Hamran: azért hívtak be, mert szerintük közöm volt a merénylethez, Šutaj Eštok: Hamran hazudik

Hamran: azért hívtak be, mert szerintük közöm volt a merénylethez, Šutaj Eštok: Hamran hazudik

Hamran: azért hívtak be, mert szerintük közöm volt a merénylethez, Šutaj Eštok: Hamran hazudik Lajos P. János2024. 10. 18., p – 12:01 Pozsony |

Kusza a helyzet a Robert Fico elleni merénylet kivizsgálása és a merényletről szóló jelentés körül, amelyet állítólag valaki „megrendelt” az SIS-től. Maga az SIS tagadja, hogy bárki is „rendelt” volna nála ilyet, Robert Fico miniszterelnök és Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter azonban arról beszéltek, hogy hamarosan már el is készülhet. A belügyminiszter korábban azt is állította, hogy a jelentést a miniszterelnök rendelte meg, de ezt ma már tagadja. Közben a kormánypártok és maga a miniszterelnök is az ellenzékre próbálják rátolni a Fico elleni merényletet és a merényletről megrendelt „jelentést” is. 

Nem segíti sem bűnüldöző szervek, sem pedig a kormányfő és a kormány más képviselőinek a kommunikációja, hogy tisztuljon a kép a Robert Fico elleni merénylet ügyében. A bűnüldöző szervek egyáltalán nem kommunikálnak, miután Maroš Žilinka főügyész a merénylet után kijelentette, hogy csak akkor adnak tájékoztatást, amikor befejeződik az ügy kivizsgálása. 

Az ügyről a legtöbbet a merénylet áldozata, Robert Fico beszél, de ő is csak a rejtélyek számát bővíti. A legutóbbi „ rejtélyt” is ő indította el, egyik interjújában arról beszélt, hogy 

„szörnyű dolgok derülhetnek ki”, majd hozzátette azt is, hogy az „SIS ezen dolgozik”. 

A héten tovább fokozta a homályt Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter, aki a kormányülés után azt mondta, hogy „ha jól tudom, a miniszterelnök várja a jelentést, és már dolgozik is rajta az SIS”. Tehát mindketten az SIS-től származó információkról vagy jelentésről beszéltek. 

Hamrant már kihallgatták 

Egyre inkább úgy tűnik, hogy a kormány szeretné a nyomozást olyan irányba terelni, ami az ellenzék számára hátrányos. 

Robert Fico maga is utalt a merénylő és az ellenzék szoros kapcsolatára, amelyek szerinte „még az ellenzéki pártokon is túlmutatnak”. 

 A héten az is kiderült, hogy a merénylet ügyében kihallgatta a rendőrség Hamran István korábbi országos rendőrfőkapitányt. Hamran a merénylet után élesen bírálta Robert Fico testőrségét, szerinte ugyanis meg kellett és meg lehetett volna akadályozni a merényletet. De Hamrant nemcsak a merénylet utáni kijelentései miatt kérdezte a rendőrség, 

a volt rendőrfőkapitány szerint a kihallgatásból az derült ki számára, hogy felbujtóként kezelik a merénylet ügyében. 

A belügyminiszter szerint felbujtás a gyanú, de nem a Fico elleni merényletre 

Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter szerint Hamran Istvánnak nem kellene meglepődnie, hogy a rendőrség beidézi őt kihallgatásra. „Nem hiszem, hogy Hamran István olyan »védett« személy lenne, akit nem lehetne bármilyen ügyben kihallgatni – mondta az Új Szónak Matúš Šutaj Eštok. – 

A kihallgatása ügyében azonban újra beigazolódott, hogy hazudik, mivel őt nem a merénylettel összefüggésben hallgatták ki, hanem egy önálló ügyben: erőszakra való felbujtás ügyében.

 És a belügyminiszter szerint ennek semmi köze a Fico elleni merénylethez. Azt nem tudta megmondani, hogy gyanúsítottként vagy más minőségben hallgatták-e ki a volt rendőrfőkapitányt. 

Hamran István először a Sme napilapnak adott interjújában beszélt a kihallgatásáról, majd a lapunknak is elmondta, hogy még egy kihallgatás vár rá. „Nem tudom milyen ügyben akarnak kihallgatni, mert azok nagyon abszurd ügyek voltak, amelyekben már kihallgattak. Hagyom magam meglepni, meglátjuk mi lesz most” – válaszolta Hamran a Sme interjújában. 

Šutaj Eštok arra a kérdésünkre nem válaszolt, hogy előkészületben van-e más ellenzéki politikus vagy ellenzékhez közelálló szakember kihallgatása.

Erről a nyomozótisztet kellene megkérdeznie, nekem nincs semmilyen hozzáférésem a nyomozati anyaghoz

 – mondta lapunknak a belügyminiszter, aki korábban még úgy tűnt, azzal is tisztában van, hogy Hamran Istvánt milyen ügyben hallgatták ki.  

Hozzátette azonban, hogy szerinte most még felesleges kérdezősködni. „A Főügyészséget vagy az ügy kivizsgálását végző csapatot kellene kérdezni, de szerintem a nyomozás jelenlegi állapotban még felesleges lenne elárulni, milyen eljárásokra lehet számítani” – mondta a belügyminiszter. Valóban felesleges, mivel sem a Főügyészség, sem a nyomozók nem válaszolnak semmilyen kérdésre a nyomozással kapcsolatban. 

Hamran: erőszakra való felbujtás, de a merénylettel kapcsolatban 

Hamran szerint a belügyminiszter csak ködösít. „Valóban erőszakra való felbujtás miatt hallgattak ki, de a merénylettel kapcsolatban” – mondta az Új Szónak Hamran. Szerinte a helyzet egyértelmű volt a kihallgatás során. 

Engem azért hívtak be, mert szerintük közöm volt a merénylethez. A kihallgatásom során úgy éreztem, hogy az a narratíva, hogy az én múltbeli kijelentéseim ösztönözték volna az elkövetőt a merényletre

 – magyarázta lapunknak Hamran. – Hiába mondtam, hogy a merénylet után az elsők között voltam, akik elítélték ezt a bűncselekményt. Nem emlékszem olyan múltbeli kijelentésemre sem, ami bárkit ilyen lépésre ösztönözhetett volna.” 

Szerinte a belügyminiszter nincs, nem lehet tisztában azzal, hogy mi hangzott el a kihallgatásán. „Matúš Šutaj Eštok nem volt ott a kihallgatáson, nem nézhet bele a kihallgatások jegyzőkönyveibe, így azt sem tudhatja, hogy én mivel kapcsolatban nyilatkoztam. Ezt csak én tudom és a nyomozótiszt, aki engem kihallgatott” – mondta a volt rendőrfőkapitány. – Számomra érthetetlen, hogy a belügyminiszter hogyan mer nyilatkozni ezekben a kérdésekben, amikor nem kompetens.” 

Egy másik ügyben is érintett 

Hamran szerint egy másik ügyben is nyomozhatnak ellene, ebben bűncselekmény nyilvános pártolásával gyanúsíthatják. „Ezt megértem, ez illene abba a képbe, amit ki akarnak alakítani. A másik a felbujtást azonban nem értem, azt a bűncselekmény előtt lehet csak elkövetni” – magyarázta Hamran. 

Azt is tudja, hogy hamarosan újabb kihallgatás vár rá. „A nyomozótiszt már kapcsolatba lépett velem telefonon, de kértem, hogy írásban kézbesítse nekem az idézést, hogy fel tudjak rá készülni” – mondta Hamran. Azt azonban egyelőre nem tudja, hogy gyanúsítottként vagy tanúként akarják-e kihallgatni. 

Kapcsolódó cikkünk

Hírdetés

Valószínű, hogy a Szlovák Információs Szolgálatot (SIS) is bevonták a Robert Fico ellen elkövetett merényletről szóló jelentés megírásába. Fico tagad, míg Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter korábban megerősítette az erre vonatkozó értesüléseket.

A vizsgálat egyik kulcsfontosságú eleme, hogy az elvben elfogulatlan hatóságok vajon kit tartanak – vagy láttatnak – felelősnek a miniszterelnök elleni merényletért. Robert Ficót május tizenötödikén lőtte meg többször is Juraj Cintula lévai nyugdíjas, és bár a feleségének és a nyilvánosságnak is panaszkodott arról, hogy a kormány lépései miatt döntött a merénylet mellett, a kormánypolitikusok következetesen állítják, hogy tettéhez köze volt az ellenzéki pártok indulatokat felkorbácsoló üzeneteinek is. A Legfelsőbb Bíróság szerint a merénylő nem az egész kormányt kívánta megdönteni, ezért nincs értelme terrortámadásként vizsgálni az ügyet. A hatóságok jobbára hallgatnak, valamint csendben nyomoznak, maga Fico pedig a múltban több alkalommal is kijelentette, hogy ellenzéki felelősséget sejt a merénylet mögött. Az ellenzék állítólagos szerepét némiképp cáfolja, hogy a nyilvánosságra kerülő információk szerint eddig mindössze egyetlen politikust hallgattak ki az eset kapcsán – Hamran Istvánt, aki volt rendőrfőnökként került a hatóságok látókörébe.

Képbe kerül a SIS

A merénylettel kapcsolatban keringő információk egy részét egy szakmai jelentés segíthetne tisztázni. Šutaj Eštok szerint készül is egy hasonló dokumentum, melyet nyilvánosan ismertetnének a parlamentben, a jelentéssel kapcsolatban azonban alapvető kétségek merültek fel. A belügyminiszter kedd délután, a kormány ülését követően a merénylet évfordulójának apropóján arról beszélt, hogy a rendőrség a szlovák titkosszolgálattal karöltve dolgozik egy jelentés kidolgozásán, amely többek között a nyitrabányai merényletről szól és ezt a dokumentumot Fico a miniszterelnöki minőségében „rendelte meg.” A politikus szerint a jelentést a nyilvánosság is elolvashatná.

A kormánykoalíció képviselői közül aztán egy napon belül többen is helyreigazították Šutaj Eštok szavait, többek között azért, mert úgy tűnhetett, hogy Fico a megrendeléssel saját maga próbálja befolyásolni a merénylet tálalását a nyilvánosság számára. Fico szerda délelőtt cáfolta, hogy a Szlovák Információs Szolgálattól bármiféle jelentést is kért volna. A miniszterelnök szerint egyedül a SIS-t felügyelő bizottságban ülő ellenzéki képviselők terjesztettek be bármiféle kérést a merénylet kapcsán és Pavol Gašpar SIS-igazgatóra hivatkozott.

Az ügy kapcsán később maga Gašpar is megszólalt és megerősítette Fico mondanivalóját. A titkosszolgálat igazgatója elmondta, hogy a SIS nem tesz eleget semmiféle megrendelésnek, az intézmény feladatkörét világosan szabályozzák a rá vonatkozó törvényben. Az igazgató szerint Fico nem kapott és nem is kaphat információkat a vizsgálat állásáról az esetlegesen felmerülő érdekkonfliktusa miatt. Kivételt egyedül az képezne, ha a SIS megállapítaná, hogy a miniszterelnök élete és testi épsége forog veszélyben. A titkosszolgálat ugyanakkor együttműködik a rendőrséggel az eset vizsgálatában – mutatott rá Gašpar. Érdemes megjegyezni, hogy maga Fico az elmúlt időszakban többször is kijelentette, hogy a vizsgálatok során az ellenzékre nézve terhelő összefüggésekre derült fény, ami arra enged következtetni, hogy bizonyos vizsgálati anyagokkal már találkozott.

Két jelentés?

Maga Šutaj Eštok később szintén korrigálta a szavait. A belügyi tárca szóvivője, Matej Neumann elmondása szerint az első értelmezésekkel ellentétben a SIS nem a konkrét nyitrabányai lövöldözésről készít jelentést Fico felkérésére, hanem arról érdeklődik, hogy milyen esetleges további merényleteket tervezhetnek ellene Szlovákiában – ahhoz pedig a miniszterelnöknek törvényes joga van, hogy az ügyben titkosszolgálati segítséget kérjen. A minisztérium szerint a SIS nem a kormányfő felkérésére működik együtt a titkosszolgálattal. Šutaj Eštok szerint a merénylettel kapcsolatos titkosszolgálati vizsgálatok tartalmával egyetlen politikust, köztük a miniszterelnököt sem ismertették meg.

Az SIS szerint nem is készül jelentés 

Hamran nem csodálkozik azonban a belügyminiszter szavain, szerinte Matúš Šutaj Eštoknak a napokban volt több furcsa kijelentése is volt. „Olyan nyilatkozatai voltak, amelyek kormányszinten is bonyodalmakat okoztak” – utalt Hamran a belügyminiszter kijelentéseire az SIS-től „megrendelt” állítólagos jelentésekre vonatkozóan. Egyelőre ugyanis az sem világos, hogy ki rendelt meg jelentést a Szlovák Titkosszolgálattól, és az sem, hogy ez a jelentés pontosan miről fog szólni. 

Az SIS sajtóhíre szerint ugyanis senki nem rendelt jelentést a titkosszolgálattól. 

Az SIS-ben a jelentéseket nem rendelik meg, ez talán így működik a véleményformáló médiában megjelent egyes cikkek esetében 

– ironizál a sajtóval Pavol Gašpar, az SIS igazgatója a lapunknak elküldött sajtóhírben. Szerinte az SIS feladatait a vonatkozó törvény határozza meg, és Robert Fico sem rendelt semmilyen jelentést a titkosszolgálattól. 

Robert Fico, Szlovákia kormányfője »nem rendelt« és nem is kért a Szlovák Titkosszolgálattól semmilyen titkosszolgálati információt az ellene elkövetett merénylettel kapcsolatban

 – állítja az SIS igazgatója. Szerinte ilyen információkat nem is adott át neki az SIS, kivéve azokat, amelyekre törvény kötelezi a titkosszolgálatot. Azt azonban megerősítette, hogy a titkosszolgálat szorosan együttműködik a bűnüldöző szervekkel a merénylet ügyében indított nyomozásban.  

A belügyminiszter: készül egy jelentés 

Matúš Šutaj Eštok szerint azonban mégis van egy „megrendelés” egy „ jelentésre”. 

Van egy megrendelés egy jelentésre, amely az aktuális biztonsági helyzetről szólna a merénylettel összefüggésben. Arra keressük a választ, hogy megtörténhet-e a jövőben is hasonló bűncselekmény

– mondta lapunknak csütörtökön a belügyminiszter. – Én nem beszéltem arról, hogy ki rendelte meg, azt pedig végképp nem mondtam, hogy a miniszterelnök rendelte volna meg.” Szerinte az SIS igazgatója is megerősítette, hogy ilyen megkeresés érkezett az SIS-t ellenőrző parlamenti bizottságba is, és ráadásul az ellenzéki oldalról. Ennek ellentmond, hogy az SIS sajtóhíre nem szól ilyen „jelentésről”, csak arról beszél, hogy együttműködnek a rendőrséggel a nyomozás során. 

Az ellenzék is cáfol 

Azt viszont az ellenzék cáfolta, hogy „rendelt volna” bármilyen jelentést az SIS-től. Erre legfeljebb az SIS ellenőrzését végző parlamenti bizottságban lett volna lehetőség, de Martin Dubéci (PS) cáfolta, hogy lett volna ilyen ellenzéki javaslat, és azt is, hogy ilyen értelmű határozat született volna a testületben. A bizottság munkája azonban titkos, az ülések zártak, így nem lehet hozzáférni az elfogadott határozatokhoz sem. 

Kapcsolódó cikkünk

Vallomást tett a Robert Fico ellen májusban elkövetett merénylet kapcsán Hamran István volt rendőrfőnök – a hatóságok szerint a kijelentései is motiválhatták az elkövetőt. A vizsgálatról még mindig nagyon keveset tudni, öt hónap elteltével sincsenek kézzelfogható eredmények.

Hamran keddi kihallgatása illik abba a sormintába, amit a kormánykoalíció képviselői állítanak a merénylet kapcsán: miszerint a felelősség a merényletért a médiát, az ellenzéki pártokat és a képviselők közhangulatot felkorbácsoló kijelentéseit terheli. Hamran az incidens idején volt rendőrkapitányként politikai pályára lépett, a Demokraták színeiben indult az európai parlamenti választáson. A magyar nemzetiségű politikus érthetetlennek tartja a kihallgatását és állítása szerint nem tudja, miért hozzák a nevét kapcsolatba a lövöldözéssel.

A merénylet óta öt hónap telt el: Juraj Cintula lévai nyugdíjas május tizenötödikén döntött úgy, hogy megjelenik a kormány nyitrabányai ülésén. A 71 éves férfi pisztolyt rántott, mikor Robert Fico kormányfő a várakozókat üdvözölte és többször is meglőtte a miniszterelnököt. Fico válságos állapotban került kórházba, majd júliustól tért vissza a politikába. Cintulát azonnal őrizetbe vették, a lövöldöző egy, a nyilvánosság elé került videófelvételen arról beszélt, hogy a közmédia átalakítása és a Speciális Büntetőbíróság átalakítása is motiválta a tettében. Azóta is előzetes letartóztatásban várja, hogy megkezdődjön a perének tárgyalása – csakhogy a rendőrségi vizsgálatok még mindig nem zárultak le az ügy kapcsán.

Az eljárás egyik fejleménye, hogy a lövöldözőt nem terrorizmus vádjával állítják bíróság elé. Bár az ügyet eredetileg gyilkossági kísérletként kezdték vizsgálni, a főügyészség Cintula megjelentetett üzenetére és feleségének írt leveleire hivatkozva átminősítette az ügyet terrorcselekménnyé – a Legfelsőbb Bíróság októberi döntése szerint indokolatlanul. A testület szerint a nyomozati iratban szereplő dokumentumok között ugyanis nincs közvetlen bizonyíték arra, hogy a merénylő tette az egész kormány ellen irányult volna.

Az ügy elbírálása során kisebb konfliktust okozott, hogy az úgynevezett 5T szenátus bírálta el a beadványt – a Pravda napilap információi szerint ebben a testületben foglalt helyet eredetileg Juraj Kliment, akit Fico több alkalommal is nyíltan bírált, valamint Peter Štift, aki jó kapcsolatokat ápolt az ügy felgöngyölítésével foglalkozó biztossal. Ezért mindketten felmentésüket kérték, a helyetteseik döntöttek a Legfelsőbb Bírósághoz beérkezett panaszról.

A nyilvánosság elé kiszivárgó információk közül az ügy kapcsán a legnagyobb figyelmet Cintula feleségének küldött levelei kapták. A merénylő többször is írásban kommunikált a feleségével május végén, az iratokban többek között a „legrosszabb európai Júdásnak” nevezi Ficót, valamint kijelenti, hogy meg kell állítani a politikust. Arról továbbra sincs információ, hogy mások milyen módon lehettek bevonva a merénylet előkészítésébe – a védelem szerint Cintula maga cselekedett, miközben a kormány több tagja is arra utalgatott az ügy kapcsán, hogy a vádlott a facebookon másokkal is előre kommunikált a tettéről. 

A Legfelsőbb Bíróság ugyanakkor arról is döntött, hogy a lévai nyugdíjast nem helyezik szabadlábra – Cintula augusztusban kérvényezte ezt, miután négy hónapot vizsgálati fogságban töltött. A testület úgy véli, hogy a kérés indokolatlan, a hatóságoknak hasonló esetben akár hét hónapra is jogukban áll fenntartani az őrizetet. Amennyiben az elkövetőt különösen súlyos bűncselekménnyel, például terrorizmussal vádolják, az őrizetbe vétel időtartama indokolt esetben akár öt évig is meghosszabbítható.

Az ügy jelenlegi állása alapján nem lehet arra számítani, hogy a vizsgálat rövid időn belül lezárul, Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter június végén még azt jelezte, hogy késő nyáron vagy szeptemberben ismertetik meg a nyilvánosságot az első részletekkel. A belügyminisztérium és az Államügyészség is hallgat az eset kapcsán, ami megnyitja a teret a politikusoknak a saját értelmezésük közvetítéséhez – például ahhoz az olvasathoz, miszerint az ellenzéknek köze volt a lövöldözés megszervezéséhez is.

A belügyminiszter is rendelhetett volna jelentést 

Határozottan tagadja azt is, hogy ő korábban mondta volna, hogy a miniszterelnöktől érkezett kérés az SIS-hez egy jelentés kidolgozására a merénylet kivizsgálásáról. 

Én egy újságírói kérdésre válaszoltam, hogy ki rendelhetett meg ilyen jelentést, és elmondtam, hogy természetesen az SIS információinak címzettjei, vagyis a köztársasági elnök, a miniszterelnök és én is, belügyminiszterként. Nem beszéltem arról, hogy a miniszterelnök rendelte meg a jelentést

 – mondta a belügyminiszter. A jelentéssel kapcsolatban visszairányított az SIS igazgatójához, Pavol Gašparhoz. 

A keddi kormányülés után ugyan tényleg nem a „megrendelőről”, hanem magáról a „címzettről” beszélt. 

Ha jól tudom, a miniszterelnök várja a jelentést, és már dolgozik is rajta az SIS

 – mondta Šutaj Eštok. Október elején Robert Fico is beszélt olyan információkról, amelyek „szörnyű dolgokat” tartalmaznak, és amelyek „bizonyos környezetből származnak”. Ez már maga is az SIS-re utal, de még hozzátette azt is, hogy „az SIS ezen dolgozik”. 

A merénylet elkövetőjéről kijelentette, hogy „teljes mértékben az ellenzéki pártokhoz kapcsolódó aktivista volt”. „Sőt, még az ellenzéki pártokon is túlnyúló kapcsolatai voltak” – mondta homályosan a miniszterelnök. 

Az SIS nem is nyomozhat 

Hamran szerint azonban az SIS nem nyomozhat konkrét bűncselekmény ügyében, így nem is készíthetne jelentést az ügyben folytatott nyomozás állásáról. 

A titkosszolgálat semmilyen nyomozást nem folytathat bűncselekmény ügyében, mert ez nem tartozik a hatáskörébe

 – mondta az Új Szónak a volt rendőrfőkapitány. Szerinte a törvények szerint bűncselekmények ügyében csak a rendőrség és az ügyészség nyomozhat. „Az SIS hírszerzéssel foglalkozik, feladatuk a merénylet előtt lett volna, az lett volna hatékony, hiszen Robert Fico már a merénylet előtt is tett olyan kijelentéseket, hogy támadások érhetik a kormánypolitikusokat – mondta Hamran. – Ha Fico kijelentéseinek volt alapja, és nemcsak ijesztgette az embereket, akkor az SIS ezeket az információkat alábecsülte.” 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »