Ma fél éve, hogy kitört az orosz-ukrán háború, egyúttal Ukrajna ma ünnepli a függetlenségét is, vagyis a szovjet uralom alóli felszabadulást. Ennek alkalmából a mainstream sajtó egy emberként hirdeti, hogy Oroszország elvesztette a háborút. Persze, pár sorral lejjebb már arról olvasni, hogy az oroszok komoly erőket halmoznak fel a déli fronton. Volorimir Zelenskzij ukrán elnök arról beszélt, hogy Ukrajna “újjászületett” az orosz invázió nyomása alatt.
Még mindig nem opció a béke a nyugati narratívában
Nyugatról egyre több bődületes propaganda szlogen hangzik el az ukrán évforduló környékén. A brit miniszterelnöki szél fő várományosa kijelenti, hogy atomháború esetén kész kilőni a brit nukleáris rakétákat. Jens Stoltenberg szerint pedig a háború tárgyalásos rendezéséhez még több fegyvert kell adni Ukrajnának.
Ez utóbbinál érdemes megállni kicsit, ugyanis a fő probléma éppen az, hogy az amerikai stratégia nem Ukrajna győzelme, hanem Oroszország minél nagyobb mértékű meggyengítése. Így a nyugati narratívában egyértelmű céllá vált a háború fenntartása, függetlenül attól, hogy az milyen következményekkel jár Ukrajnára vagy Európára nézve.
Az USA szerint gigantikus orosz offenzívára kell számítani amiatt, hogy Alekszandr Dugin orosz nacionalista filozófus lányát bombamernényletben meggyilkolták, és az orosz FSZB az ukrán titkosszolgálatokat tette felelőssé. Szakértők szerint ez lehetőséget teremtene Moszkva számára, hogy mozgósítást rendeljen el, vagy legalábbis több katonát mozgósítson az eddigieknél.
A britek szerint Oroszország stratégiai vereséget szenvedett
A brit hírszerzés szerint a donbaszi offenzíva minimális előrehaladást mutat, iperatív szempontból Oroszország lőszer, jármű és élőerőhiánytól szenved, a morál pedig a hadsereg számos részében gyenge. Moszkva diplomáciai ereje csökken, hogy hosszútávú gazdasági kilátásai borúsak. A háború hat hónapja az oroszok számára csak költségeket és stratégiai károkat hozott.
Az érem másik, hogy a keleti fronton az oroszok Ukrajna nyolc éven épített, fokozottan megerősített vonalait ostromolják, és ha lassan is, de azért néhány kilométert haladnak előre, miközben az ukrán hadsereg legjobban képzett katonáit már elvesztette.
Szerdán Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter arról beszét, hogy oroszország ukrajnai hadjáratának lelassulása szándékos volt, mert így akarják “csökkenteni a polgári áldozatok számát”.
Zelenszkij a Krímig menne
Az ukránok több, sajtóban könnyen eladható eredményt is fel tudtak mutatni az elmúlt hetekben, ezek közül egy sem volt olyan, ami megfordítaná a háború menetét. Az ukrán ellentámadásnak továbbra sincs realitása.
Volodimir Zelenszkij az ukrán függetlenség napján arról beszélt, hogy az ukrán katonák nem fognak megállni Herszonnál, hanem a Krímbe is bevonulnának.
Ismét érdemes leszögezni, hogy az ukránok alapvető érdeke a helyzet eszkalációja, hogy a háborúba való belépésre kényszerítse a NATO tagállamait.
Zaporizzsjánál van esély a helyzet normalizálására
A Zaporizzsjai atomerőműnél továbbra is zajlanak a harcok, az ukránok nem az erőművet, hanem az erőmű transzformátorállomásait támadja – ezzel akadályozva meg, hogy az oroszok leválasszák az erőművet az ukrán hálózatról és rákössék a Krím hálózatára.
Jó hír, hogy az ENSZ nukleáris felügyelő szervének képviselői napokon belül ellátogatnak az erőműbe – feltéve, hogy sikerrel zárulnak a még zajló tárgyalások. Moszkva egyébként még június elejé jóváhagyta az ENSZ-delegáció érkezését, Kijev azonban hátráltatta azt, mert szerintük ezzel ligitimizálták volna az erőmű orosz megszállását.
Ugyanakkor az ukránok most azzal vádolják az oroszokat, hogy nehézfegyvereket halmoznak fel az erőmű területén. A legutóbbi adatok szerint mintegy 16 orosz páncélos az első, másik hét a második reaktorblokknál kapott helyet, a magasfeszültségű vezetékeknél pedig további 12 áll.
Az ukránok szerint (és valószínűleg ez tényleg így van) az oroszok a Dnyeper bal partján lévő erőmű területéről ágyúzzák a folyó túloldalán lévő Nyikopol városát.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »