A román szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) nem rendelkezik minden kétséget kizáró bizonyítékkal arról, hogy nincs már életben a dél-romániai Caracal városban múlt héten eltűnt, a gyanú szerint nemi erőszak és gyilkosság áldozatául esett 15 éves lány – közölte Felix Banila, a DIICOT főügyésze szerdai sajtóértekezletén.
A gyilkosságot ugyan beismerte vasárnap az ügyben gyanúsított, előzetes letartóztatásban lévő 66 éves Gheorghe Dinca, de a holttest – amelyről a gyanúsított azt állította, hogy elégette – nem került elő, és a házkutatás során a megjelölt helyen talált csontok és fogak antropológiai-, illetve DNS-vizsgálata sem fejeződött be. A nemi erőszakról az elrabolt lány beszélt a hatóságoknak, amikor – annak feltöltőkártyás telefonját megszerezve – csütörtökön sikerült felhívnia a 112-es segélyhívót.
Az ügyészség jelen pillanatban nem zárja ki, hogy a 15 éves Alexandra, sőt, akár gyanúsított által bevallott másik gyilkosság feltételezett áldozata is, az áprilisban eltűnt 18 éves Luiza még életben van.
A főügyész szavaiból kiderült, kétségei vannak afelől, hogy el lehetett volna égetni és szinte nyomtalanul eltüntetni egy holttestet a gyanúsított által megnevezett, általa összetákolt fémhordóban. A főügyész szerint a gyanúsított ellentmondásos információkkal szolgált arról is, hova vitte az áprilisban eltűnt áldozat holttestét: először azt állította, hogy az Olt folyóba, majd azt, hogy a Duna vizébe dobta.
A genetikai vizsgálatok eredménye egyelőre annyit bizonyított, hogy Alexandra a gyanúsított autójában és lakásában is tartózkodott.
Csütörtökön egyébként a rendőrség újra felforgatta a környéket, miután egy olyan bejelentést kaptak, hogy Alexandrát a gyanúsított háza közelében lévő elhagyott ház padlásán tartják megkötözve. Kedden az áprilisban eltűnt Luiza anyja is olyan üzenetet kapott, miszerint lánya – egy megnevezett caracali lakásban – életben van. Mindkét bejelentés hamisnak bizonyult.
Az illetékességét firtató kérdésre a főügyész a sajtóértekezleten azt mondta, hogy az emberkereskedelemmel és gyermekkereskedelemmel összefüggő esetekben kizárólag a DIICOT az illetékes. Banila azonban – a nyomozás érdekeire hivatkozva – következetesen elhárított minden olyan kérdést, amely azt firtatta, hogy kapcsolatban áll-e a gyanúsított valamilyen emberkereskedő bandával, vagy volt-e bűnsegédje. Megerősítette viszont, hogy Dinca ellen sem Romániában, sem 2002 és 2008 közötti olaszországi tartózkodása során nem folytattak korábban büntető eljárást.
A főügyész elmondta: a gyanúsított házának udvarán talált, cementtel felöntött árkokat – amelyekről a román média azt feltételezi, hogy további gyilkosságok áldozatainak maradványait rejthetik – egyelőre nem tárták fel, főleg azért, mert a helyszíni vizsgálatokat a gyanúsított jelenlétében kell végezniük, márpedig a letartóztatásakor elszenvedett sérüléseire panaszkodó Dincat egyelőre a börtönkórházban ápolják.
Az elrabolt, vélhetően nemi erőszak és gyilkosság áldozatául esett Alexandra ügye hatalmas közfelháborodást keltett Romániában, miután kiderült, hogy hiába hívta többször is a 112-es segélyhívószámot, a hatóságok nem voltak képesek idejében azonosítani a hívás helyét, és közbelépni, hogy megmentsék az életét. Az ügy miatt előbb a román rendőrség országos és Olt megyei parancsnokát menesztették tisztségéből, hétfőn pedig lemondott a segélyhívót működtető különleges távközlési szolgálat (STS) vezetője, kedden pedig a belügyminiszter is.
A román média szerint nem kizárt, hogy a Dancila-kormány egésze belebukik a botrányba, miként 2015-ben az akkor tisztségben lévő Ponta-kabinet is egy szórakozóhelyen bekövetkezett, több mint 60 emberéletet követelő tűzvész miatt kialakult közfelháborodásra hivatkozva mondott le.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »