Helyreállították a gömörrákosi templom mennyezetét

Helyreállították a gömörrákosi templom mennyezetét

Hosszú évek után végre sikerült befejezni a kazettás mennyezet helyreállítását a Nagyrőcei járásban található gömörrákosi Szentháromság-templomban.

Gömörrákos római katolikus temploma a település északi részén található, a Vashegy lábánál, egy magaslaton, ahol egykor a Bebek család ősi vára állt. Egy, a 13. század közepén épült kora gótikus egyhajós templomépületről van szó, melynek félköríves szentélye az eredeti, román kori formájában őrződött meg. Bejáratát gótikus csúcsív díszíti, a templom előtt barokk harangtorony áll. 

A Szentháromság tiszteletére felszentelt templomot a 16–18. században többször kismértékben átépítették. Fából készült, festett síkmennyezete és bútorzata barokk stílusú, a 17. századból származik. A templom legkiemelkedőbb értékei a nagy felületen megmaradt, 14–15. századi falfestmények, melyek beborítják a hajó, a diadalív és a szentély falainak felületeit, Gömör egyik legjelentősebb freskóegyüttesét alkotva. 

Hírdetés

Az egymáshoz szorosan illeszkedő képmezőkben bibliai alakokat, magyar szentek képeit, valamint a Szent László-legenda jeleneteit láthatjuk. A szentély falain megtaláljuk a három szent magyar királyt: Lászlót, Istvánt és Imrét, az ablakok körül pedig Katalin, Borbála, Erzsébet és Margit láthatóak. Különleges ábrázolás a Szenvedő Krisztus alakja, akit a sírban állva édesanyja, Mária tart a kezében. A diadalív falain szentalakok, próféták, az 5 okos és 5 balga szűzről szóló példázat alakjai, egy részben sérült Köpenyes Mária, valamint egy nagyon különleges Szentháromság ábrázolás kapott helyet. Ez az egyedülálló háromarcú Szentháromság ábrázolás, melyet – vélt pogány gyökerei miatt – a tridenti zsinaton betiltottak. A legfiatalabb rákosi falképek a 15. század elejére datálhatóak és Szűz Mária mennybemenetelét, valamint különböző szentalakokat ábrázolnak.

Érdekesség, hogy a Soli Deo Gloria felirattal ékeskedő mennyezetet akkor helyezték el a templomban, mikor evangélikusok használták. Az ornamentumokban növényi motívumok figyelhetők meg, mégpedig tulipánok, szőlőfürtök és különféle gyümölcsök. 

A hajó 17. századi festett famennyezetét a műemlékvédelmi hivatal döntése nyomán 2003 decemberében elbontották, és tavaly ősszel a restaurálás végeztével visszakerült a helyére. A helyreállítási munkákat a lőcsei székhelyű Területi Restaurátori Műtermekben végezték Boroš Rudolf vezetésével.

Megjelent a MAGYAR7 hetedik számában.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »