Hankó Balázs: hozzáférési fordulat történt a magyar felsőoktatásban

Hankó Balázs: hozzáférési fordulat történt a magyar felsőoktatásban

Átadták a Dunaújvárosi Egyetem teljesen megújult főépületét.

„Hozzáférési fordulat” történt a magyar felsőoktatásban – jelentette ki a kulturális és innovációs miniszter kedden a Dunaújvárosi Egyetem teljesen megújult főépületének ünnepélyes átadóján. Hankó Balázs hangsúlyozta, hogy a magyar egyetemek egyre versenyképesebbek, és egyre több fiatal tanul az intézményekben. Tíz éve sohasem volt annyi hallgató az egyetemeken, mint ma, amikor 328 ezren tanulnak a magyar felsőoktatásban. Az elmúlt két évben 100-100 ezer fiatalt vettek fel, és a vidéki felsőoktatási intézmények egyre erőteljesebbé váltak.

A miniszter kiemelte:

a magyar egyetemek küldetése, hogy „megmutassák a fiataloknak, hol lesz majd a helyük a világban”.

Büszkeségnek nevezte, hogy a magyar intézmények egyre előrébb jutnak a nemzetközi rangsorokban, amiben szerepe van a térségi kiválóságoknak, amilyen a Dunaújvárosi Egyetem is; az intézmény a modellváltás óta „együtt lüktet” a környezetével, és lépésről lépésre erősíti képzési és tudományos profilját.

A Dunaújvárosi Egyetemen az elmúlt két évben megduplázódott a hallgatók száma: a korábbi 1600 után ma már 3302-en tanulnak az intézményben és a felvételt nyert diákok kétharmada műszaki és informatikai vonalon tanul, erősítve a térség gazdaságát.

Hírdetés

A miniszter a beruházással kapcsolatban közölte, hogy 5,7 milliárd forintot fordított az egyetem a főépület teljes külső és belső felújítására, ezzel pedig 480 diák számára teremtett jobb, korszerűbb körülményeket.

Dunaújváros, 2025. január 14.  A Dunaújvárosi Egyetem teljesen megújult főépülete az ünnepélyes átadója napján, 2025. január 14-én.  MTI/Vasvári Tamás

A Dunaújvárosi Egyetem teljesen megújult főépülete az ünnepélyes átadója napján, 2025. január 14-én. MTI/Vasvári Tamás
Süli János a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta, hogy a létszámbővülés miatt nagy szükségük volt újabb tantermekre, amelyeket gyorsan be fognak népesíteni. Céljaik között említette további elhanyagolt épületek felújítását, acélipari tudásközpont létrehozását, valamint modern sportcsarnok építését a várossal együttműködésben.

András István rektor felidézte, hogy a szocreál stílusú épület 1951-53 között épült, eleinte kohászati technikumként működött. A köznyelv által „Fehér házként” emlegetett épületben 1969-től működött főiskolai kar, amely 2000-ben vált önálló felsőoktatási intézménnyé és 2021. augusztus 1-től alapítványi fenntartású.

Molnár Krisztián a Fejér Vármegyei Közgyűlés fideszes elnöke úgy vélte, tudásalapú jövőt építeni csak az oktatáson keresztül lehetséges, amit Fejérben az oktatási intézmények – élükön a Dunaújvárosi Egyetemmel – egyre inkább megvalósítanak.

Mészáros Lajos (Fidesz) a térség országgyűlési képviselője elmondta, hogy a jelentős állami támogatás és az alapítvány közel egymilliárd forintos önerejéből megvalósított beruházás keretében az épület teljes energetikai, informatikai és irányítási rendszere megújult.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »