Már nem csak az oroszok, hanem az amerikai tisztviselők szerint is az amerikai Patriot légvédelmi rendszerről lőtték ki azt az orosz Il-76-os katonai repülőgépet, ami Belgorodnál zuhant le január 24-én. Ráadásul az amerikaiak szerint is ukrán hadifoglyok tartózkodtak a gépen. Ezzel lényegében megcáfolták az ukrán álláspontot, ami a mai napig tagadja, hogy a gépen katonák lettek volna.
Az orosz Nyomozó Bizottság február 1-én azt közölte, hogy az amerikai Patriot-rendszer MIM-104A típusú irányított rakétája lőtte ki a gépet, amelyen 65 ukrán katonát szállítottak az oroszok fogolycserére.
Ukrajna azt elismerte ugyan, hogy aznap valóban lett volna hadifogolycsere, ami meghiúsult, ám azt a mai napig tagadják, hogy ukrán hadifoglyok lettek volna a gépen. Állításuk szerint Sz-400 légvédelmi rendszerek rakétáit szállították a gépen.
Amerikai tisztviselők végül a The New York Timesnak nyilatkozva elárulták, hogy egy európai szövetséges által Ukrajnának átadott Patriot rakétával lőtték ki a gépet, és Washingtonban úgy vélekednek, hogy tényleg ukrán hadifoglyok voltak a fedélzetén.
Amit eddig láttunk, az igazi dezinformációs dömping volt. Gyakorlatilag az ukránok és a nyugati média addig ködösített az ügy kapcsán, amíg el nem ült a mediális vihar a gép tragédiája kapcsán. Napokig foglalkoztak azzal, hogy nincs rendben az oroszok állítása, mert a gép roncsai körül nem látni tetemeket. Majd hetekkel később Ukrajna legfontosabb szövetségese bejelenti, hogy mégis az első sejtések voltak igazak.
Tegyük hozzá, hogy bár bizonyosság nincs, sejteni lehetett, hogy az orosz verzió volt közelebb a valósághoz. Az ukránok a gép lelövése utáni pillanatokban össze-vissza kommunikáltak: először azt állították, hogy rakéták voltak a gépen, aztán azt, hogy orosz magasbeosztású katonatisztek lettek volna rajta, de az utolsó pillanatban végül nem szálltak fel a gépre.
Az Ukrajinszka Pravda kénytelen volt a tragédia napján megváltoztatni a szalagcímét, hogy igazodjon a kormányzati narratívához, ami sokat késett. A lényeg viszont az volt, hogy az ukrán hadsereg elismerte, hogy kilőtte a gépet, miközben Kijev nem tudott egyértelmű választ adni arra, hogy ha nem a gép lelövése miatt hiúsult meg a fogolycsere, akkor vajon miért.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »