Fennállásának 45. évfordulóját ünnepli a nagykaposi „Komócsa” néptáncegyüttes. A „komócsa” – egyes falvakban „gumócsa” – növénynév, jelentése erdei szamóca (Fragaria vesca), tehát a ma közismert földieper vadon élő, eredeti változata.
Azon kultikus növények közé tartozott – hóvirág, ibolya, réti margaréta –, amelyeknek gyűjtése, csokorba szedése több volt, mint játék: inkább tiszteletadás az örökké megújuló természet embernél végtelenül nagyobb erői iránt. A komócsa–gumócsa termése rendkívül aromás, illata friss, üde, fiatalos. Látványban biztosan nem veheti fel a versenyt az óriási, csillogóan vörös, minden nagyáruházban télen-nyáron kapható valódi műeperrel, de ezt a csodálatos illatot… ezt nem tudták leutánozni semmilyen nemesítő mesterek.
A „Komócsa” negyvenötéves működésében ez a „valódiságra törekvés”, az olykor szerény körülmények közötti mindenkori túlélés, a folytonos megújulás mindig is tetten érhető volt. 1979-ben alakultak, akkor, amikor Magyarországon értelmiségi szélviharként söpört végig a táncházmozgalom. A fiatalok egyszeriben matyóhímzéses blúzt vettek a farmer fölé, és minden táncos rendezvényen vidáman fogyasztották a lilahagymás zsíroskenyeret. Az újra felfedezett népi kultúra mindenkit elbűvölt, nem csoda hát, hogy a ”Komócsa” 1981-ben már a magyarországi „Sebő” együttessel, a táncházmozgalom elindítóival lépett színpadra.
A tánccsoport alapítói között Géczi Lídia, Kázsmér János és Olexa István szerepeltek, a társaságot a hőskorszakban Kozsár Miklós vezette. 1986-ban adta át a stafétát Bukó Gyulának, aki 1991-ig tartotta egyben a társaságot. Ekkor sikerült végre saját próbatermet szerezni: az alagsori helyiség jellegzetes néptáncillata generációk agyába vésődött bele kitörölhetetlenül.
1991-ben Barkó Attila vette át az irányítást, egészen 2004-ig folytattak sikeres tevékenységet a táncosok. Sajnos a csoport, fennállásának 25. évfordulóját megünnepelve, családi, utánpótlási és egyéb gondok miatt formálisan tíz évre beszüntette működését. A tagok azért tartották a kapcsolatot, és hát, ahogy a vadeper minden évben újra kihajt és virágzik, hogy utánozhatatlan aromájú, üde illatú termést hozzon, úgy a „Komócsa” is magához tért hosszú álmából.
Ma már ismét 25-30 régi és új táncos ropja az ungvidéki, bodrogközi, széki, magyarpalatkai, bonchidai, vajdaszentiványi, dunántúli, szatmári, gömöri táncokat a világot jelentő deszkákon. Biztató, hogy az „utánpótlás csapat”, a 2022-ben alapított „Zsenge Komócsa” immár több mint harminc tagot számlál. A legutóbbi szép sikerek az új vezetők, Csanak Szabolcs (2017-2021), illetve a jelenlegi „főnök”, Binó Gábor eredményes munkáját bizonyítják.
A sokadjára újjáalakult „Komócsa” 45. születésnapját a Nagykaposi Művelődési Házban ünnepli december 7-én, 17:00 órai kezdettel. Vendégként fellép a földesi „Szélrózsa”, illetve a cigándi „Sarkantyús” néptáncegyüttes, muzsikál a „Bakator” zenekar.
Nemcsak a volt tagokat várják sok szeretettel, hanem mindenkit, akinek volt valaha bármilyen kötődése a társasághoz (ez a vidék lakosságának egy eléggé jelentékeny része) és természetesen mindazokat, akik egy jó előadás, és/vagy egy jó buli részesei kívánnak lenni. Boldog születésnapot, „Komócsa”.
Tóth Ferenc
Nyitókép: A Komócsa múltja és jelene (Komócsa archív)
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »