödjön és a kevés mozgás következtében kialakuló izomgyengeség miatt fizioterápiára is szüksége lesz.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »