Felmérés: alulról súrolja a parlamenti küszöböt az LMP és a Momentum

Felmérés: alulról súrolja a parlamenti küszöböt az LMP és a Momentum

Bár hétfőn bejelentette a Momentum Mozgalom, hogy indul a 2018-as országgyűlési választáson, egyelőre nem jutna be a parlamentbe a frissen megalakult ellenzéki erő – derült ki az Iránytű Intézet áprilisi felméréséből. A nemrég párttá alakult szervezet erősödése pillanatnyilag megtorpant, a biztos szavazó pártválasztók körében a korábbi öt helyett négy százalékon áll.

Az ezer fő megkérdezésével készült közvélemény-kutatás adatai szerint az említett csoportban 49 százalékon állnak a kormánypártok, 20 százalékon a Jobbik, ami azt jelenti, hogy némileg csökkent a legerősebb ellenzéki párt támogatottsága. Ugyanakkor az MSZP erősödött: a szocialista párt a biztos szavazó pártválasztók 12, a DK a 7 százalékukat tudhatja maga mögött. Az LMP-re a Momentumhoz hasonlóan a biztos választók 4 százaléka szavazna, míg az Együttre, a Párbeszédre, illetve „egyéb pártokra” legfeljebb 1 százaléka voksolna, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt pedig 3 százalékon áll.

Hírdetés

Szintén a Fidesz–KDNP támogatottsága a legmagasabb a teljes népesség körében, összesen 29 százalék, a Jobbik ebben a körben 14 százalékot ér el. Az MSZP 8, a DK 4 százalékon áll, míg az Együtt, a Párbeszéd, illetve a kisebb pártok (Modern Magyarország Mozgalom, Liberálisok) az 1 százalékot sem közelítik meg; az LMP 3 százalékon van. Nem mellékes, hogy a friss adatok alapján a Jobbiknak jelenleg egymagában éppen akkora a támogatottsága, mint a 2014. évi baloldali összefogás pártjainak. Figyelemre méltó, hogy nőtt a bizonytalan szavazók aránya, ami most 18 százalék, és a választ megtagadók aránya is nyolc százalékra emelkedett, azaz csaknem annyi választó szimpátiája nem ismert, amennyi a kormánypártok támogatottsága. Továbbá 11 százalékra nőtt a „biztosan nem szavazók” aránya.

Az Iránytű kutatása megjegyzi, hogy az előző hónaphoz képest jelentős átrendeződést nem tapasztaltak. Megemlítendő a bizonytalanok, nem szavazók, illetve a válaszmegtagadók arányának csekély növekedése, ám – mint írták – ezek aránya így is elmarad a megszokottól. Ugyanakkor hozzátették, hogy az Együtt a kutatócég méréseinek kezdete óta, vagyis 2012 óta nem szerepelt annyira gyengén, mint most, igaz, az ellenzéki párt azóta számos átalakuláson ment keresztül.

(MNO)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »