Görögországnak nem érdeke a migránsáradat enyhítése, hanem továbbra is azt segíti elő, hogy az emberek minél gyorsabban átjussanak az országon – mondta az osztrák külügyminiszter a szerdára Bécsbe összehívott nyugat-balkáni konferencián elhangzott nyitóbeszédében.
Sebastian Kurz kijelentette: Európában hiányzik az akarat, hogy jelentősen mérsékeljék az emberáradatot. A tárcavezető hangsúlyozta: Ausztria az európai megoldásra törekszik, azonban jelenleg nincs kilátásban közös lépés. Indoklása szerint ezért Ausztria nemzeti hatáskörben intézkedik, de ezt előtte össze akarja hangolni az érintett országok menekültpolitikájával.
Kurz kijelentette: elvárja, hogy „tartsák tiszteletben Ausztria túlterheltségét, és legyenek megértéssel iránta”.
Felszólalt Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter is. Fontos, hogy a „menekülteket” már a balkáni útvonalon megállítsák, ezért a konferencián közös intézkedésről szavaznak majd – mondta.
A tanácskozást a két miniszter hívta össze. Az osztrák fővárosba várták Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Koszovó, Horvátország, Macedónia, Montenegró, Szerbia és Szlovénia külügyi és belügyi tárcavezetőit. Az egyeztetésen részt vesz Hans Peter Doskozil osztrák védelmi miniszter is.
A konferencián szó esik a határ biztonságának fenntartásáról, az embercsempészet és a szélsőségesség elleni küzdelemről, a harmadik államokkal való együttműködésről, valamint arról, hogy milyen következményekkel járhat, ha egy országban feltorlódnak a „menekültek”.
Görögország kedden tiltakozott a Bécsben összehívott nyugat-balkáni konferencia ellen, mert nem kapott rá meghívót. A görög külügyminisztérium szerint „egyoldalú és egyáltalán nem barátságos”, hogy Görögország nélkül akarnak döntést hozni olyan kérdésről, amely az országot és a határait érinti.
Az APA osztrák hírügynökség szerint tavalyi nyugat-balkáni konferencián, amelyet szintén Bécsben rendeztek meg, és amelynek témája a szélsőségesek elleni küzdelem volt, a görög fél részéről részt vett Dimitrisz Avramopulosz, az Európai Bizottság migrációs politikáért felelős tagja. Azóta a görög politikus az osztrák szigorított menekültügyi intézkedések egyik leghevesebb bírálója – írta az APA.
A pénteken életbe lépett osztrák intézkedés szerint a továbbutazókkal együtt naponta legfeljebb 3200 migráns léphet be Ausztria területére, és a déli határnál legfeljebb 80 menedékkérelem nyújtható be.
(MTI)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »