November 10-én a Concerto Budapest egy egész napot szentel a Zeneakadémián a magyar zenei örökségnek. A Magyar Kincsek Ünnepe programról Devich Gábort, a Concerto Budapest főigazgatóját kérdeztük.
„A fesztivál címe, Magyar Kincsek Ünnepe nagyon találó és kifejező, mert valóban, vasárnap a Zeneakadémián kincset érő magyar komponistákkal és műveikkel, sőt mi több, kincset ér, virtuóz magyar előadóművészekkel találkozhat a közönség” – fogalmazott az InfoRádióban Devich Gábor. A program, mely három hangversenyből áll össze, Magyarország zenei gazdagságát, sokszínűségét tükrözi, és izgalmas utazást kínál minden érdeklődő számára.
A Magyar Concerto címet viselő délelőtti koncert 11 órakor kezdődik a Zeneakadémia nagytermében. Ennek középpontjában három zeneszerző remekművei állnak. Elsőként Bogányi Gergely testvére, Bogányi Bence fagottművész számára komponált Concerto intensóját hallgathatja meg a közönség. Folytatásként Dubrovay László második hegedűversenye csendül fel Baráti Kristóf előadásában. Végül Liszt Ferenc: Haláltánc – Parafrázis a Dies iræ fölött zongorára és zenekarra című műve hallható Bogányi Gergely tolmácsolásában.
A következő koncert Tisztelet Ligetinek címmel délután 5 órakor lesz a Solti-teremben. Lukács Miklós cimbalomművész és zeneszerző Responses to Ligeti című műve szólal meg a Cimbiózis Trió és a Ligeti Ensemble fúvós szólistáinak előadásában. A mű Ligeti György inspirációjára született, és a kortárs zenei hangzásvilág eszközeit vonultatja fel cimbalom, nagybőgő, dob és fúvóshangszerek egészen kivételes kombinációjával.
Az este fél 8-kor a Zeneakadémia nagytermében kezdődő zárókoncert a Magyar rapszódiák és fantáziák nevet viseli. A program Dubrovay László a Concerto Budapestnek dedikált – III. Magyar Rapszódia tárogatóra, cimbalomra és zenekarra című – művének ősbemutatójával indul. „Itt egy újabb magyar kincs, Rákóczi Ferenc kedvenc hangszere, a magyar lélek hangjának is emlegetett hangszer, a tárogató bukkan fel Kiss Gy. László megszólaltatásában, míg cimbalmon közreműködik Szalai András” – jegyezte meg a Concerto Budapest főigazgatója. A koncert ezután Eötvös Péter Cziffra Psodia című művével folytatódik, melyet a szerző Cziffra György születési centenáriumára komponált Balázs János zongoraművész számára. A darab Lukács Miklós cimbalomszólójával és zenekari kísérettel szólal meg. Ezt követően Kodály Fölszállott a páva című népdalfeldolgozása csendül fel, végül Liszt Ferenc magyar fantáziája zárja a napot.
A zenekart minden koncerten a Concerto Budapest főzeneigazgatója, Keller András vezényli majd.
„Az egynapos fesztiválnak a célja bemutatni a magyar zene örökségét, ennek a sokszínűségét és gazdagságát, de egyúttal hozzákapcsolni a kortárs reflexiókat is és a kortárs szerzőket is” – mondta Devich Gábor, ugyanakkor arra is fel kívánják hívni a figyelmet, hogy a felcsendülő darabok egymásra hogyan rímelnek, egymás mellett hogyan működnek.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »