Kezdődik a foci-Európa-bajnokság

Kezdődik a foci-Európa-bajnokság

Ugyan a koronavírus-járvány miatt egyéves csúszással, de ma (21.00) a Törökország–Olaszország nyitómérkőzéssel végre elrajtol a 16. labdarúgó Európa-bajnokság.

Azt, hogy Európa-szerte bonyolítsák le a tornát, még az UEFA egykori elnöke, az azóta korrupciós botrányba keveredett és leváltott, egykori kiváló labdarúgó Michel Platini szervezte meg.

Eredetileg 13 helyszínen zajlott volna a Európa-bajnokság, de végül ez a szám 11 stadionra redukálódott. Az már 2017-ben világossá vált, hogy a brüsszeli stadion elkészülte késni fog, így a belga fővárosban tervezett mérkőzéseket áthelyezték Londonba.

Tavaly pedig a koronavírus-járvány szólt közbe, ami miatt egy évvel el kellett halasztani a tornát, és két további helyszínt (Bilbao és Dublin) kellett lecserélni, mert egyik város sem tudta garantálni a nézők befogadását. A spanyol cserét úgymond házon belül oldották meg, hiszen a bilbaói stadion helyét a sevillai Estadio La Cartuja vette át, míg Dublin helyére Szentpétervár lépett. Ez a változás a szlovák válogatottat is érintette, hiszen két mérkőzését (Svédország és Lengyelország) is Írország fővárosában játszotta volna. Végül 11 városban rendeznek találkozókat, és ebből egyedül Budapesten, a 2019 novemberében átadott Puskás Arénában lehet majd telt ház. München a kapacitás 20 százalékos kihasználtságával, Bukarest, Koppenhága, Glasgow, London és Róma legalább 25, a beugró Sevilla 30, Amszterdam 33 százalékot vállalt, míg Baku és Szentpétervár minden második székre enged szurkolót.

A pandémia nem csak a helyszínekre és a nézőszámra volt hatással, de több új szabályt is hoztak miatta a mostani Eb-re. A járvány miatt az UEFA 23-ról 26 főre emelte a tornára nevezhető játékosok számát. Szintén a járvány okozta sűrű menetrend miatt az is újdonságnak számít majd a kontinensviadalon, hogy a három helyett öt cserelehetőségük lesz a csapatoknak, ha egy meccsen hosszabbítás van, akkor ott pedig egy hatodik változtatási lehetőség is engedélyezett.

Ugyan a videóbírót (VAR) már a top bajnokságokban és a Bajnokok Ligájában alkalmazzák, de az Európa-bajnokságon most fog debütálni a rendszer. A VAR használatával viszont nem lesznek alapvonali asszisztensek, mint az előző két Eb-n.

Hírdetés

Ami a játékvezetést illeti, szintén történelmi jelentőséggel bír, hogy most először lesz tagja a 12 fős kiegészítő személyzet tagja a francia Stephanie Frappart. azaz negyedik játékvezetőként vagy tartalék asszisztensként szerepel majd az Eb-n, így először lesz nő a közreműködő bírók között. Frappart volt az első nő, aki a férfiak között élvonalbeli bajnokit, Bajnokok Ligája-összecsapást, illetve világbajnoki selejtezőt is vezetett.

A portugálok klasszisa, Cristiano Ronaldo ötödik alkalommal vesz részt Eb-n, ezzel máris csúcstartóvá válik, ahogy azzal is, hogy a legtöbbször (21 alkalommal) lépett pályára Eb-n. A Juventus támadója Michel Platinivel közösen vezeti az Eb-k góllövőlistáját is, mindketten 9 találatnál járnak, de nagy valószínűséggel Ronaldo a torna végére ebben is egyedüli csúcstartó lesz.

Öt éve a francia Antoine Griezmann lett a gólkirály hat góllal, ám eddig senki sem tudta megvédeni a gólkirályi címét. Az is csak egyszer fordult elő, hogy valamelyik gárda megvédje a bajnoki címét: Spanyolország 2008 után 2012-ben is győzni tudott.

A végső győzelemre is esélyesnek tartott csapatok közül három is a magyar válogatottal került egy csoportba. A legnagyobb favoritnak az Mbappé vezette Franciaország tartozik, de az angol válogatott is nagyon erősnek tűnik, már csak abból kiindulva is, hogy klubszinten mennyire domináltak a Bajnokok Ligájában és az Európa-ligában is az idei szezonban. Kevin de Bruyne ugyan megsérült a BL-döntőben és az első meccset valószínűleg kihagyja, de Belgium is az esélyesek közé tartozik, ahogy a címvédő portugálok is. De nem szabad leírni a németeket sem, és fekete lóként ott vannak az olaszok, akik sorozatban nyolc győzelemnél tartanak, illetve a lengyelek, akiknél az ellenfelek kapuját a Bundesliga új gólrekordere, a 41 gólos Robert Lewandowski rohamozza majd.

A magyar válogatott két legkreatívabb játékosa (Szoboszlai Dominik és Kalmár Zsolt) nélkül kénytelen nekivágni az F jelű halálcsoportnak, ahol a franciák, a németek és a portugálok lesznek az ellenfeleik. Marco Rossi azonban így is egy masszív csapatot rakott össze, ami a telt házas Puskás Arénával megtámogatva talán tud egy pontot szerezni a portugáloktól. Ennél több, sőt, igazából már ez az egy pont is bravúrszámba menne.

A szlovákoknál más a helyzet. Az E csoportból kimagaslik a spanyol válogatott, őket elméletben a Lengyelország követi, Svédország azonban a keretben található nevek alapján igenis verhető ellenfélnek tűnik a szlovákok számára. Ha pedig az első fordulóban meg tudnák lepni a lengyeleket, akkor könnyen összejöhetne a továbbjutás.

A torna legnagyobb kérdése persze az, hogy július 11-én a Wembley Stadionban ki emelheti magasba Henri Delaunay Kupát, amelyet eddig tíz csapat hódított el, legtöbbször, szám szerint háromszor a német és a spanyol.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »