Ezekkel a műtárgyakkal gazdagodott a gombaszögi múzeum – KÉPEKKEL

Ezekkel a műtárgyakkal gazdagodott a gombaszögi múzeum – KÉPEKKEL

Bemutatták Gombaszögben azokat az idén beszerzett műtárgyakat, amelyek az Andrássy-kúriában létesítette egyesületi múzeum tárlatában lesznek láthatók. Található közöttük egy 600 éves aranyozott ezüst kehely és egy 1522-es arany dukát is.

Megtartották a hagyományos szezonzáró sajtótájékoztatót Gombaszögön, ahol Orosz Örs, a Sine Metu Egyesület elnöke ismertette a kolostornál elért eredményeket, illetve bemutatta az idén beszerzett műtárgyakat.

Ezek egyik legkiemelkedőbb darabja egy középkori kehely, amelyet Šálek Csaba ajándékozott az egyesületnek. A kehely aranyozott ezüst, a kupája pedig aranyozott rézbázisú fémötvözetből készült. A hozzá tartozó paténa ugyancsak aranyozott rézbázisú fémötvözet.

Ez egy figyelemreméltó középkori műtárgy, melyet eddig nem jegyzett a szakma és a műemlékhivatal, s amelyet nem ismert a nyilvánosság. A kehely talpa hatkaréjos, inda- és liliommotívumokat ábrázoló, szépen dekorált kézműves munka. A szára hatszögletű, amelyen található egy, a gótikus kelyhekre jellemző díszített nódusz, amelyen eredetileg hat foglalatban voltak elhelyezve csiszolt féldrágakövek. Ezekből egyetlen egy maradt meg, melynek az anyaga a szakértő szerint csiszolt achát lehet”

– magyarázta Orosz Örs.

Ugyanezzel az adománnyal együtt még két másik kelyhet is kaptak, egy 19. századi liturgiai kelyhet és egy, az 1600-as évekből származó barokk kelyhet. Ebből a korból származó könyveket is bemutatott, az egyik egy 1661-es kiadású vallási témájú könyv, a másik egy 1583-as kiadású kötet. Mindkettő szerepelni fog a kiállításban. Mivel a múzeum a vasgyártás témáját is feldolgozza, a tárlatban helyet kap egy középkori, kora újkori bányászék is.

A következő műtárgy Gombaszögről származik, a 90-es évek elején került elő. Ez egy csontból kifaragott gyöngyszem, amely egyik oldalán Jézus Krisztus fejét, a másikon egy memento mori szimbólumot, egy halálfejet ábrázol. Egykor egy rózsafüzér egyik gyöngye lehetett.

Hírdetés

A legizgalmasabb műtárgynak egy 1522-es pénzérmét, egy lengyel fejedelemség arany dukátját nevezte.

Ez is illusztrációs jelleggel fog bekerülni a kiállításba, hiszen tudjuk a gombaszögi kincsről – amit a pálosok rejtettek ez az 1500-as évek második felében és aztán II. Bebek György találta meg Rozsnyón, egy polgárház pincéjében –, hogy abban is volt négy kehely és több ezer ilyen aranydukát. Úgyhogy nagyon örülünk, hogy ezt valamiféleképp szimbolizálni tudjuk a tárlatban”

– fogalmazott Orosz.

Mint mondta, ezek a tárgyak néhány héten belül kerülnek kiállításra, a jövő évi szezonban láthatják majd őket a Gombaszögbe, az Andrássy-kúriába látogatók.

Végezetül a pálos kolostorról is ejtett néhány szót. Mint elmondta, az egész szezonban nagyon intenzíven folyt a kolostorrom restaurálása, az idén a szlovák kulturális minisztérium támogatásával egy tucatnyi munkás dolgozott a falakon. Visszaépítették az egyik gótikus ablakot, s ha kedvező lesz az időjárás és néhány hétig még tudnak falazni, akkor a második is visszaépül. Ezzel a magas falszakasz konzerválása be is fejeződik. Megemlítette, hogy a kúriával szomszédos, ugyan nem műemléképület, de feltehetően a 16. századból származó granárium is megújul, a tulajdonos, a Hamelli kertészet nekilátott a felújításnak.

Mindenkit buzdítani szeretnék, hogy a jövő évi szezonban is tartsatok velünk, akár önkéntesként a régészet vagy a rendezvényszervezés terén. Végezetül szeretnék nagy-nagy köszönetet mondani azoknak a jóakaróinknak, akiket megszólított az általunk alapított egyesületi múzeum, s több ezer euró értékben adományoztak műtárgyakat egyesületünknek”

– zárta Orosz.

Aki élőben, saját szemével is szeretné látni a haladást a pálos kolostornál, illetve az Andrássy-kúriában kialakított múzeumot és a műtárgyakat, az ezt megteheti a holnapi nyílt napon.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »