Káosz égen és földön, hatalmas a munkaerőhiány a légiközlekedésben

Káosz égen és földön, hatalmas a munkaerőhiány a légiközlekedésben

Óriási káoszt okoz a nemzetközi reptereken a pandémia után hirtelen visszatért utazási kedv. A koronavírusjárvány idején sokan elhagyták az ágazatot, ezért majd minden reptéren jelentős a munkaerőhiány, akkor, amikor az utazók száma visszatért a pandémia előtti szintre.

A tavalyi év azonos időszakához képest az utasok száma 1100%-kal nőtt a budapesti Liszt Ferenc repülőtéren. Jelenleg naponta 45-50 ezer utas várja, hogy kiszolgálják, ami alig marad el a pandémia előtti számtól. A covid alatt több olyan hónap is volt, amikor 300-400 utas lézengett a terminálon.

A budapesti Liszt Ferenc repülőtéren a hirtelen megugrott utasszám miatt megduplázódott a több mint egy órát késő járatok száma, és nem ritkák a járattörlések sem.

Valentínyi Katalin a Budapest Airport kommunikációs igazgatója azt mondja, hogy “ A földi kiszolgáló cégek részéről is kihívásokkal kell szembenézniük. Ők mind a légitársaságok partnerei. Ők azok, akik többek között a check-in-t, a beszállást és a poggyászkezelést végzik. Ők azok itt Magyarországon, de főleg nemzetközi szinten, akiknél nagyon nagy a munkaerőhiány. Főleg a poggyászkezelőknél. És persze, ha nincs, aki kiszolgálja a gépet, akkor az késni fog”

Milliókkal kevesebben dolgoznak a szektorban

Hírdetés

Világszerte 2,3 millióval kevesebb ember dolgozik a légiközlekedési ágazatban, mint 2019-ben, és a megmaradt munkaerő is egyre elégedetlenebb a fizetéssel, ami strájkokhoz vezet.

A Lufthansánál például csak júliusban és augusztusban 3000 járatot töröltek a személyzet hiánya miatt. Ágazati szakértők szerint az Egyesült Királyságnak kell szembenéznie a legnagyobb munkaerőhiánnyal.

“ Az Egyesült Királyságban még rosszabb a helyzet az ostoba brexit miatt – fogalmaz Michael O’Leary – a Ryanair vezérigazgatója. Most nem tudnak fiatal európaiakat felvenni azokra a munkákra, amiket a britek nem akarnak elvégezni. Így az Egyesült Királyság repülőterein szerintem továbbra is jelentős lesz a munkaerőhiány, ami mind a levegőben, mind a földi kiszolgálásban jelentős késéseket fog okozni.”

A helyzet megoldásáért a repülőterek átmenetileg azt kérik a légitársaságoktól, hogy csökkentsék a járatok számát, vagy részben töltsék fel a gépeket, hogy legalább a biztonsági ellenőrzéseket gyorsabban el lehessen végezni.

Euronews


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »