Gázolás a magdeburgi karácsonyi vásárban

Gázolás a magdeburgi karácsonyi vásárban

A német hatóságok többrendbeli gyilkosság, gyilkossági kísérlet és súlyos testi sértés miatt emeltek vádat a magdeburgi karácsonyi vásáron elkövetett tömeges gázolás gyanúsítottja ellen – jelentette be a rendőrség tegnap kora reggel. Egy 50 éves szaúd-arábiai származású férfi követte el a támadást, aki iszlámellenes nézeteiről lett ismert, ugyanakkor elégedetlen volt a menekültek helyzetével. A magdeburgi karácsonyi vásár látogatói ellen végrehajtott péntek esti autós gázolás során öt ember meghalt, 41-en pedig súlyosan vagy életveszélyesen megsérültek.

A gázolás idején közelben állók által készített és a dpa német hírügynökség által bemutatott felvételen látni lehetett, ahogyan a gyanúsítottat a rendőrök egy villamosmegállóban elfogták. A gyanúsítottat, akit a német adatvédelmi törvények értelmében Taleb A. néven azonosítottak, ötrendbeli gyilkossággal, többrendbeli gyilkossági kísérlettel és többrendbeli súlyos testi sértéssel vádolják – közölte a rendőrség. A nyomozók szerint a gyanúsított egyedül cselekedett, egyelőre nincs jele más elkövetőnek. A bűncselekmény indítéka egyelőre tisztázatlan, de az ügyészek szerint a gyanúsított elégedetlen lehetett a szaúdi menekültekkel való németországi bánásmóddal. A német lapok beszámoltak arról, hogy Taleb A.-nak december 28-án kell felelnie a tettéért a bíróság előtt. Az 50 éves orvos jelenleg előzetes letartóztatásban van.

 

Tüntetés a bevándorlók ellen

Több száz nemzeti-jobboldali érzelmű ember (köztük sajtóhírek szerint szélsőjobboldaliak is) vonultak fel tüntetni Magdeburg főterén szombat este azt követően, hogy előző este egy szaúd-arábiai születésű, Németországban élő orvos a kocsijával a karácsonyi vásár résztvevői közé hajtott. A német rendőrség nagy erőkkel kivonult a helyszínre, de mindeddig nem minősítette terrorcselekménynek a pénteki esetet. A magdeburgi karácsonyi vásár látogatói ellen végrehajtott autós gázolás során öt ember meghalt, 41-en pedig súlyosan vagy életveszélyesen megsérültek.

Hírdetés

A Bild riportere „500–600 szélsőjobboldali tüntetőről és huligánról” számolt be, akik szombaton sötétedés után kezdtek gyülekezni az északkelet-németországi nagyvárosban. Többen közülük Remigration, azaz Migránsok, haza! feliratú transzparenseket tartottak maguk előtt. A Bild tudósítója szerint „újra meg újra felhangoztak a Németország visszafoglalására és a bevándorlók hazaküldésére utaló rigmusok”. A német rendőrség, amely mindeddig nem minősítette terrorcselekménynek a péntek esti autós gázolást, nagy erőkkel vonult ki a magdeburgi demonstrációra.

 

Figyelmeztettek, figyelmen kívül hagyták

Több, a szaúdi-német támadó veszélyességére utaló figyelmeztetés is érkezett a támadás előtt, a rendőrség azonban nem vette komolyan ezeket – számolt be a Focus Online. A Bild és a Focus is beszámolt arról, hogy a német belbiztonsági nyomozók „futni hagyták” a szaúdi-német férfit, miután körülbelül egy évvel ezelőtt azt tervezték, hogy telefonon egyeztetnek vele a terveiről. A német sajtó szerint a nyomozó hatóság nem tudott kielégítő választ adni arra a kérdésükre, miért nem került sor végül a terrorcselekmény szervezésének gyanújába keveredett férfi meghallgatására.

Szombaton 19.03-kor (pontosan a pénteki merénylet időpontjában) az áldozatok emlékére megszólaltak a város összes templomának harangjai, majd misét tartottak a város székesegyházában, amelyen jelen volt Frank-Walter Steinmeier államfő is.

Elővigyázatosságból és a magdeburgi áldozatokkal való szolidaritás jegyében több német városban be­zárták a karácsonyi vásárokat. Berlinben nyitva maradtak a vásárok, de megerősítették a rendőri jelenlétet. Olaf Scholz kancellár és Nancy Faeser belügyminiszter szombaton Magdeburgba utazott. Faeser rendeletére félárbócra eresztik a zászlókat Németország-szerte a szövetségi épületeken. Nancy Faeser nyilvános megszólalásai alapján iszlámgyűlölőként jellemezte a gyanúsítottat. Olaf Scholz nemzeti összefogásra szólított fel, amellyel fel lehet lépni a gyűlöletet kelteni kívánók ellen, miközben az Alternatíva Németországnak (AfD) radikális jobboldali párt a merénylet kapcsán a több százezer menedékkérőnek az utóbbi években történt befogadása ellen érvelt.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »