Hazudott Martonyi: 40 kárpátaljai civil szervezet és a történelmi egyházak kérik az autonómiát – a nemzetáruló kormány támogatás helyett elhatárolódik (!) tőlük

Hazudott Martonyi: 40 kárpátaljai civil szervezet és a történelmi egyházak kérik az autonómiát – a nemzetáruló kormány támogatás helyett elhatárolódik (!) tőlük
Sem Kárpátalján, sem Magyarországon nincs támogatottságuk az „egyes magyar szervezetek” nemzeti-kulturális autonómiával és kettős állampolgársággal kapcsolatos „szeparatista nyilatkozatainak”, s „provokációjukra” az ukrán nemzetbiztonsági szolgálatnak (SZBU) kell reagálnia – közölte kedden Valerij Luncsenko, Kárpátalja megye kormányzója.
A megyei állami közigazgatási hivatal által közzétett nyilatkozatában Luncsenko arra a múlt pénteken Beregszászon aláírt közös nyilatkozatra reagált, amelyben közel 40 kárpátaljai magyar civil szervezet és a három történelmi egyház kulturális és regionális autonómiát kért a kárpátaljai magyarok számára Ukrajna új vezetésétől, valamint a kettős állampolgárság intézményesítését.
Ismeretes: Martonyi március 6-án az Országgyűlés nemzetbiztonsági és külügyi bizottságának együttes ülésén azt hazudta: „a kárpátaljai közösség nem kíván kárpátaljai autonómiáról beszélni”.
Nyilatkozatában Kárpátalja kormányzója megállapítja, hogy kinevezése óta többször találkozott Magyarország képviselőivel, köztük diplomatákkal és a magyar külügyminiszterrel. „Úgy vélem, azok a nyilatkozatok, amelyek az utóbbi napokban a tömegtájékoztatási eszközökben terjednek, nem tekinthetők másnak, mint az ukrajnai helyzet destabilizálására irányuló provokációnak” – véli Luncsenko, emlékeztetve, hogy azok a magyarországi diplomaták és tisztségviselők, akikkel tárgyalt, semmiképp nem látják úgy, hogy Kárpátaljának Magyarország vagy valamelyik más állam részévé kellene válnia, ugyanis egyértelműen kiállnak Ukrajna területi egysége mellett.
Kárpátalja kormányzója szerint a „szeparatista felhívásokra” az illetékes szerveknek, így az ukrán nemzetbiztonsági szolgálatnak, az SZBU-nak kell reagálnia, „megfelelő módon értékelve” az ilyen megnyilvánulásokat.
„Ma beszéltem Bayer Mihállyal, Magyarország rendkívüli és meghatalmazott ukrajnai nagykövetével, aki szintén elítéli a magyar szervezetek autonómiával kapcsolatos felhívásait” – olvasható Luncsenko nyilatkozatában, amely szerint sok vita van a kettős állampolgárság kérdése körül is, de ehhez az alkotmány megfelelő módosítására van szükség. Ennek megfelelően a magyarok körében is sok javaslat hangzik el a kettős állampolgárság lehetséges ukrajnai intézményesítése kapcsán – így a közlemény.

Hírdetés


Bayer Mihály, aki elítéli a kárpátaljai magyar szervezetek autonómiával kapcsolatos felhívásait
„Kárpátalján semmilyen módon nem nyomják el a nemzetiségi kisebbségek, köztük a magyarok jogait. Nagyon szoros az együttműködésünk a magyarokkal a gazdaság terén, és számos közös projektünk van a kultúra szférájában is, a magyar gyerekeknek és fiataloknak lehetőségük van az anyanyelvükön való tanulásra” – áll Luncsenko nyilatkozatában, amely szerint „a magyar kormány és a diplomáciai testület elhatárolódott ettől a nyilatkozattól, és – Budapest hivatalos álláspontja szerint – ahhoz nincs semmi közük”.

Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »