Kínos ügybe keveredett Matovič? Állítólag ő intézte el, hogy a korrupt Ľudovít Makót a SIS-hez menekítsék

Kínos ügybe keveredett Matovič? Állítólag ő intézte el, hogy a korrupt Ľudovít Makót a SIS-hez menekítsék

A szlovák sajtó csak most kezdi felkapni a témát, hogy Igor Matovič még kormányfőként néhány tanúvallomás szerint tisztában volt azzal, hogy a számtalan korrupciós ügybe belekeveredett, a pénzügyőrségnél rendkívül kártékonynak tartott, tavaly ősszel két hónapra őrizetbe vett, majd tanúvallomásokért cserébe szabadlábra helyezett Ľudovít Makó az adóhatóság nyomozási részlegétől a SIS-hez ejtőernyőzik. 

Ľudovít Makó az elmúlt hónapok tisztogatásainak, a rendszerszintű állami korrupció megszüntetésének, az egyre-másra felbukkanó, nagy horderejű korrupciós botrányok kulcsfigurája. A 2020 júniusáig az adóhatóságnál számtalan gyanús ügyet átvészelő, majd onnan szeptemberi letartóztatásáig a SIS-hez ejtőernyőztetett Makó neve éppúgy felmerül a Bödör-klánnal kapcsolatban, mint Jozef Kertész „Jopi trade-es” adócsalásai kapcsán. Vádolták már hatalommal való visszaéléssel, megmagyarázhatatlan anyagi gyarapodással és pénzmosással is.

Makó, írja az aktuality.sk a kilencvenes években rendőrként kezdte pályafutását, majd magánvállalkozónak állt, őrző-védő cégekben volt érdekeltsége, állítólag így került kapcsolatba az idősebb, majd a fiatalabb Bödörrel is (utóbbival például tegeződnek). 2014-ben került a szlovák pénzügyi hatósághoz, ahol később a bűnügyi csoport vezetője lett. A hatóság akkori igazgatója, František Imrecze ellen most is zajlik a nyomozás, a Smer-kormány akkori pénzügyminisztere, Peter Kažimír pedig jelenleg a Szlovák Nemzeti Bank vezetője.

Makóról már nyíltan azt beszélték pénzügyőri karrierje vége felé, hogy csúszópénzekért intéz el ügyeket a „sajátjainak”, írja az aktuality.sk, de távoznia csak az után kellett vezetői pozíciójából, hogy kiderült, kilenc hónapig anélkül töltötte be a posztot, hogy a törvény által előírt átvilágításon átesett volna.

Makó egy korábbi interjújában arról beszélt, szívesen vállalna komolyabb feladatokat, felmerült Imrecze utódjaként és rendőrfőkapitány-helyettesként is (például a Threema-ban), 2020. júniusában azonban az akkori pénzügyminiszter, Eduard Heger bizalomhiányra hivatkozva távozásra kényszerítette Makót. 

Itt válik igazán érdekessé a történet. A NAKA nemrégiben lemondott igazgatója, Branislav Zurian ugyanis azt állítja, Matovič miniszterelnökként tudott arról, hogy Makónak a SIS-nél találtak egy jó helyet, s ez ellen a kormányfő nem is emelt kifogást.

Hírdetés

Igor Matovič az elmúlt hónapokban több alkalommal reagált a felmerült pletykákra, minden alkalommal tagadva azokat. Zurian mindezt a SIS szintén megvádolt, éppen vádalku elérésén ügyködő igazgatóhelyettese, Boris Beňa állításaira alapozza. Az ex-NAKA-főnök azt mondja, Matovič azért hunyt szemet Makó kimentése fölött, mert minél hamarabb, minél csendesebben akarta őt eltávolítani a pénzügyi hatóságtól.

Zurian egy másik alkalommal már arról beszélt, a kormányfő maga kérte Makó átvételét. 

Matovič természetesen tagadja, hogy ő „nyomta volna át” Makót a titkosszolgákhoz, de azt elismerte, tudott az áthelyezésről. Erről a mai kormányülés előtt is beszélt. 

Semmi közöm Makó úrhoz. Csak informáltak róla, hogy távozik a vezetői pozíciójából és megy át a SIS-hez.

Mint láttuk, igen sok van Makó rovásán, nem csoda, hogy letartóztatása után hamarosan énekelni kezdett. Tanúként hallgatják vagy hallgatták ki a legnagyobb korrupciós ügyekben: a Bödör-klán perében, szinte az összes letartóztatott rendőrtiszt ügyében, beleértve a volt főkapitányt, Tibor Gašpart, de vall vagy vallott már Dušan Kováčik, František Imrecze vagy Jozef Brhel ügyében is. Illusztris névsor…

Makóról időközben az is kiderült, hogy tagja volt annak a csapatnak, amelyiknek a választások előtt Igor Matovičról kellett volna kényes, kínos vagy terhelő információkat gyűjtenie. Eduard Heger az egyre-másra felbukkanó korrupciós ügyei miatt menesztette őt, de azt a mai napig nem tudni, ki javasolta, vagy ki intézte el, hogy a SIS-hez mehessen. Valószínűleg, ez már örökre így marad.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »