Katonai hatalomátvételt hiúsítottak meg a hatóságok Szudánban – közölte kedden Taher Abu Hadzsa, a hadsereg szóvivője az állami televízióban. Később Abdalla Hamdok szudáni miniszterelnök elmondta, hogy a puccs kitervelőit elfogták.
Hozzátette: katonák és civilek is voltak a puccsisták között. A kormányfő jelezte, hogy a sikertelen kísérletet megelőzően a csoport próbált bizonytalanságot kelteni Szudán keleti részén. Hamdok a televízióban közzétett beszédében aláhúzta: az elkövetőknek nem sikerült aláásniuk az ország demokratikus átmenetét.
Egy kormányszóvivő szerint Omár el-Besír megbuktatott elnök hívei állnak a puccskísérlet mögött.
A dpa német hírügynökség információi szerint Abdul-Baki al-Bakravi dandártábornok tervelte ki az államcsínyt.
A hatóságok jelezték, hogy nyomozást indítottak, és megkezdődött a gyanúsítottak kihallgatása.
“Ellenőrzésünk alatt tartunk mindent. (…) A forradalom győzött!” – írta a Facebookon Mohammed al-Fíki Szulimán, a kormányzó katonai-civil tanács egyik tagja. Felszólította a lakosokat, hogy oltalmazzák az országban zajló politikai átmenetet.
Hírügynökségek szerint a puccsisták a kelet-afrikai ország fővárosa, Kartúm közelében szervezkedtek. Egy névtelenül nyilatkozó katonai tisztségviselő szerint a fegyveres erők több tagja megpróbált elfoglalni számos kormányzati létesítményt, de megakadályozták őket ebben. A város utcáin ekkor sok katonai jármű volt látható. Többeket letartóztattak, köztük magas rangú katonatiszteket.
Egy névtelenül nyilatkozó kormányzati forrás szerint a puccsisták egyik célja az volt, hogy ellenőrzés alá vonják az állami rádióadó Omdurmánban található székhelyét. Omdurmán Kartúmmal átellenben, a Nílus másik oldalán fekszik. Egy szemtanú szerint a hadsereg kedd reggel tankokkal zárt le egy hidat, amely a fővárost összeköti Omdurmánnal.
Szudánban harminc évig Omár el-Besír elnök irányított kemény kézzel. Besírt tömegtüntetések nyomán 2019-ben a hadsereg megbuktatta. Ezt követően a civilek a katonasággal karöltve átmeneti kormányt hoztak létre, amelyet világszerte üdvözöltek.
Az átmeneti kormány több puccskísérletről is beszámolt, amelyek hátterében állítólag Besír hívei álltak. 2020-ban megpróbálták meggyilkolni Abdalla Hamdok miniszterelnököt Kartúmban.
Besír megbuktatása óta az úgynevezett szuverén tanács vezeti Szudánt, amely a civilek és a hadsereg közötti törékeny hatalommegosztási egyezményen alapul. Választások 2024-ben várhatók.
MTI
Sharing is caring!
Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »