Harmincéves a Kamilliánus Családok Társasága Egyesület

Harmincéves a Kamilliánus Családok Társasága Egyesület

A Kamilliánus Családok Társasága Egyesület idén ünnepelte megalakulásának 30. évfordulóját. A jubileum alkalmából a Jászság országgyűlési képviselője, Pócs János november 22-én parlamenti látogatásra hívta az egyesület közösségeinek képviselőit. Az alábbiakban Berényiné dr. Felszeghy Márta, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye Kórházlelkészi Szolgálatának koordinátora beszámolóját olvashatják.

A debreceni kamilliánus családcsoport képviseletében ketten vettünk részt a programon. Csoportunkat György Alfréd kamilliánus tartományfőnök vezette. Először a Szent István-bazilikába vezetett utunk, ahol a Szent Jobb előtt közös imát mondtunk a békéért, majd a Parlamenthez sétáltunk, ahol a látogatás során megtekintettük a Szent Koronát is. A látogatás után közös ebédre hívta a képviselő úr a kamilliánus testvéreket.

*

A kamillánusok rendjét 1582-ben alapította Rómában Lellisi Szent Kamill a betegek, szenvedők, mozgássérültek és haldoklók iránti irgalmasság gyakorlására. Magyarországra először 1758-ban érkezett két kamilliánus szerzetes Vácra, Forgách Pál váci megyéspüspök kérésére.

Lellisi Szent Kamill már a rend 1582-es alapításakor együttműködött egy laikusokból álló csoporttal. A rend 1591-es jóváhagyását követően nem sokkal Szent Kamill alapított egy laikus társaságot a rend tevékenységének segítésére. Ám a Világi Kamilliánus Család (Lay Camillian Family) nemzetközi alkotmányát csak 1995-ben kezdték kidolgozni, a Szent Kamill szülőhelyén, az olaszországi Bucchianicoban tartott kamilliánus rendi káptalan után. A dokumentumot 2001. június 7-én véglegesen jóváhagyott a Megszentelt Élet Intézményeinek és az Apostoli Élet Társaságainak Kongregációja.

Hazánkban Anton Gots kamilliánus szerzetes vezetésével kamilliánus családok alakultak 1992-ben szerte az országban, majd a határon túli területeken is. A Kamilliánus Családok Társasága Egyesületét hivatalosan 1992. december 15-én jegyezték be. A kamilliánus családok Magyarországon főként az ország keleti régiójában, a Nyíregyházán működő kamilliánus rendház vonzáskörében tevékenykednek. A Szent Kamill Életet az Életnek Közhasznú Alapítványt 1998-ban alapította a Magyar Kamilliánus Családok Társasága Egyesület.

Hírdetés

A Kamilliánus Családok olyan világi mozgalom, amely a kamilliánus szerzetesek munkáját támogatja az egészségügy minden területén, Lellisi Szent Kamill szellemében, sajátos struktúrával és megfelelő kiképzéssel. A helyi lelkipásztorral együttműködve segítik a betegek, elesettek és a szegények lelkigondozását, a plébánia aktív tagjaiként. Vannak kamilliánus családtagok, akik nemcsak saját plébániájukon, hanem másutt is működnek. Minden családnak megvan a saját tevékenységi köre. Vannak, akik kórházakban látogatják a betegeket; vannak, akik az öregek otthonába járnak; vannak, akik a hajléktalanokat látják el; vannak, akik magánházakban teljesítenek szolgálatot, és vannak, akik a cigánysággal, a kisebbségekkel foglalkoznak.

Nyíregyháza két kórházában segítenek a betegek lelkigondozásában. Betegekkel beszélgetnek, adományokat osztanak szét, szentségeket szolgáltatnak ki, és együtt imádkoznak az idős emberekkel. Az intézetek különböző adományokat kapnak, amelyeket szintén a kamilliánusok segítségével osztanak szét.

A Kamilliánus Családok világi mozgalom és ökumenikus szellemben tevékenykedik, más keresztény felekezetek hívei is teljes jogú tagok lehetnek. Egy Kamilliánus Család körülbelül 15–20 főből áll, de vannak kisebb létszámból álló családok is. A tagok lehetnek házasok vagy cölibátusban élők, papok és szerzetesek, fiatalok és idősek, férfiak és nők, egészségesek, sérültek, betegek. Szervezetileg a családok a lehető legegyszerűbbek: van egy vezető és a segítői. Vannak egyéni tagok is, akik valamilyen megfontolásból nem szeretnének csoportban tevékenykedni. A tagok ingyenesen és önkéntesen végzik szolgálatukat.

Minden tag részt vesz egy bevezető kurzuson. A képzés az avatás szertartásával zárul: szentmise keretében elvégzik az egész Anyaszentegyház előtt a küldetési szertartást, és itt kapják meg a tagok a kamilliánusok jelképét, a piros keresztet, kitűző formában.

A családok önállóan dolgoznak, a tagok a család irányításával végzik munkájukat. A családtagok 4-6 hetenként találkoznak, ekkor együtt imádkoznak, elmélkednek, elmélyítik vallásos ismereteiket, beszámolnak vállalt feladataik teljesítéséről. A nap meghatározott órájában a nagy Kamilliánus Család minden tagja imában gondol a többiekre.

Forrás és fotó: Kamillianuscsaladok.hu; Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »