A május 17–18-ára szervezett program célja, hogy a szeminárium elöljárói és a katolikus középiskolák lelkivezetői együtt, hosszú távon gondolkodjanak a hivatásébresztés és a meglévő hivatások kísérése terén. A találkozón a romániai magyar ajkú egyházmegyék területén működő gimnáziumok spirituálisai vesznek részt.
Szeretnék kiegészíteni egymás munkáját, hogy mindazok, akik a szemináriumba készülnek, akik szívükben hivatást éreznek, már az intézményes papképzés előtt kísérést kapjanak; ugyanakkor segíteni szeretnék a fiatalokat a döntésben, megmutatni nekik a papi élet szépségeit és kihívásait egyaránt.
Kovács Gergely gyulafehérvári érsek köszöntötte a jelenlévőket, a szemináriumi elöljárók munkáját megköszönve közös, hosszú távú együttműködésre, konkrét javaslatok, programok kidolgozására kérte fel őket. Mint elmondta, első főpásztori teendői között szerepelt a hivatások ügyének felkarolása, hiszen szembesült az egyre növekvő paphiány kihívásával. Épp ezért kezdeményezte lassan fél évvel ezelőtt, hogy a közösségek minél gyakrabban imádkozzanak új papi hivatásokért, hiszen mint hangsúlyozta, a Szentatyával együtt vallja, hogy a közösségek feladata, hivatása, hogy köreikben minél több új papi hivatás szülessen. Arra kérte a jelen lévő lelkipásztorokat, hogy az együtt gondolkodás szüljön olyan ötleteket, megvalósítható programokat, amelyek mind a négy egyházmegye közös ügyét előre tudják vinni.
András István rektor köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a találkozó nem képzés vagy iránymutatás, hanem inkább közös gondolkodás azon, hogy hosszú távon hogyan tud együttműködni a szeminárium, a katolikus gimnáziumok és az érintett pasztorális bizottságok. A jelenlegi program célja, hogy már az ősszel kezdődő tanévre lehessen programokat, irányelveket megfogalmazni, amelyek a további együttműködés alapjai is lesznek. A közös workshopot felvezető beszédében a Szentszék papképzéssel kapcsolatban megfogalmazott dokumentumából ismertette a katolikus gimnáziumokra és kisszemináriumokra vonatkozó irányelveket, hogy azok miként kísérjék, készítsék fel a szemináriumba jelentkező fiatalokat, akik a papi hivatás ajándékát megkapták.
Diósi Dávid vicerektor az elöljárók által a kispapok körében végzett konzultáció eredményét ismertette, képet adva a jelenleg képzésben részesülő kispapok tapasztalatairól a hivatásgondozás, hivatásébresztés tekintetében. A pozitív és negatív példákat egyaránt ismertetve néhány javaslatot is megfogalmazott ráhangoló bemutatójában, amely a program további részében zajló workshop alapját képezte.
Kiss Endre spirituális saját tapasztalatait osztotta meg a részt vevő lelkivezetőkkel, ismertetve, melyek az előrevivő vagy épp hátráltató tényezők a hivatásgondozás területén; mivel lehet segíteni és mivel lehet elijeszteni a fiatalokat, hogy vállalják a papságot, merjenek elindulni Isten hívó hangja után.
A ráhangoló beszédek után a résztvevők három csoportban fogalmazták meg meglátásaikat, ötleteiket, hogy azokból a program második napján konkrét, hosszú távú programok, tervek születhessenek. A találkozó keretében a szeminaristákkal együtt lelki programokon is részt vesznek, majd a főpásztorral együtt a hivatásokért is imádkoznak.
A teljes cikk ITT olvasható.
Forrás: Romkat.ro
Fotó: Seminarium.ro
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »