Két új felhőkarcolóval bővül Pozsony belvárosa

Két új felhőkarcolóval bővül Pozsony belvárosa

Ez év júniusában a JTRE befektető építészeti és várostervezési pályázatot hirdetett az Eurovea City negyed új toronyházzal való kiegészítésének koncepciótervére. A pályázaton öt nemzetközi építészeti stúdió vett részt, amelyek közül a szakértő zsűri egyértelműen a holland KCAP stúdiót jelölte meg győztesként.

A két, 260 és 184 méter magas felhőkarcoló és több mint ezer lakóház merész projektje az EU egyik legmagasabb lakóépületét hozza el a Duna bal partjára. A verseny célja az volt, hogy ellenőrizzék, milyen hatással lesznek a felhőkarcolók Pozsony látképére, amelyek a 168 méteres Eurowea toronnyal együtt fogják alakítani a város új arculatát.

„A versenyre a világ neves építészeit hívtuk meg, akik nagy tapasztalattal rendelkeznek a sokemeletes épületek tervezésében. A pályázati kiírások megerősítették annak az ötletnek a helyességét, hogy Pozsony modern belvárosának panorámáját új, sokemeletes toronyházakkal bővítsük” – magyarázta Pavel Pelikán, a JTRE ügyvezető igazgatója.

Az EU második legmagasabb épülete

A belváros, de az egész főváros új toronyháza az Európai Unió második legmagasabb épülete lesz. A befektető szerint az Eurovea City két felhőkarcolóval való kiegészítése megerősíti a lakhatási funkciót egy megfelelő polgári felszereltséggel és közlekedési szempontból megközelíthető helyen, ami a gazdasági fenntarthatóságot és a tömegközlekedés hatékonyságát is javítja.

Hírdetés

Az eredetileg tervezett építkezéshez képest a toronyházak megépítése több helyet szabadít fel egy 7300 négyzetméteres park kialakítására is. A tornyok jellegzetes lépcsőzetes koronákkal és teraszokkal rendelkeznek majd, panorámás sarokablakokkal és többirányú kilátással.

Mindkét épületet egy üvegezett földszinti átrium köti majd össze kommunális létesítményekkel, a tereprendezést pedig a Duna ihleti. A projekt olyan fenntartható technológiákat is tartalmaz, amelyek csökkentik a betonfogyasztást, optimalizálják az építkezést és minimalizálják a szén-dioxid-kibocsátást.

A verseny győztese a világhírű rotterdami, zürichi és párizsi székhelyű KCAP stúdió, amely a brit Buro Happold mérnöki céggel működött együtt a tervezésben. A KCAP-ot több mint száz várostervezési, építészeti és tájtervezési szakértőből álló csapat alkotja több mint 25 országból.

SITA

Nyitókép: JTRE


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »