Határon átívelő összefogás a zoboralji gyermekekért

Határon átívelő összefogás a zoboralji gyermekekért

A tavaszi szünet idején megrendezett Nyitra és Vidéke Célalap Tavaszi Gyermektábor a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és a Nyitra és Vidéke Célalap összefogásának köszönhetően valósult meg. A bencés gimnázium tanárának Barkó Gábor Ágoston atyának áldozatos szervezőmunkája révén a gimnázium 11. és 12. évfolyamos néptáncos, cserkész és hittanos foglalkozást vezető diákjai biztosították a tábor tartalmi részét a tábor három napján keddtől csütörtökig.

A tavaszi tábor, melyben 19 gyermek vett részt, hétfőn délben indult. A gyermekek közös ebéddel indították a tábort. Ebéd után játékos ismerkedős foglalkozásban vettek részt, mely a hét községből összegyűlt gyermekek megismerkedését, egymásra hangolódását, csapattá verődését segítette.

A Szent György Lovagrend Felvidéki Nagypriorátusa Zoboralji Apródjai harci bemutatója (Fotó: Jancsó Badacs Károly/Felvidék.ma)

A délutánt a Szent György Lovagrend Felvidéki Nagypriorátusa Zoboralji Apródjai középkori vitézi harci bemutatója tette érdekessé számukra. A merészebbek felügyelet mellett kipróbálhatták az íjból és számszeríjból való céllövést is. A kültéri programot követően Dávid Zsuzsanna a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasa tartott játékos és oktató foglalkozást a gyerekeknek.

A keddi napon a táborozók néptáncoktatásban vettek részt, melyet a győri bencés gimnázium négy diákja Csik Róza, Bakonyi Ajsa, Csik Lukács és Mithay Barnabás vezetett. A felkészült csapat délelőtt és délután rábaközi táncok oktatásával kötötte le a gyermekek figyelmét, akik fegyelmezetten és lelkesen sajátították el a tánclépéseket és a délután folyamán már vígan ropták a tanultakat.

Szent György Lovagrend Felvidéki Nagypriorátusa Zoboralji Apródjai és a táborozó gyerekek (Fotó: Jancsó Badacs Károly/Felvidék.ma)

A szerdai nap a cserkészet, a sport és a közös játék jegyében zajlott. A délelőtti programot a bencés gimnázium három diákja Gál Marcell, Káldy Pál és Radziwon András a gyerekekkel elmondott közös imával kezdték, majd frappáns csoportos játékot, vetélkedőket játszottak.

Számháborúztak, énekeltek, katonás és derűkeltő feladatokat oldottak.

A délutánt a diákok a táborozó gyerekekkel együtt az Esterházy János Zarándokközpont megismerésével zárták. Ifj. Csámpai Ottó a zarándokközpont igazgatója vezetésével megtekintették az Esterházy János Múzeumot és gróf Esterházy János végső nyughelyénél is lerótták kegyeletüket.

A vacsora után a gyerekek számára a tartalmas szerdai nap az Iván Karolina és Farkas-Daróczi Krisztina felügyelő tanárok által szervezett álarcosbállal csúcsosodott ki.

Hírdetés

Néptáncoktatás a győri bencés diákok vezetésével (Fotó: Jancsó Badacs Károly/Felvidék.ma)

A csütörtöki nap délelőtti és délutáni programja a húsvéti ünnepkörről, annak énekes és játékos megismertetéséről és az ahhoz fűződő népszokások megismertetéséről szólt. Négy győri bencés diák – Bernáth Kamilla, Gyuk Luca, Nagy Borbála és Knoll Ádám – vezetése alatt zajló programok játékos, zenés és kreatív nevelési módszerek révén a gyerekek vallásosságát és keresztény tudatát erősítették.

 A bencés szerzetesrenddel ősi kapcsolata van Zoboraljának.

Szent István király korától a Zobor-hegyen működött a Szent Ipoly (Hippolitus) bencés apátság, amelyhez Zoerárd Szent András és Benedek híres remeték is tartoztak. Az ő ereklyéjüket ma a nyitrai székesegyházban őrzik.

Sportpályán a győri bencés diákokkal (Fotó: Jancsó Badacs Károly/Felvidék.ma)

A jó kapcsolat jegyében Viliam Judák püspök úrtól az elmúlt években kapott ebből egy-egy részt a Pannonhalmi Bencés Főapátság és a Tihanyi Bencés Apátság.

Zoboralja egy része az I. Géza király által 1075-ben alapított garamszentbenedeki bencés apátság  birtoka volt a középkorban. Kodály Zoltán édesapja Kodály Frigyes győri bencés diák volt. Galántai állomásfőnökként a fia Kodály Zoltán, pontosan Galántán szerette meg a nép dalait. Az itt szerzett élmények hatására indult több gyűjtőkörútra 1905 és 1918 között Zoboraljára.

Az álarcosbál pizsama egysége (Fotó: Jancsó Badacs Károly/Felvidék.ma)

Jáki Teodóz győri bencés tanár, egyházzenész, népének- és népzenekutató (1929-2013) pedig 1978-tól haláláig járta a zoboraljai falvakat ősi egyházi népénekek és hagyományok után kutatva. Gyűjtéseit azonnal kezdte népszerűsíteni, énekeltetni a győri bencés templomban a gimnázium diákságának és a város közönségének.

A győri bencések ennek nyomán eleven kapcsolatot ápolnak a zoboraljiakkal és szívesen járnak Zoboraljára és hozzák diákjaikat a Felvidék e magyar peremvidékére, megismertetni, megszerettetni és segíteni a szórványmagyarságot.

A legélőbb kapcsolatuk Barslédeccel és a Hajnalkert Hagyományőrző Csoporttal van és ezen baráti kapcsolat révén szélesednek a győri bencések kapcsolatai a további zoboralji magyar intézményekkel, ahogy ez imént oly gyümölcsözően és sikeresen zajlott a tavaszi gyermektábor kapcsán a Nyitra és Vidéke Célalappal.

Csoportkép a néptáncoktatókkal (Fotó: Jancsó Badacs Károly/Felvidék.ma)

Jancsó Badacs Károly/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »