Fegyvert is használtak a kabuli reptéren az evakuálást segítő szlovák katonák – Sajtótájékoztató

Fegyvert is használtak a kabuli reptéren az evakuálást segítő szlovák katonák – Sajtótájékoztató

Eduard Heger kormányfő, Jaroslav Naď honvédelmi és Ivan Korčok külügyi tárcavezető tartott ma délelőtt rendkívüli sajtótájékoztatót a kormányhivatal udvarán, miután csütörtök hajnalban sikeresen landolt a szlovák hadsereg kabuli evakuációs gépe.

Eduard Heger beszéde elején leszögezte, az akció teljes sikerrel zárult. A miniszterelnök tulajdonképpen elnézést kért azért, hogy a sajtót csak most tájékoztatják a történtekről, de az akcióban részt vevők biztonsága megkívánta a hírzárlatot.

Élet vagy halál kérdése az evakuáció sikeressége. Döntenünk kell arról, életet mentünk-e, utalt Heger arra, hogy számos, a nyugati szövetségesekkel együttműködő afgán állampolgár vár a kimentésre.

Jaroslav Naď honvédelmi miniszter szerint „nagyon sikeres” volt az akció. Vasárnap döntöttek arról, hogy különgépet küldenek a Kabulban rekedt szlovák állampolgárokért, hétfőre sikerült is egy katonai repülőgépet felkészíteniük, más gép nem landolhatott volna Afganisztánban.

Az akcióban a különleges erők tíz katonája vett részt, a légierő ötödik, különleges ezredéből.

Ők biztosították annak a tizennyolc főnek a biztonságát, akik a szlovák kormány elsőbbségi listáján szerepeltek. Naď leszögezte, mind a 18 embert sikerült hazahozni. Azokat, akik már nem fértek el a szlovák gépen, összesen négy ember, négy afgán állampolgár, cseh segítséggel sikerült hazahozni. Már ők is itt vannak Szlovákiában. A gép a malackai repülőtérről szállt fel, összesen 55 óráig tartott a hadművelet.

 

Vannak-e még szlovák állampolgárok Afganisztánban?

Igen. Köztük olyan is, aki jelezte, nem kívánja elhagyni az országot. 

Hírdetés

Szükség van-e újabb fordulóra?

A kérdés ég nincs eldöntve, korai még erről beszélni. Folyamatosak a tárgyalások, ha szükség lesz rá, a szlovák hadsereg gépe újra Afganisztánba repül majd. Eduard Heger szerint az ország büszke lehet a katonáira, a feladatot remekül végrehajtották.

Miért volt ilyen kevés információ?

Mert katonai akcióról volt szó, minél kevesebb információ szivárog ki, annál biztonságosabb a művelet. A kiszivárgó értesülések emberéletekbe kerülhettek volna – közölte a honvédelmi miniszter, ezért sem közölték a gép pontos útját vagy egy egyéb részleteket. Ez ilyenkor teljesen bevett eljárás. A  kabuli reptéren szórványos harcok voltak – nyilatkozta Naď, erre a katonák fel voltak készülve. A leszállás nehezebb volt, de a földön már gyorsan zajlott az akció. 

Kik tértek haza? Hány nő, hány férfi, hány gyermek?

Ivan Korčok közölte, nem is tudja, de ha tudná sem szeretne erre a kérdésére pontos választ adni.

Annyit elárult, hogy egy tízhónapos csecsemő is volt a fedélzetén.

Jaroslav Naď csak annyit mondott, politikus, diplomata egy sem volt a gépen, több részletet nem volt hajlandó elárulni. Szlovákiának nincs kabuli konzulátusa vagy nagykövetsége, a cseheknek hamarabb kellett lépniük, hiszen Prágának már van. 

A szlovák gép tömött utastérrel repült vissza Kabulból, az akció teljes sikernek minősíthető – nyilatkozta Korčok.

A külügyminiszter szerint az afgán állampolgárok háborús menekültek, a genfi konvenciók értelmében védelemre szorulnak, nem fog megismétlődni a 2015-ös migránsválság. 


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »