Fico a gázártámogatások jövőjéről: két forgatókönyvvel dolgozunk, a háztartások 70-80 százaléka maradhat a rendszerben

A Szlovák Gázművek (SPP) kulcsszerepet tölt be az ország energiabiztonságában és költségvetésében – jelentette ki Robert Fico (Smer) kormányfő és Denisa Saková (HLAS) gazdasági miniszter szerdai sajtótájékoztatójukon. Ám nem ez volt a legfontosabb üzenete a kormányfőnek. Burkoltan arra utalt, hogy a lakossági gázártámogatás jövője attól függ, hogy sikerül meg megállapodásra jutni az ukránokkal a gáztranzittal. Valószínű azonban, hogy ha ez valahogy sikerülne is, csak a jelenleg kedvezményezett háztartások 70-80 százaléka maradhat az állami árszabályozás védernyője alatt.

Fico és Saková először arról beszélt, hogy a Szlovák Gázművek (SPP) mára a szlovák gázpiac legnagyobb szereplőjévé vált, 63%-os piaci részesedéssel. A vállalat teljes egészében állami tulajdonban van, amit a kormány egyik legfontosabb energiapolitikai döntésének tart.

Az SPP az elektromosenergia-piacon is meghatározó szereplő (12-13%-os részesedéssel), és 2024-ben az állami költségvetés bevételeinek közel 3%-át adta.

Jelenleg az SPP a Török Áramlat megnövelt szállításának segítségével (Magyarországon keresztül) biztosítja a 2025-ös évre szükséges gázmennyiséget Szlovákiának.

Szlovák-ukrán közös kormányülés és a gáztranzit-viták

Fico szerint a szlovák kormány egyik prioritása a gázszállítás újraindítása Ukrajnán keresztül. Szlovákia korábban tranzitországként jelentős bevételekre tett szert ebből, és most ismét politikai és gazdasági érdekei közé sorolja a tranzit helyreállítását.

Körkép-vélemény:

Megjegyezzük, hogy az ukrán gáztranzit leállásával nem csak a gázárak szálltak el, de Szlovákia, amely egykor a tranzitvonalak elején helyezkedett el, most hirtelen a vonal végén találta magát, ami további költségekkel jár.

„Mindent megteszünk azért, hogy elérjük az Ukrajnán keresztül Szlovákiába irányuló gáztranzit újraindítását”

– mondta Fico, hozzátéve, hogy ehhez az Európai Tanács is politikai mandátumot adott a legutóbbi uniós csúcs zárónyilatkozatában (itt érdemes kiemelni, hogy a szövegezés eredetileg tartalmazta ugyan az ukrajnai gáztranzit helyreállítását, ezt azonban végül kihúzták a zárónyilatkozatból, és csak egy általános megoldáskeresés szerepel benne, így erre Ficonak valójában nincs oka támaszkodni – a szerk.).

Hírdetés

A tranzit megszűnését követően – miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 2024 decemberében bejelentette a leállítást – az európai gázárak drasztikusan megemelkedtek, jelenleg 45 euró/MWh körül mozognak. A kormány szerint, ha sikerül megállapodni Ukrajnával, az árak 22–25 euró/MWh szintre csökkenhetnének. Ez kulcsfontosságú lenne a 2026-os lakossági árak szempontjából is.

A támogatott lakossági energiaárak jövője

A lakossági gázárakat a piaci ár alatt tartó úgynevezet gázártámogatási program jövője kapcsán Fico és Saková elmondta, hogy két lehetséges forgatókönyvet vizsgálnak:

Ez utóbbi alapján a magas jövedelmű, illetve átlag feletti energiafogyasztású háztartások (pl. medencét vagy üvegházat fűtők) kisebb támogatást kapnának.

A célzott támogatás részletein a Pénzügyminisztérium és az az mellett működő Pénzügypolitikia Intézet (IFP) dolgozik. Denisa Saková gazdasági miniszter szerint a cél az, hogy a jelenlegi 400 millió eurós költség helyett igazságosabb és fenntarthatóbb rendszer jöjjön létre.

Fico szerint a jelenleg kedvezményezett háztartások 70-80 százaléka a változtatás után benne maradna a támogatási rendszerben.

A sajtótájékoztatón elhangzottakból azonban már sejthető, hogy a kedvezményezett háztartások köre elsősorban attól függ, sikerül-e megoldást találni az ukrán tranzitra. Fico szerint: „nem engedhetjük meg, hogy az átlagos vagy alacsony jövedelműek ki legyenek téve a piaci áraknak”.

További lépések és együttműködések

A dolog érdekessége, hogy bár a megoldást korábban egy EU-Szlovákia-Ukrajna háromoldalú egyeztetéstől remélte a kormány, most mégis egy közös szlovák-ukrán (tehát kétoldalú) kormányülés előkészítésén dolgozik, ahol a gáztranzit mellett civil projektek is napirenden lesznek.

Fico hangsúlyozta, hogy mindettől független Szlovákia továbbra is elutasít mindenféle katonai jellegű támogatást Ukrajnának.

Körkép.sk

Nyitókép forrása: SITA/Úrad vlády SR


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »