Ferenc pápa üzenete a Perugia-Assisi békemenethez: „Járjunk a gondoskodás útján!”

Ferenc pápa üzenete a Perugia-Assisi békemenethez: „Járjunk a gondoskodás útján!”

Ferenc pápa október 10-én, vasárnap üzenettel fordult az idén hatvan éve alapított Perugia-Assisi békemenethez. Domenico Sorrentino érsek, Assisi-Nocera Umbra-Gualdo Tadino egyházmegye főpásztora olvasta fel a pápai üzenetet az Assisi Szent Konvent loggiájáról.

Üzenetében Ferenc pápa örömmel köszönti az idei békemenetet, melynek mottója: „Gondoskodás a béke új neve”. A „másokról és a környezetről való gondoskodás értéke széles körben megértésre talált, és ebben az idők jeleit ismerhetjük fel. A békemenet egyszerű és lényegi üzenetével leszögezitek, hogy a gondoskodás kultúrája egy út, sőt a főút, amely a békéhez vezet – szól a pápa üzenete. – A gondoskodás ugyanis a közömbösség, a leselejtezés, a mások méltósága megsértésének az ellentéte, vagyis annak az ellenkultúrának, mely minden háború és erőszak alapja”.

Üzenetében a Szentatya arra figyelmeztet, hogy „két világháború és számos helyi konfliktus után az államok ma is hatalmas összegeket költenek fegyverkezésre, miközben nemzetközi konferenciákon békét hirdetnek, így elterelve a figyelmet azok millióiról, akiknek a legszükségesebbek hiányoznak. Éppen ezért soha nem látott módon szükséges, hogy a gondoskodás útján járjunk, de ne csak évente egyszer, hanem mindennap, Isten segítségével, aki mindnyájunk Atyja, és mindenkinek gondját viseli” – zárul a pápa üzenete, Szent Ferenc közbenjárását kérve.

A hatvan éve, 1961-ben alapított békemenet az egykori rivális Perugia városából indul, és a közel 24 kilométeres utat hét-nyolc óra alatt teszi meg. Assisi előtt a résztvevők betérnek imádságra az Angyalos Boldogasszony-templomba, majd a Szent Ferenc-bazilikánál a Poverello pártfogását kérik. Innen továbbhaladnak az Assisi városa fölé emelkedő fellegvárig, ahol a reggel 9-kor kezdődő menet délután fél öt tájban ér véget.

*

Hírdetés

A Perugi-Assisi békemenet egy olasz pacifista mozgalom rendezvénye, melyet általában szeptember vége és október eleje között, körülbelül két- vagy háromévente tartanak meg a Perugia és Assisi közötti körülbelül 24 kilométeres távon. Az első felvonulásra 1961. szeptember 24-én, vasárnap került sor, Aldo Capitini kezdeményezésére. A békemenetet olyan erőszakmentes felvonulásnak szánták, amely a béke és a népek szolidaritása mellett tanúskodik. Aldo Capitinit angolszász pacifisták mozgalma ihlette, akik 1958-ban Bertrand Russell filozófus vezetésével gyűltek össze Aldermastonban egy atomfegyver-ellenes tiltakozásra, ahol az Egyesült Királyság Nukleáris Kutatóintézete működik.

Aldo Capitini (1899–1968) olasz filozófus, antifasiszta politikus, költő és pedagógus az elsők között azonosult Olaszországban Mahatma Gandhi erőszakmentes gondolatával, ezért is nevezik őt „olasz Gandhi”-nak. A Perugi-Assisi békemenet által használt Pace-Béke feliratú szivárványos zászló a II. világháború után született az erőszakmentesség háborúellenes gondolata jegyében, és eredetileg nem kötődött sem nemzethez, sem politikai párthoz. Olaszországban először a balliberális pártok sajátították ki, majd a hetvenes évektől a homoszexuálisok tűzték zászlórúdjaikra, és főként az ezredforduló után a – Pace-Béke felirat nélkül – szinte már kizárólagosan az LGBT mozgalom azonosító jele lett. Lényeges különbség az eredeti pacifista szivárványos Pace feliratú zászló esetében, hogy a kék színeket felülről indítja, és a színsávok hetes száma is különbözik az LGBT hatsávos zászlójától.

„Szivárványt helyezek a felhőkbe: ez legyen a szövetség jele köztem és a föld között” (vö: Ter 9,1-17) – a Szentírás Noé történetében mondja el a Teremtő eredeti üzenetét a szivárvány bibliai jelentéséről.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »