Felmérés: bátran vállalkoznának a fiatalok, ha lenne rá pénzük Bugár Anna2023. 03. 12., v – 17:33 Brüsszel |
Az Európai Unióban a 15–30 év közötti fiatalok majdnem fele fontolgatja a saját vállalkozás létrehozását, aktív lépéseket azonban kevesen tesznek ennek érdekében – derül ki az Eurobarométer legfrissebb felméréséből.
Az Európai Bizottság tavaly októberben végezte a közvélemény-kutatást, a 27 tagállamból összesen közel 26 ezer fiatal vett részt az online lekérdezésben. Az uniós törvényhozók elsősorban azt igyekeztek feltérképezni, miként viszonyulnak a fiatalok a saját vállalkozás elindításához. A felmérés szerint a 15 és 30 év közöttiek többsége (55%) szívesebben dolgozna alkalmazottként, míg a válaszadók 39%-a részesíti előnyben a magánvállalkozást. Szlovákiában az unióshoz hasonló átlagot mértek, Magyarországon viszont fölényben (52%) vannak azok, akik a két lehetőség közül a magánvállalkozást választanák. A felmérés készítői rákérdeztek arra is, milyen fő szempontok szólnak a saját vállalkozás mellett. A leggyakoribb érv (49%) a függetlenség és a „saját magad főnöke vagy” volt, de ugyanilyen arányban említették a munkavégzés helyének és idejének szabad megválasztását.
Első az egyén
De mi vezérli a fiatalokat a saját biznisz létrehozásához? Az uniós átlagot tekintve a megkérdezettek 46%-a szenvedélyüket követné, közel egyharmada pedig a maga ura lenne. A harmadik helyen 26%-kal a „meggazdagodás” végzett, a fiatalok negyede viszont azt válaszolta, pozitív hatást szeretne gyakorolni a világra. Az országos lebontás szerint Szlovákiában a második helyen szerepel az anyagi tényező, a harmadik leggyakoribb érv pedig szintén a pozitív hatás volt. Hazánkban a válaszadók negyede fontosnak tartja az innovatív ötletek megvalósítását is.
Mi szól amellett, hogy alkalmazottként dolgozzunk? A fiatalok elsősorban a rendszeres és stabil jövedelmet emelték ki, továbbá sokan fontosnak tartják a biztonságot és a fix munkaidőt. A negyedik helyen megjelent a „tőke hiánya a saját vállalkozáshoz” válasz is. Ami a munkáltatót illeti, ötből egy személy véli úgy, hogy a vállalatoknak arra kell törekedniük, hogy maximalizálják a nyereséget a tulajdonosok és a részvényesek számára. Közel 40% szerint azonban a cégeknek az embereket és a Földet kell előnyben részesíteni a profittal szemben. Bár a megkérdezettek háromnegyede szerint fontos, hogy a munkaadó meghatározott társadalmi és környezetvédelmi célokkal rendelkezzen, illetve, hogy a munkavállalók beleszólást kapjanak a döntéshozatalba, az egyéni jólét mérvadóbb szempont. Ide tartozik például a jó fizetés, a munka és magánélet egyensúlyának tiszteletben tartása, valamint a karrierfejlesztési lehetőségek sora.
Hiányzó tőke
A válaszadók kétharmada azt nyilatkozta, kortársai érdeklődnek a saját vállalkozás elindítása iránt – mind a 27 tagállamban legalább a megkérdezettek fele azon a véleményen van, hogy a fiatalok szeretnének saját vállalkozásba kezdeni. Mi akadályozza őket ebben? A felmérés résztvevőinek 40%-a szerint a leg-gyakoribb ok a tőke hiánya, 36% szerint az anyagi kockázat riasztja vissza őket, a válaszadók harmada viszont az „ismeretek, készségek hiánya a vállalkozás elindításával és működtetésével kapcsolatban” választ jelölte.
Bár minden második fiatal fontolóra venné a saját vállalkozást, mindössze a felmérésben résztvevők 9%-a magánvállalkozó, illetve további 14% tesz bizonyos lépéseket a saját vállalkozás elindítása érdekében. A fiatalok önfoglalkoztatási rátája Bulgáriában, Észtországban, Magyarországon, Lettországban és Szlovéniában a legmagasabb. Ami a népszerű ágazatokat illeti, leginkább az informatika, az e-kereskedelem és a közösségi média terén vállalkoznának a 15 és 30 év közöttiek, valamint a művészetek és a kultúra területén vágnának bele a saját vállalkozásba.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »