Ferenc pápa áprilisi imaszándéka: Egymás szemébe nézzünk, ne a képernyőre!

Ferenc pápa áprilisi imaszándéka: Egymás szemébe nézzünk, ne a képernyőre!

A Pápa Imavilághálóján keresztül közzétették a Szentatya áprilisi imaszándékát. Videoüzenetében a pápa arra buzdít, hogy a technológiai eszközöket használjuk a szegények megsegítésére; arra, hogy javítsuk a betegek és a fogyatékkal élők életét, gondozzuk közös otthonunkat, testvérként bánjunk egymással, tiszteletben tartva az emberi méltóságot, szembenézve korunk válságaival.

Kevesebbet nézzük a képernyőt, és többet nézzünk egymás szemébe, hogy felfedezzük, mi az, ami igazán számít: testvérek vagyunk, ugyanannak az Atyának a gyermekei – ez a magva Ferenc pápa üzenetének, amely az áprilisi imaszándékot kíséri az új technológiák használatáról, s amelyet még azelőtt vettek fel videóra, mielőtt bekerült volna a római Gemelli-klinikára.

„Mennyire szeretném, ha kevesebbet néznénk a képernyőkre, és többet néznénk egymás szemébe! – hangsúlyozza a Szentatya. – Ha több időt töltünk a telefonunkkal, mint az emberekkel, akkor valami nincs rendben. A képernyő elfeledteti velünk, hogy mögötte valós személyek vannak, akik lélegeznek, sírnak és nevetnek. Igaz, hogy a technológia annak az intelligenciának a gyümölcse, amelyet Isten ajándékozott nekünk. De jól kell használnunk. Nem lehet csak egyesek javára fordítani, míg másokat kizárunk belőle.

Mit kellene tehát tennünk? A technológiát az egység, nem pedig a megosztás céljára kell használni. Segíteni a szegényeket, javítani a betegek és a fogyatékkal élők helyzetét, gondjainkba venni közös otthonunkat. Arra kell használni, hogy testvérként találkozzunk egymással.

Amikor egymás szemébe nézünk, akkor fedezzük fel azt, ami igazán számít: hogy testvérek vagyunk, ugyanannak az Atyának a gyermekei.

Ferenc pápa áprilisi imaszándékában tehát kiemelten azt kéri: imádkozzunk azért, hogy az új technológiák ne helyettesítsék az emberi kapcsolatokat.

A Pápa Imavilághálója mint pápai jogú szerv azt a küldetést kapta, hogy mozgósítsa a katolikusokat az ima és a cselekvés által az emberiség és az Egyház küldetéséhez tartozó kihívásokkal szemben. A szentévi teljes búcsú elnyerésének egyik feltétele éppen a pápa szándékára való ima, amelyet hónapról hónapra közzétesznek.

A technológiai eszközök veszélyei

A 23 nyelvre lefordított videoüzenetet a Pápa Imavilághálója készítette, a Coronation Media segítségével, az Átfogó Emberi Fejlődés Dikasztériumának közreműködésével.

Hírdetés

A Szentatya áprilisi videoüzenete elgondolkodtat minket az új technológiai eszközök túlzott használatának veszélyeiről, amelyek értékes időt vonhatnak el a személyes kapcsolatoktól. További jelentős kockázatot jelent a cyberbullizmus és a közösségi médiában megjelenő gyűlölködés. Ezért Ferenc pápa arra szólít, hogy ne feledjük: az okostelefonok, tabletek és számítógépek mögött valós személyek vannak, akik lélegeznek, sírnak és nevetnek.

A pápa arra is felhívja a figyelmet, hogy a gazdasági, társadalmi, foglalkoztatási, nevelési és más típusú egyenlőtlenségek további növekedésének elkerülése érdekében a technológiának nem szabad csak egyeseket előnyben részesítenie, kizárva közben másokat. A technológiát az emberi lény szolgálatába kell állítani, mindenki javára, hogy segítse a rászorulókat, a betegeket, a fogyatékkal élőket, hogy elősegítse a találkozás kultúráját és közös otthonunk, a Föld megóvását.

El kell érni, hogy az új technológiák ne távolítsanak el a többiektől és a valóságtól. Ezért a pápa hangsúlyozottan azt kéri, hogy kevesebbet nézzük a képernyőt, és többet nézzünk egymás szemébe, mert csak így érthetjük meg, hogy mindannyian testvérek vagyunk és tudunk ennek megfelelően cselekedni.

Etikus megközelítés

Ferenc pápa szavait erősíti meg Michael Czerny bíboros, az Átfogó Emberi Fejlődés Dikasztérium prefektusa is, kifejtve: az új technológiák fontos erőforrást és eszközt adnak az emberi család kezébe. Ahhoz, hogy a fejlődést szolgálják, a használatukat a méltóság és az alapvető emberi jogok szolgálatára kell fordítani. A bíboros arra buzdít, hogy kövessük Ferenc pápa felhívását, és így a digitális fejlődés ajándék legyen az emberiség számára, tiszteletben tartva minden személy méltóságát, az igazságosságot és a közjót.

Az etikus megközelítés fontosságát hangsúlyozza a videót készítő amerikai Coronation Media is. Büszkék arra, hogy támogatják a pápa videóját, folytatva a több évtizedes munkájukat az Egyház szolgálatában. Ez az együttműködés mérföldkő a produkciós iroda működésében, melynek célja éppen az emberi lény hiteles kifejezése az új technológiák és a média segítségével.

A technológia hatása életünkben

A Pápa Imavilághálójának nemzetközi igazgatója, Cristóbal Fones SJ kiemeli: Ferenc pápa arra emlékeztet minket, hogy a technológia felelős használata azt jelenti, hogy az emberi személy és a teremtett világ szolgálatába állítjuk azt. Ha pedig így teszünk, akkor a technológia eszköz lehet Isten dicsőítésére, mert képességeink és kreativitásunk tőle származik. Emellett pedig az új technológiák etikus használata hozzájárul a teremtett világról való gondoskodáshoz, az emberi személy méltóságának megóvásához, az életminőség javításához – így, amikor megkönnyítjük a hozzáférést az online nevelési tartalmak gazdag kínálatához. Megemlíti ezen felül a telemedicina, az egészséghez kapcsolódó alkalmazások és az új diagnosztikai eszközök használatát, amelyek javítják a kommunikációt és segítik a kapcsolattartást az egész világon, olyannyira, hogy a távolságok ellenére képesek vagyunk csapatmunkára, az újrahasznosított és megújuló energiaforrások használatára.

Cristóbal Fones SJ szerint tehát a technológia hathatós eszköz lehet az olyan globális válságok legyőzésére, mint a szegénység vagy a klímaváltozás. De

ahogyan Ferenc pápa kéri. Az emberi személy méltósága és a közjó tisztelete vezéreljen minket a technológia helyes használatában. A Szentatya arra buzdít, hogy kritikai megközelítéssel éljünk az új technológiák használatában és az életünkre, a társadalomra tett hatásaiban. Végezetül arra bátorít, hogy felelősen használjuk az új technológiákat, hogy ezáltal mindenki átfogó emberi fejlődését segítsük, különösen a hátrányos helyzetű személyekét.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: jezsuita.hu

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »