Idén kevesebbet fogunk költeni?

Idén kevesebbet fogunk költeni?

A belföldi kereslet alakulását továbbra is az infláció határozza meg. A magas áremelkedés tavaly év eleje óta csökkenti a lakosság vásárlóerejét, így előbb a háztartások nem korlátozták kiadásaikat, és megtakarításokból merítettek. A túlfogyasztásnak ez az időszaka ugyanakkor tavaly véget ért, és a fogyasztói kereslet idei visszaesése még a vártnál is erőteljesebb volt. 

A Szlovák Nemzeti Bank elemzői is pesszimistábbnak látják a lakossági fogyasztás idei alakulását még az idén márciusi elemzésükhöz képest is. A nagyfrekvenciás adatok a következő időszakban is a kedvezőtlen fejlődés folytatását jelzik.

„Feltételezzük, hogy az idei év a háztartások szempontjából szegényebb lesz. Az infláció mérséklődése és a nominális jövedelmek felzárkóztatása után rövid távon előbb a megtakarítások feltöltődésére, majd csak később a lakossági fogyasztás növekedésének újraindulására számítunk. A következő években a háztartások pénztárcájának enyhe könnyítését jelenti az infláció lefelé történő elmozdulása, ami azt jelenti, hogy több forrás marad a fogyasztásra” – derül ki részletes elemzésükből.

Hírdetés

Szlovákia exportteljesítményét eközben két ellentétes tényező befolyásolja. Egyrészt enyhe elmozdulás tapasztalható az áruk fogyasztásáról a szolgáltatások felé, ami a globális áruforgalom lefelé történő felülvizsgálatához vezet. Ezzel szemben a múltból felhalmozott megrendelések felzárkóztatása miatt egyelőre viszonylag kedvező fejlődés tapasztalható, különösen az autóiparban. A hiányzó alkatrészek többé nem akadályozzák az autóipari vállalatok termelését és exportját. A jelenlegi fejlemények azt mutatják, hogy valamivel inkább a negatív adatok érvényesülnek, ezért idén az exportteljesítmény enyhe romlásával kell szembenéznünk.

Az infláció hatásai nem csak idehaza éreztetik hatásukat. Azon országok túlnyomó többségében, amelyekkel Szlovákia szorosabb kereskedelmi kapcsolatokat ápol, a valós vásárlóerő tovább csökken. A fogyasztói kereslet jelentősebb élénkülése ezekben az országokban is az infláció csökkenésel indulhat el. Ezt követően a termékeink iránti keresletnek nagyobb mértékben meg kell indulnia. A következő években az exportot az autóipari bővített gyártókapacitások felfutása fogja mozgatni az elemzés szerint.

A belföldi kereslet összes összetevője közül idén egyedül a beruházásoknak kell hozzájárulniuk a gazdaság növekedéséhez. Az európai alapokból származó fel nem használt források nagy mennyisége nagy befektetési keresletet jelent. Ennek elsősorban a kormányzati szektorra kell koncentrálnia. A magánberuházásokat rövid távon pedig a monetáris politika normalizálódása kellene visszafognia. Az energiaválság következményeinek enyhülése után ezeket újra kell indítani a következő években. A kérdés viszont az, hogy mit hoz ezen a téren a kormányváltás.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »