Interneten vadásznak magányos nőkre a csalók

Interneten vadásznak magányos nőkre a csalók

Interneten vadásznak magányos nőkre a csalók

Már magyar áldozatai is vannak azoknak a nemzetközi csalóknak, akik magukat amerikai katonának kiadva ismerkednek az interneten jellemzően korosabb özvegyasszonyokkal. A veszélyre az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége az amerikai hadsereg nyomozó különítménye révén hívta fel a figyelmet. A zalai rendőrség is csatlakozott a felhíváshoz.

Amerikai katonának adják ki magukat azok a közösségi vagy társkereső oldalakon ismerkedő csalók, akik egyedülálló vagy magányos, középkorú vagy idősebb nőkkel veszik fel a kapcsolatot, és azt állítják, hogy hazájuktól távol teljesítenek szolgálatot, figyelmeztet az Egyesült Államok budapesti külképviselete. Már zalai áldozata is van a csalóknak – írja a Magyar Idők.

A Zala megyei rendőrség közölte a módszereket. Eszerint a külföldi kiberbűnözők fordítóprogram segítségével kommunikálnak. Miután a „katona” elnyerte a bizalmat, előhozakodik az összeköltözés, közelbe költözés szándékával.

Hírdetés

Azt állítja, hogy mesés vagyonnal rendelkezik, amelyet futárral előre elküldene a behálózott nőhöz, és amíg ő maga is megérkezik, őrizze meg a csomagokat.

Megadja az álfutárszolgálat e-mail-címét, és innentől két szálon folyik a levelezés. A „futár” költségeit már az áldozat fizeti, aki aztán újabb értesítést kap: a szállítmányt a vámon feltartóztatták, további pénzre lesz szükség, hogy a hatóságok ne foglalják le a csomagokat.

A futár levelében közli a nővel, hogy a csomagokon az ő neve, lakcíme van feltüntetve, ezért az illegális küldemény ­miatt a hatóságok vele szemben fognak eljárni, és akár börtönbe is kerülhet. Amennyiben a nő a katonát kérné meg, hogy utaljon a futárnak, a katona fotót küld „magáról”, kórházban fekszik, nem tud utalni.

A másik módszer szerint a negatív színben feltüntetett külszolgálatból szeretne a katona elszabadulni, haza, az árván maradt gyermekéhez. Eltávozási engedélyt kérő nyomtatványt küld e-mailben a kiszemelt nőnek, megadja „elöljárója” levelezési címét, ahova a nő által kitöltött nyomtatványt kell küldeni.

A levelezés innentől szintén két szálon folyik. Az elöljáró válaszol: az eltávozásnak, leszerelésnek költségei vannak, amit át kell utalni. Amint a pénz megérkezik, újabb, már jóval magasabb összeget kérnek, arra hivatkozva, hogy a katonát végleg csak az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) engedheti el, ezért a pénzt az „ENSZ”-nek kell elküldeni, és újabb átutalásokat kérnek.

Jó tudni, hogy a külképviselet nem jogosult olyan amerikai állampolgárok azonosítására, ellenőrzésére, akikkel a károsult az interneten ismerkedett meg. Javasolják, hogy a becsapott tegyen feljelentést az FBI www.ic3.govhonlapján.

Ha a csaló azt állítja, hogy az amerikai kormánynak dolgozik (beleértve a hadsereget is), lépjen kapcsolatba a Szövetségi Kereskedelmi Bizottsággal is (www.ftccomplaintassistant.gov/).


Forrás:privatkopo.hu
Tovább a cikkre »