Kutatások szerint a világon legalább egymilliárd ember szenved D-vitamin-hiányban. Mik azok a jelek, amiket ha tapasztalunk magunkon, arra utalhatnak, hogy közéjük tartozunk?
Ha azt vesszük észre, hogy a homlokunk gyöngyözik, vagy az arcunk kifényesedik akkor is, ha a fizikai terhelésünk nem változik, az a D-vitamin-hiányának egyik első tünete lehet. Az átlagnál magasabb (de még nem lázas) testhőmérséklet normál hőfokú környezetben okot adhat arra, hogy megvizsgáltassuk a D-vitamin szintünket – írja a Házipatika.com.
Az izomerőre nem csak a súlyok emelgetéséhez van szükség. Ha nincs a szervezetünkben elegendő D-vitamin, akkor fokozottan kimerültnek érezhetjük magunkat, még akkor is, ha eleget alszunk, legyünk akár idősek vagy fiatalok. A jó hír az, hogy a vitaminhiány okozta izomgyengeség nagyjából fél éves táplálékkiegészítő-kúrával sikeresen megszüntethető.
A csontállomány 30 éves kortól nem épül tovább, és a D-vitamin hiánya felgyorsíthatja a csontritkulás folyamatát – ezt több kutatás is igazolta. Fontos tudni, hogy ennek a vitaminnak a megfelelő mennyiségű bevitele nagyon ritkán teljesíthető csupán táplálkozással: a legbiztosabb, ha a megfelelő ételek fogyasztása mellett sokat napozunk (persze fényvédővel) és kiegészítésképpen még vitamintablettát is szedünk.
Ha folyamatosan fájnak a csontjaink és az izmaink, az szintén utalhat D-vitamin-hiányra. Ha ez az állapot több héten át sem szűnik meg, érdemes orvosi vizsgálat keretében utánajárni, hogy valóban ez áll-e a háttérben. Akinek megfelelő a D-vitamin szintje, annak edzés után kevésbé fájnak az izmai, és gyorsabban is regenerálódnak.
A túl alacsony D-vitamin-szint depresszióra is hajlamosít. A pontos okát jelenleg is kutatják, jelen álláspont szerint az a legvalószínűbb, hogy ilyenkor az agy nem képes elegendő mennyiségben termelni bizonyos hormonokat, például szerotonint.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »