A magyar kormány mindent megtesz azért, hogy a magyar diákokat és kutatókat sújtó diszkriminatív helyzetet felszámolja, ennek érdekében minden politikai és jogi eszközt igénybe fogunk venni, és tovább folytatjuk az egyeztetést az Európai Bizottsággal – jelentette ki Bóka János kedden Brüsszelben.
Az európai uniós ügyekért felelős miniszter az uniós tagállami kollégáival folytat tanácskozást a belga fővárosban.
Hétfőn az Európai Bizottság megerősítette, nem tartja megfelelőnek a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény novemberben elfogadott módosítását, a döntés értelmében az alapítványi fenntartású egyetemek továbbra sem fognak hozzáférni az Erasmus+- és a Horizon-programokhoz.
Ezzel kapcsolatban Bóka János elmondta: megkapták a bizottság értesítését, és „első ránézésre is látszik, hogy a bizottság által támasztott követelmények messze túlmutatnak azokon az előírásokon, amiket az EU Tanács erre vonatkozó határozatában elfogadott.”
„Ezt nehéz másként értelmezni, mint úgy, hogy a bizottság ezt az eljárást is politikai nyomásgyakorlásra kívánja felhasználni” – mutatott rá a miniszter.
Bóka János a keddi tanácsülés napirendi pontjait ismertetve elmondta: hétfőn a Montenegróval tartott kormányközi konferencián három csatlakozási fejezetet sikerült lezárni, míg kedden Albániával nyitották meg a második klasztert.
A bővítés kiemelt téma az Általános Ügyek Tanácsának ülésén, ahol várhatóan elfogadják az éves bővítési következtetéseket, amelyek lehetővé teszik a három éve befagyasztott szerb csatlakozási folyamat újraindítását.
Az Általános Ügyek Tanácsa előkészíti az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács csütörtöki ülését, amelyen többek között Ukrajna, a közel-keleti helyzet, a migráció, az EU globális szerepe, valamint külpolitikai kérdések, például Moldova és Georgia helyzete kerül napirendre – taglalta.
A keddi tanácskozáson továbbá a miniszterek az európai intézmények hatékonyságának javítását tárgyalják, további napirendi pontok között szerepelnek az EU-Egyesült Királyság és az EU-Svájc kapcsolatok, valamint a következő elnökségi trió programjának jóváhagyása, amelyet Lengyelország, Dánia és Ciprus terjesztett elő.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »