Kiszámíthatóságot ígér az új oktatási miniszter

Kiszámíthatóságot ígér az új oktatási miniszter

Megtartja az idén életbe lépett intézkedéseket, például a tanév moduláris szerkezetét, és majd egy év múlva kielemzi ezt a modellt – jelentette ki tegnap Ligia Deca oktatási miniszter, aki a jelenléti oktatás mellett foglalt állást és kiszámíthatóságot ígért.

A tíz napja tisztségbe lépett új tárcavezető sajtótájékoztatón ismertette elképzeléseit és mandátumának prioritásait. Mint elmondta, sok panaszt hallott a szülőktől, diákoktól a rendszerben tapasztalható bizonytalanság miatt, ezért ennek meg kell szűnnie. „Mandátumom egyik prioritása a kiszámíthatóság biztosítása” – közölte.

Éppen ezért megtartja az idén életbe lépett intézkedéseket, például a tanév moduláris szerkezetét, és majd a tanév lejárta után fogja ezeket kielemezni. Ligia Deca a fizikai jelenléttel zajló oktatást tartja kívánatosnak. Kifejtette: az általa vezetett minisztérium és jó maga is azt óhajtja, hogy az iskolák a gazdasági és energiaügyi válság dacára is nyitva maradjanak, mert a gyerekeknek szükségük van arra, hogy iskolába járjanak. Hozzátette: a tanügyi rendszerbe vetett bizalomhoz és a minőségi oktatáshoz stabil törvényi keretre van szükség, és számára a kiszámítható, átlátható és működőképes oktatási rendszer jelenti a járható utat a válságokkal szembeni ellenálló képesség növelésére és a lemorzsolódás megelőzésére. Elmondta: konzultálni fog az új közoktatási törvénytervezetről a neveléstudományi egyetemi karokkal, és kikéri véleményüket az érettségivel és az országos képességfelmérő vizsgával kapcsolatban, hogy az új rendelkezések megfeleljenek a romániai realitásoknak és a kitűzött céloknak.

Hírdetés

Amint a parlament elfogadja a törvényt, kidolgozzák az új tanterveket – magyarázta Deca, aki szerint a minisztériumban már elkezdték erre az előkészületeket. Rámutatott: ha az oktatási törvénytervezetet az év végéig elfogadja a parlament, akkor a 2023–2024-es tanévben ötödik osztályba lépő diákok már az új rendszer szerint fognak vizsgázni a nyolcadik végi képességfelmérőn. Ők lesznek az első generáció. Az érettségin a 2023-ban kilencedik osztályba lépő diákok fognak elsőként az új törvény előírásai szerint vizsgázni. „Ez azért van így, hogy legyen idő az új előírásoknak a rendszerbe való beilleszkedésére, a tanárok átképzésére, az oktatási programok és tantervek megváltoztatására, de főként időt akarunk adni a gyerekeknek arra, hogy hozzászokjanak a módosításokhoz és a megváltozott elvárásokhoz” – fejtette ki.

A miniszter fontolóra veszi, hogy az iskola döntésétől függő tantervet olyan tantervvé alakítja át, amelyet a tanulók választanak ki az iskola kínálatából. Véleménye szerint az oktatási reformnak abból az alapvető célkitűzésből kellene kiindulnia, hogy a tanulók és diákok örömmel menjenek iskolába. A tanulók érdekvédelmi szervezeteinek képviselőivel folytatott megbeszéléseken egyértelművé vált, hogy a fiatalok több rugalmasságot igényelnek, valamint azt, hogy nagyobb beleszólásuk legyen a tanulási folyamatba. A tanterv, amelyet a tervek szerint az iskola kínálata alapján a tanulók igényei szerint állítanának össze, egyaránt tartalmazna országos szintű opcionális tantárgyakat, és olyan választható tantárgyakat is, amelyek az illető iskola kínálatában szerepelnek – mondta még.

Arról is beszámolt, hogy a tanügyi törvénytervezethez több mint 9000 módosító javaslat érkezett, a minisztérium jelenleg ezeket tanulmányozza. Ligia Deca megismételte beiktatásakor tett nyilatkozatát: céljának tekinti a Képzett Románia projekt, valamint az országos helyreállítási tervben (PNRR) szereplő célok és mérföldkövek teljesítését is.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »