Gyurcsány politikai jelenléte a baloldal évtizedes kudarca

Gyurcsány politikai jelenléte a baloldal évtizedes kudarca

A DK elnöke a magyar politikatörténet legnépszerűtlenebb szereplője.

Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció frakcióvezetője utcafórumot tartott (Fotó: Kurucz Árpád)

Gyurcsány Ferenc saját maga által alapított és elnökölt pártja úgy vált a baloldal legmeghatározóbb politikai erejévé, hogy a pártot vezető politikus a mindenkori magyar politikatörténet legnépszerűtlenebb és legelutasítottabb szereplője – fejtette ki lapunknak Talabér Krisztián, a Nézőpont Intézet elemzője. Elmondása szerint a Demokratikus Koalíció elnöke egyértelműen arra készül, hogy a ma már csak nevükben létező baloldali pártokat maga alá gyűrje, a 2024-es önkormányzati választásokon pedig túlszárnyalja pártja 2019-es eredményeit, támogatottságban és megszerzett közjogi pozíciókban egyaránt.

– Tizenkét év alatt az ellenzék Gyurcsánytól Gyurcsányig jutott, aminek eredményeként 2026-ban ismét Gyurcsány kontra Orbán párharcot láthatunk majd az országgyűlési választáson – mutatott rá a Magyar Nemzet megkeresésére Talabér Krisztián. A Nézőpont Intézet elemzője úgy véli, Gyurcsány Ferenc 2022-es jelenléte a magyar politikában a baloldali politika évtizedes kudarca.

Megkerülhetetlen szereplő

Kompetens, szellemileg virágzó és megújulni képes balliberális oldal már az exminiszterelnök 2009-es bukása után képes lett volna úrrá lenni a „Gyurcsány-jelenségen”, de a hozzáértés és a szorgalom hiánya, illetve a „megúszós” munka tartós kontraszelekciót okozott a kormányellenes oldalon – véli a Nézőpont Intézet elemzője. Megjegyezte, ennek elsőszámú kedvezményezettje Gyurcsány Ferenc, akinek a saját maga által alapított és elnökölt pártja, a Demokratikus Koalíció úgy vált a baloldal legmeghatározóbb politikai erejévé, hogy maga a pártot vezető politikus a mindenkori magyar politikatörténet legnépszerűtlenebb és legelutasítottabb szereplője. Talabér Krisztián ezt már önmagában példátlannak tartja. Mint mondta, Gyurcsány Ferenc szakpolitikai képességei korlátozottak – ez már a 2004 és 2009 közötti kormányzásából is kiderült –, a hatalomtechnikában viszont egyértelmű versenyelőnye van saját politikai oldalán található vetélytársaival szemben. – Gyurcsány Ferenc ma már nem csak része a baloldalnak, de ő maga a baloldal – jelentette ki az elemző. A Demokratikus Koalíció tizenkét év alatt domináns ellenzéki szereplővé vált, Gyurcsány politikája ma a baloldalon megkerülhetetlen. Az ellenzéki érzelmű választók részéről lenne kereslet egy Gyurcsány-mentes ellenzéki pártra, a politikai kínálat viszont nem alkalmazkodik ehhez az igényhez.

Megbénult baloldal

Talabér Krisztián arról is beszélt, hogy a friss és hiteles közvélemény-kutatások szerint tíz választóból mindössze egy bízna a bukott miniszterelnökre fontos politikai tisztséget, vagyis ebből a szempontból hatalmas terhet jelent a baloldal számára a Demokratikus Koalíció vezére.

A Gyurcsányon kívüli baloldal közel egy évtizedes „se lenyelni, se kiköpni” politika után mégis úgy döntött, hogy összefog vele, azonban a kaotikus együttműködési kísérletből végül csak a Demokratikus Koalíció került ki megerősödve

– mondta el az elemző. A helyzet azért tűnik már-már megoldhatatlannak, mert Gyurcsány nélkül nem beszélhetünk cselekvő ellenzéki politikáról, vele együtt viszont üvegplafon alá van szorítva az ellenzéki tábor növekedési képessége – magyarázta Talabér. Hozzátette, amennyiben a baloldali ellenzék oldal mégis úgy döntene, hogy komolyan veszi a demokratikus versengést, elsőként ezt a kettősséget kell megszüntetnie.

Túlszárnyalni önmagát

– Gyurcsány Ferenc július 9-én bevezette a közbeszédbe a „készülünk” kommunikációs panelmondatot, amely rejtélyes, és vonzza a figyelmet, de túlértékelni sem szabad – figyelmeztetett a Nézőpont Intézet elemzője. Legközelebb 2024-ben tartanak országos választásokat, országgyűlési választás pedig csak 2026-ban lesz, így 2022-ben ennek a mondatnak semmiféle közjogi tétje nincs – emlékeztetett Talabér. Állítása szerint a jól csengő, könnyen idézhető kommunikációs elem sokkal inkább arról szól, hogy a Demokratikus Koalíció lendületet akar venni, a baloldali pártokat eluraló érdektelenségből pedig ki akar törni.

Összehasonlításképp érdemes megnézni a korábbi hatpárti koalíció április óta idézhető üzeneteit, csakhogy szinte lehetetlen ilyet találni, miközben a Gyurcsány-párt már közel két hónapja tűnik ki közülük egy egyszerű szlogennel – hívta fel a figyelmet az elemző. Szerinte mindez azt jelzi, hogy a Demokratikus Koalíció az áprilisi összellenzéki kudarc ellenére is egységes és stabil, nincs se vezető-, se identitásválságban, ráadásul a politikai formáció a nyilvánosság számára is látható. – Gyurcsány egyértelműen uralja a baloldalt – jelentette ki.

Talabér Krisztián megállapította, hogy Gyurcsány Ferenc hosszú távú tervezéssel, jól megkonstruált stratégiával egyszemélyben igyekszik kitörni abból az ellenzéki apátiából, amely április 3-a óta az összes ellenzéki pártot jellemzi. A DK célja nem a 2024-es önkormányzati és 2026-os országgyűlési választás, hanem hogy az addig vezető úton minél több csalódott ellenzéki szavazót csábítson át a többi ellenzéki párttól. – A „készülünk” kommunikációs üzenet sulykolásával, a minap bejelentett országjárással, csípős megjegyzéseivel, kormányellenes üzeneteivel és a pártközi megállapodásokkal Gyurcsány Ferenc egyértelműen arra készül, hogy a ma már csak nevükben létező baloldali pártokat maga alá gyűrje, az előttünk álló választásokon pedig túlszárnyalja pártja 2019-es eredményeit, támogatottságban és megszerzett közjogi pozíciókban egyaránt.

Hírdetés

A DK elnöke megfenyítette szövetségeseit

Egyetlen baloldali párt sem reagált a Magyar Nemzet megkeresésére, miszerint elfogadhatónak tartják-e, hogy Gyurcsány Ferenc előírja nekik, kikkel és miről vitázhatnak, tárgyalhatnak. A saját szövetségeseit nyilvánosan fenyegető bukott miniszterelnök magatartását ugyanakkor Kocsis Máté nem hagyta szó nélkül. „Feri szerint nem szabad vitázni az ellenfelekkel. Persze. Jobb kilövetni a szemüket” – írta a Fidesz frakcióvezetője.

Továbbra is Gyurcsány Ferenc a főnök a baloldalon – vonható le a konzekvencia a napokban történtek alapján. Ismert: a DK elnöke fenyegető hangnemű bejegyzésben rontott neki az egész baloldalnak amiért egyes politikusaik – többek között Ujhelyi István, Márki-Zay Péter, Gelencsér Ferenc – részt vettek a Tranzit közéleti évadnyitóján és leültek vitázni a kormánypártok képviselőivel – az már más kérdés, hogy teljesítményük még saját sajtójuk szerint is harmatos volt.

Hollik István és Jámbor András vitázik a Tranziton (Forrás: Facebook/Tranzit)

Rendszerváltó pártok csak egy dologról tárgyalhatnak a rendszerkívüliekkel. A demokratikus, szabad és tisztességes választásokról, annak feltételeiről. Semmi másról (…) Nem a vita ideje ez. Ez a küzdelem ideje. A Fidesz nem partner – utasította rendre saját szövetségeseit Gyurcsány. Mindezek után a Magyar Nemzet valamennyi baloldali párthoz kérdéssel fordult, miszerint elfogadhatónak, demokratikusnak tartják-e, hogy egy párt megmondja a másiknak mit tegyen, kikkel és miről vitázhat, tárgyalhat. Megkeresésünkre azonban sem az MSZP, sem az LMP, sem a Párbeszéd, sem a Jobbik, sem a Momentum nem reagált. De a DK-tól is hiába vártunk választ arra a kérdésre, hogy ők vajon eltűrnék-e fordítva mindezt. Egyedül Donáth Anna állt ki amellett, hogy az ellenzéknek le kell ülnie vitázni a kormánypártokkal.

A Momentum volt elnöke saját közösségi oldalán, azaz magánvéleményként azt hangoztatta: nem lesz előrébb az ellenzék, ha minden egyes vitától távol marad és újra csak a saját táborához beszél. – Ha azért nem vitázik, mert azt hiszi, hogy ezen múlik a rendszer „legitimitása”. Pont azért kell elmenni újra és újra ezekre a vitákra, hogy ne kényelmesedjünk bele a rendszer ellenzékének szerepébe. Hogy ne gondoljuk, hogy annyi a politika, hogy a saját Facebook-falunkra posztolgatunk. Hogy ne zárkózzunk be mi is a saját buborékunkba – írta Donáth.

Míg a megfenyített baloldali pártok igen, a Fidesz frakcióvezetője nem hagyta szó nélkül a bukott miniszterelnök magatartását.

Feri szerint nem szabad vitázni az ellenfelekkel. Persze. Jobb kilövetni a szemüket – írta Kocsis Máté a 2006-os őszi eseményekre utalva. Rétvári Bence közösségi oldalán pedig arra emlékeztetett, hogy a Tranzitra évek óta hiába hívnak DK-s politikusokat, ők soha nem mentek el, míg ugyanők a választási kampányban óriásplakátokon követeltek nyilvános miniszterelnök-jelölti vitát. – Ne feledjük, hogy ők beszélnek árokbetemetésről, amikor a másik oldalt még vitapartnernek se tartják. A gumilövedékek és műveleti területek világa ez, amire Gyurcsány annyira készül – írta az államtitkár.

 

 

 


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »