Kizárták, de nem tűnik el a színről: Gyimesi a kormánypártok irányába nyitna – Interjú

Kizárták, de nem tűnik el a színről: Gyimesi a kormánypártok irányába nyitna – Interjú Török Máté2025. 04. 07., h – 12:50

A Magyar Szövetség etikai bizottsága kizárta a pártból Gyimesi Györgyöt. Állítása szerint nincs benne harag, de erősen bírálta a politikai formáció új vezetését. A kormánypártok valamelyikében folytathatja, erősítette meg lapunknak. Gyimesi Györggyel beszélgettünk a kizárásáról, a terveiről és a politikai jövőjéről.

Elég egyértelműen leszögezte, hogy folytatja a politikai életben, de hogyan tovább most?

Engem kizárólag a választók távolíthatnak el a politikából. Vagyis, akkor távozok, hogyha már nem fogom érezni a választók támogatását. De ez most nem így van. Több tucat támogató üzenetet kaptam különböző portálokon, célzottan végignéztem az emberek reakcióit. Vannak terveim, ezeket fogom megvalósítani.

És ezekről a tervekről beszélhetünk már nyíltan?

Nem titok, hogy a környezetvédelmi miniszter, Tomáš Taraba (SNS-jelölt) tanácsadója vagyok. Nem titok az sem, hogy jó viszonyt ápolok több szlovák politikussal, akikkel csaknem napi szinten kapcsolatban vagyok. Van igény, és ezt meg is próbálom kamatoztatni. Hogy mit fog hozni konkrétan a jövő, azt még meghagynám.

Ez azt jelenti, hogy az aktuális kormánypártokkal tervez együttműködni?

Ha az én ideológiámat, az én értékeimet nézi, amelyek mentén politizálok, akkor teljesen egyértelmű, hogy akik szóba jöhetnek elméletileg a jövőben, azok a kormánykoalíciót alkotó politikai pártok. A nézeteim, a véleményem közel áll hozzájuk. Tehát igen, ebben az irányban képzelem el a politikai jövőmet.

És hogyha szlovák pártban helyezkedik el, legyen ez a három közül most bármelyik, akkor kilátásba helyezhető esetleg, hogy valamilyen magyar tagozatot működtet majd? Vagy, hogy külön képviseli a magyar, kisebbségi ügyeket?

Nem szeretnék most spekulálni, viszont az tény, hogy én nem csak a kisebbségi témákkal foglalkoztam és foglalkozom. Én foglalkozok geopolitikai kérdésekkel is, és markáns véleményem van a belpolitikáról is. Úgyhogy nem szeretnék csak kisebbségi politikus lenni. Ez nem azt jelenti, hogy kiemelten nem foglalkoznék a Dél-Szlovákiában élő magyarok problémáival, és nem képviselném az ő hangjukat, érdekeiket is.

Reakciójában azt írta, hogy a Magyar Szövetség egyre liberálisabbá és kormányellenesebbé válik. Mire alapozza ezt? Hiszen a kormánytagjaival többször kapcsolatba léptek a párt tagjai, legutoljára Richard Takáč (Smer) mezőgazdasági miniszterrel.

Takáč miniszter úr példájánál maradva: az országos elnökség tagja, Iván Tamás lemondásra szólította fel őt. Én is ott voltam Lúcson a gazdák tüntetésén, személyesen hallottam a felszólítást. És aztán pár nap múlva meg fotózkodnak az agrárminiszterrel, és várják tőle a megoldást. Ezzel természetesen nem azt akarom mondani, hogy helyeslem a kormány azon döntését, hogy a gazdáknál legyilkolták az egészséges állatokat. Én is felszólaltam ez ellen, viszont nem követeltem Takáč lemondását.

De nézhetjük például az atomtemető nem létező problémáját. Ez hangulatkeltés volt a regionális politikusok részéről, akik lehet, hogy nem tudnak mást tematizálni. Felfújtak egy olyan problémát, ami egyszerűen nem létezik.

És akkor felhozhatom példának a nyelvtörvény ügyét is. Nem az én szavaimmal fogok élni, hanem Szijjártó Péter magyar külügyminiszter úr szavaival, aki azt mondta, várja az elnézést azoktól a politikai pártoktól és a liberális médiától, amelyek ezt a témát arra próbálták felhasználni, hogy a jó szlovák–magyar kapcsolatot megrongálják. Hát ez a párt a Magyar Szövetség volt.

Kapcsolódó cikkünk Besztercebánya/Fülek |

Besztercebánya megye vezetése sérelmezi, hogy a lehetséges atomhulladék temető helyszíneinek felméréséből kihagyták az önkormányzatokat. A környezetvédelmi minisztérium szerint ugyanakkor átlátható folyamatról volt és van szó.

Szlovákia arra kötelezte magát, hogy néhány éven belül olyan radioaktívhulladék-tárolót épít ki, amely mélyen a föld alatt, emberi mértékkel számítva gyakorlatilag az örökkévalóságig tárolná a kiégett nukleáris fűtőelemeket, ill. más radioaktív hulladékokat. Hogy pontosan hol épülne meg a tároló, az még nem dőlt el. Az építkezési terület kiválasztásához több kutatási területet jelöltek ki, amelyek pár tucat települést érintenek. Itt próbafúrásokat fognak végezni.

A beruházásra vonatkozó stratégiai dokumentum megrendelője a Nemzeti Nukleáris Alap (Národný jadrový fond). A 2023 óta zajló folyamatban több állami szerv is részt vesz, így például a környezetvédelmi minisztérium is.

Több magyar település is érintett

Már eldőlt, hogy melyek azok a lehetséges kutatási területek (szám szerint öt), amelyeknél megépülhet a radioaktívhulladék-tároló.

Besztercebánya megyén kívül csupán a Tribecs hegység Nagyszombat és Nyitra megye határán fekvő központi része szerepel a felsorolásban. Ezen kívül a Gyetvai, Poltári, Breznóbányai járásból további 14 települést érinti két kutatópont.

Hírdetés

Egy további kutatási terület már a Rimaszombati járásra vonatkozik: Ajnácskő, Almágy, Dobfenek, Gömörpéterfala, Jeszte, Gesztete, Darnya, Rimasimonyi, Serke, Détér, Kerekgede, Várgede, Balogfala, Gortvakisfalud és Feled jöhet számításba. Az ötös számú kutatási terület a Losonci járásból Gömörsíd, a Rimaszombati járásból pedig Korláti, Guszina, Kisgömöri, Feketepatak, Jánosi, részben a járásszékhely, vagyis Rimaszombat, ill. más pontokon ugyancsak Balogfala, Várgede, Gortvakisfalud, Feled területeit érinti.

Kihagyták az önkormányzatokat?

Besztercebánya vezetése, élén Ondrej Lunter megyefőnökkel egy csütörtökön tartott sajtótájékoztatóan azt sérelmezte, hogy az egyes régiókat és településeket potenciálisan érintő beruházásról nem értesítették az önkormányzatokat. 

„Halkan indult el a folyamat. Túlnyomó többségük nem is tudta, hogy folyamatban van a projekt“ 

– fogalmazott Lunter a sobotnik.sk tudósítása szerint.

A megyei képviselő-testület a csütörtöki ülésén elfogadott egy határozatot is, amelyben arra szólítja fel a környezetvédelmi és gazdasági tárcát, hogy biztosítsák a folyamat törvényességét, amely a környezetre gyakorolt hatást illeti. A megye azt szeretné, ha az önkormányzatok részvételével nyilvános tárgyalások útján is vitassák meg a felmerülő kérdéseket.

Minden rendben?

Lapunk mindkét minisztériumot megkereste, ám egyelőre csupán a környezetvédelmi tárca válaszolt a kérdéseinkre. Mint írták, ők az egész országra nézve mérik fel az atomtemető környezetre és a lakosság egészségére gyakorolt hatását.

„Az adott értékelési folyamat 2023-ba nyúlik vissza, s ha Besztercebánya megye elnöke, Ondrej Lunter nem vett észre egy ilyen fontos stratégiai dokumentumot, akkor neki magának kéne elgondolkodnia arról, hogy miért történt ez így. A stratégiai dokumentumok jóváhagyásának folyamata transzparens“ 

– olvasható a tárca válaszában.

A minisztérium szerint a stratégiai dokumentumok jóváhagyása átlátható, hiszen a tervezeteket nyilvánosan elérhető portálokon teszik közzé, a folyamatban pedig mindenki részt vehet. A szaktráca szerint ők – mint minden más eljárásban – értékelik a felmerülő kifogásokat, s a vonatkozó jogszabályokkal összhangban kezeli azokat.

‚Másfelől nyilvánvaló, hogy ha Szlovákia atomerőműveket szeretne üzemeltetni, akkor muszáj, hogy atomhulladék-tárolója is legyen. Ezért felszólítunk minden érintettet, hogy az adott témában ne terjesszenek megalapozatlan és kitalált állításokat vagy alaptalan pánikot“ 

– közölte az Új Szóval a minisztérium.

Most lehet hozzászólni

Lapunk megkeresésére Agócs Attila füleki polgármester és besztercebányai megyei képviselő megerősítette, valóban arról van szó, hogy az illetékes szervek nem vonták be az önkormányzatokat.

„Nagyon jól mondta Ondrej Lunter, hogy ez olyan, mint bizonyos mértékig egy faliújság-tender. Hogy valahol ott van, és aztán valakik azzal jönnek: »mi az, hogy nem vettétek észre?« 

– fogalmazott Agócs.

Mint elmondta, 2023 óta a megye hivatalnokai több tárgyaláson és más módokon is felhívták a minisztérium képviselőinek figyelmét, hogy szerintünk törvényellenes a folyamat, mert a települési szinten a polgármesterek és a lakosok nem tudnak róla: „Így polgármesterek sem tudták teljesíteni a törvény adta kötelességüket, hogy ők ezt megbeszéljék a lakosaikkal, tehát meg kell ismételni ezt a folyamatot.“
Fülek polgármestere elmondta, a környezeti hatásvizsgálat folyamata még nem zárult le, ám a véleményezése múlt októberben véget ért. Ezt követően a megyei hivatalnokok újra arra figyelmeztették az illetékes szerveket, hogy a véleményezésből kimaradtak az önkormányzatok.

„A stratégiai dokumentumok környezeti hatásvizsgálatról szóló előírásaiban az áll, hogy nem csak azt kell megszólítani, akit közvetlenül érint a beruházás. Az illetékes szervek arra hivatkoztak, hogy egyelőre csak az atomerőművek környékére vonatkozóan van egyértelmű érintettség, itt pedig csak közvetett vagy potenciális érintettségről van szó. Viszont a törvény azt mondja, hogy mindenki, aki érintett lehet, azt meg kellene szólítani“ – fogalmazott Agócs.

„Mi azt szeretnénk elkerülni, hogy tovább zajlanak a folyamatok, s majd öt éve múlva valaki rámutat egy falura, s azt mondja: »hiszen itt évek óta kutatások zajlanak, hogy lehet, hogy nem tudtatok róla?« A stratégiai dokumentumok arról is szólnak, hogy a transzparencia akkor garantált, ha olyan időpontban kapsz lehetőséget a hozzászólásra, amikor még a fontos döntések nem születtek meg. Ez viszont most van.“ 

– mondta Agócs.

A füleki polgármester egyben arra is figyelmeztetett, hogy a magyar nyelvterülettől ugyan távolabb fekszeneknek az érintett északi járások, ám például az ott található víztározók biztosítják Fülek és a tágabb környék vízellátását.

Van önben harag a kizárása miatt?

Nincs bennem harag. A Magyar Szövetség, akkor még csak Szövetség listájára önként léptem be. Én voltam az, aki a biztosat feladta a bizonytalanért. Én voltam az, aki a pártlista utolsó helyét foglalta el, hogy még véletlenül se sértsem meg a több éve politizáló pártársaimat. Én voltam az, aki a saját pénzét áldozta a kampányra. Sajnos az én terveim nem váltak be, és amit észrevettem az az, hogy a párt fölött megint eluralkodott a „semmitmondás”.

Az, amit Forró Krisztiánnak még felróttak, most a párt hivatalos álláspontja lett, vagyis hogy ideológiai, geopolitikai kérdésekben nem foglalnak állást. Ezzel nem tudok egyetérteni, nem tudok csendben lenni, nem tudok hallgatni. Így teljesen nyilvánvaló volt, hogy a mi útjaink előbb vagy utóbb el fognak válni. Végül ők tették ki a pontot azzal, hogy kizártak, én meg ezt tudomásul vettem.

A legnagyobb különbség köztünk az az, hogy Gyimesi György a magyaroknak adott, a mostani vezetés eddig csak elvett.

Ha most ajánlatot kapna a Smertől, a Hlastól és az SNS-től is, akkor melyiket választaná?

Felesleges spekulálni, ez nem lutri. Egyébként nincs közöm az SNS-hez. Az, hogy egyszer felkerestem a kulturális minisztert, Martina Šimkovičovát egy bizonyos témában – aki egyébként nem az SNS tagja –, az nem azt jelenti, hogy az SNS-hez közelednék.
 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »