Emelkedhet a tanárok fizetése, és három évesen már óvodakötelesek lehetnek a gyerekek – 2025 az igazság éve lesz Török Máté2025. 01. 07., k – 16:04
Négy pontban határozta meg az oktatásügyi minisztérium a prioritásait a 2025-ös évre: jobb bérezést biztosítani az iskolai alkalmazottaknak, a kötelező óvodalátogatás kezdetét hároméves korra csökkenteni, átszervezni a közép- és alapiskolai hálózatot, valamint beépíteni a mesterséges intelligenciát az oktatási rendszerbe.
2025 az igazság éve lesz
– fogalmazott Tomáš Drucker oktatási miniszter, mivel szerinte kiderül, hogy az oktatás valóban olyan társadalmi prioritás-e Szlovákiában, mint ahogy azt a szónoklatokban lefestik. Hangsúlyozta, hogy a tárca idei terveinek megvalósításához széleskörű politikai támogatásra és társadalmi egyetértésre lesz szükség.
Drucker úgy véli, hogy az idei év nagyobb kihívások elé állít mindenkit, mint az előző, „az oktatási bársonyos forradalom” éve.
Megoldási javaslataink megvalósításához pénzre lesz szükség, és még az is lehet, hogy újabb adóemelésre is. De meggyőződésem, hogy ha a szlovákiai oktatást tényleg jobbá akarjuk tenni, nincs választásunk, meg kell lépnünk ezeket
– mondta.
Béremelés a tanároknakAz óvodalátogatási kötelezettség kezdetének csökkentése hároméves korraA teljes iskolai hálózat optimalizációja, beleértve az alapiskolákatMesterséges intelligencia az iskolákban Tényleg több lesz végre a tanárok fizetése?
A minisztérium egyértelműen állítja, hogy igen. A kérdés viszont, hogy hogyan és milyen mértékben, továbbra is nyitva van.
„Egyértelmű társadalmi konszenzusra kell jutnunk a jobb bérezésről, mert a szlovákiai tanárok átlagkeresete az egyetemet végzett emberekhez viszonyítva az Európai Unió végén kullog” – világított rá a miniszter, hogy mennyire égető a probléma.
Állítása szerint az oktatási szakszervezettel közel állnak az egyezséghez.
A szakszervezet által követelt automatikus béremelési rendszertől sem zárkózik el, de többször kiemelte, hogy teljesítményalapú feltételek mellett tartja elképzelhetőnek.
Kapcsolódó cikkünk
A pedagógusok bérezése a a jövőben összekapcsolódhatna az oktatási eredményekkel. A szakszervezet által is követelt automatikus béremelés akkor léphetne életbe, ha a szlovákiai diákok eredményei javulnának a nemzetközi felméréseken. Az oktatásügyi miniszter javaslata több kérdést is felvet, és mindenképpen pontosítást igényel.
Tomáš Drucker oktatásügyi miniszter a TASR-nek adott interjújában kifejtette, hogy a részletekről még egyeztetnek. Az viszont egyértelműen kiderült, hogy a tárca reális forgatókönyvként tekint erre a lehetőségre.
„Ez egyike azoknak a témáknak, amelyekkel foglalkozni szeretnénk, mert fontosak számunkra a gyerekek. Szlovákia, a gazdaságunk és mindannyiunk jövője, akik itt élünk, a következő generációktól függ. De ez tanítók, tanárok és szakmai alkalmazottak nélkül nem fog menni. Ehhez azonban megfelelő motivációs eszközöket kell létrehoznunk” – fogalmazott a miniszter.
A gyakorlatban tehát arról van szó, hogy egy olyan törvényes keretet dolgoznának ki, amely a pedagógusok bérnövekedését automatizálná. Ez az oktatási szakszervezet egyik legtöbb hangoztatott követelése.
Kapcsolódó cikkünk
Az orvosok után az iskolaügyben tevékenykedők is úgy döntöttek, eljött az ideje, hogy nyomást gyakoroljanak a kormányra. Az Oktatási Szakszervezet kedden sztrájkkészültséget hirdetett.
A szakszervezet által hirdetett sztrájkkészültség célja, hogy rámutassanak a szlovák iskolaügy finanszírozásának hiányosságaira, és megmutassák a munkavállalók elszántságát, hogy azok a szakszervezettel karöltve, szükség esetén akár kényszerítő eszközökhöz folyamodjanak. Erről az Oktatási Szakszervezet elnöke, Pavel Ondek tájékoztatott.
„A szakszervezet, az oktatási minisztérium és a pénzügyminisztérium képviselői közötti többszöri tárgyalás ellenére a mai napig nem született megállapodás a követeléseink teljesítéséről, amelyekre tiltakozással is felhívtuk a figyelmet, amikor gyásznapot hirdettünk az iskolákban” – mondta a szakszervezeti elnök.
Egyik követelésük, hogy 2025-ban és 2026-ban is legalább tíz százalékkal emeljék minden iskolai dolgozó bérét.
Tomáš Drucker oktatási miniszter a sztrájkkészültség bejelentésére reagálva ismételten kijelentette, hogy a jövő évben összejöhet az oktatásban dolgozók bérének valorizációja.
Ez a becslések alapján körülbelül öt-hét százalékos emelést jelentene.
A hét százalékos béremelés éves szinten körülbelül 380 millió eurós többletköltséget eredményezne.
„Ez nem kevés. Ehhez további konszolidációs intézkedésekre lesz szükség az állam részéről. Úgy gondolom, hogy 2025-ben a minisztériumon belüli átcsoportosítással körülbelül 90-95 millió eurós forrást tudunk teremteni a bérek valorizációjára” – mondta a miniszter, hozzátéve:
„Amennyiben 2025-ben megállapodás születik a valorizációról, ezek a változások a következő évek költségvetési követelményeiben is tükröződni fognak, ami további tárgyalásokat igényel a pénzügyminisztérium szintjén, illetve a koalíción belül.”
A szakszervezet már jelezte, hogy a sztrájkkészültség valóban sztrájkba torkollik-e az a további kormánnyal folytatott tárgyalásokon múlik.
A sztrájkkészültség elsősorban jelzésértékű: nincs jogilag definiálva mit is jelent ez. Vagyis nincs meghatározva például, hogy meddig tarthat, illetve az sem, hogy tényleges sztrájk követi szükségszerűen.
A gyakorlatban bevett eszközről van viszont szó, amit az alkalmazottak képviselői rendszerint nyomásgyakorlásként alkamaznak, hogy felhívják a figyelmet követeléseikre, és egyértelműen jelezzék, készek a munkabeszüntetésre.
Az Oktatási Szakszervezet elnöke lapunknak elmondta, hogy a sztrájkkészültség kihirdetésére azért volt szükség, hogy a kormány tudatosítsa a szakszervezet követelései valóban égetőek.
„Szeretnénk elérni, hogy a kormányprogramban tett ígéreteket betartsák.
Egyértelműen deklarálták, hogy sor kerül az oktatásügyben dolgozók fizetésének emelésére.
Ez viszont eddig nem történt meg”
– fogalmazott Ondek.
„A kormány biztosítja a pedagógusok és szakmai alkalmazottak éves béremelését, valamint javítja az iskolák nem pedagógiai dolgozóinak javadalmazását. Anyagi és nem anyagi forrásokat hoz létre a tanárhiány valamint a hiányzó specializációk kezelésére, és olyan intézkedéseket támogat, amelyek vonzóbbá teszik az oktatásügyben végzett munkát.”
(Kormányprogram, 41. oldal)
Azzal kapcsolatban, hogy meddig tarthat a kihirdetett sztrájkkészültség, annyit mondott el a szakszervezet elnöke, hogy határidőként a kormánnyal folytatott tárgyalások végét jelölték meg. Azt is megtudtuk:
A szakszervezet abban az esetben szólítaná fel tényleges tüntetésre vagy sztrájkra a pedagógusokat és nem pedagógiai alkalmazottakat, amennyiben a követeléseik a tárgyalások végeztével sem teljesülnek.
„Nyitottak vagyunk az egyeztetésre” – tette hozzá Ondek.
Elmondása alapján az oktatási minisztérium minden kérésükre tekintettel van, pozitívan viszonyul hozzájuk, de a tárca nem rendelkezik elegendő anyagi forrással, hogy mindent lefedjen önerőből.
Tomáš Drucker december 4-én úgy nyilatkozott, hogy a tanárok béremelése januárban nem reális, azonban a tárca tartalékaiból biztosítaná a pedagógusbérek valorizációját a jövő évben. De ez nem váltja ki a pedagógustársadalom elvárásait, ehhez az állami költségvetésből származó forrásokat kellene növelni.
Kapcsolódó cikkünk
Nem reális, hogy 2025 januárjától emelkedjenek a tanárok bérei, azonban az oktatási minisztérium tárgyalásokat folytat, hogy a következő év folyamán megvalósuljon a béremelés – közölte Tomáš Drucker (Hlas-SD) oktatási miniszter a kormányülés után.
Hogy ha a következő évben sor kerül a pedagógusbérek valorizációjára, az a minisztérium belső megtakarításaiból lesz finanszírozva, erősítette meg az oktatási tárca vezetője. Hozzátette, hogy még karácsony előtt tárgyalni fog az oktatási szakszervezetekkel is. Emellett folynak egyeztetések a pénzügyminisztériummal is a jövő évi költségvetés kapcsán, tájékoztatott a TASR hírügynökség.
Azt javasoltam a szakszervezeti partnereknek, hogy ne kompenzáljuk az összes régiót, csak ahol a legnagyobbak a különbségek, például Pozsony, Nagyszombat és Kassa. Ez jelentős megtakarítás lenne, amelyet a bérek emelésére lehetne fordítani
– mondta Drucker az újságíróknak.
Elmondása szerint az iskolák finanszírozásának felülvizsgálatával – amelyet a pénzügyminisztériummal közösen végeztek el – további forrásokat spórolhatnak meg.
Kiderült, extra 100 millió eurót költünk a kis iskolák fenntartására, hogy életben maradjanak, de ezekben az iskolákban a diákok 20-30 százalékkal rosszabb eredményeket érnek el
– jelentette ki. Hozzátette, hogy lépésről lépésre meg lehet vitatni a helyi közösségekkel a kis iskolák összevonását.
Ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy nem akarják az olyan iskolákat felszámolni, amelyek egyedüliként működnek a kis falvakban. Ehelyett a nagyobb városokra fókuszálnának, ahol több iskola is közel helyezkedik el egymáshoz.
Az Oktatásügyi és tudományos dolgozók szakszervezete figyelmeztetett, hogy a pedagógusok készek elégedetlenségüket más módon is kifejezni, nem csak csendes tiltakozással, ahogy ezt legutóbb tették.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
Legalább 10 százalékos béremelést, a következőkben pedig egy automatikus béremelési rendszer bevezetését követelik a pedagógusok a szerdai fekete ruhás tiltakozással. A pedagógusszakszervezet szerint a tiltakozásba az iskolák 75-90 százaléka bekapcsolódott. Tomáš Drucker miniszter szerint a minisztérium is támogatja a tiltakozást.
Sikeresnek tartja az Oktatásügyi és tudományos dolgozók szakszervezete a szerdai tiltakozóakciót, amelyet Gyászban az oktatás – feketeruhás tiltakozás címen hirdettek meg. A cél a bérezéssel és az oktatási rendszer átalakításával összefüggő követeléseik nyomatékosítása volt. Pavel Ondek, a szakszervezet elnöke szerint sikeres volt az akció, az iskolák túlnyomó többsége támogatta a kezdeményezést.
Az alapiskolák csaknem 90 százaléka, a középiskoláknak mintegy 75 százaléka, a felsőoktatási intézményeknek pedig több mint 80 százaléka bekapcsolódott az akcióba
– tájékoztatta az Új Szót Pavel Ondek.
Kapcsolódó cikkünk Szepsi/Kassa/Bély/Nagykapos |
A pedagógusok ma országos szinten zajló csendes tüntetésébe a kassai régióban működő tanintézmények, köztük a magyar alap- és középiskolák tanárai, tantestületei is bekapcsolódtak. Véleményük szerint ha Szlovákiában nem változik a tanárok bérezése és erkölcsi megbecsülése, a közeljövőben komoly gondok lesznek a szakma utánpótlásával.
A kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola igazgatója, Csurkó Éva meglátása szerint ha nem javul a helyzet és a kormány nem teszi meg a kellő lépéseket, öt-tíz éven belül nemcsak a magyar, de a szlovák iskolákban is nagy fejfájást okozhat a legalapvetőbb szakokat oktató pedagógusok utánpótlása.
A Márai tanári karának átlag életkora jelenleg 43 év körül mozog, és a közeljövőben sokan nyugdíjba vonulnak.
„Az utóbbi években a tanárok bérét nem emelték az infláció mértékével, sőt, egyes években egyáltalán nem volt bérnövekedés. A tanárok számára ígért 10%-os éves emelés sem valósult meg, és jelenleg is csak egy egyszeri 800 eurós kifizetést terveznek, ami – legyünk őszinték – egy évtizedek óta pályán lévő pedagógusnak lehet, hogy nem a legnagyobb elismerés.”
– közölte lapunkkal Csurkó Éva.
Állítása szerint a tanárok úgy érzik, hogy a bérük nem tükrözi a munkájuk felelősségét és a diplomás bér átlag szintjét sem érik el.
Ez a helyzet sok tanárt arra ösztönöz, hogy más pályát válasszanak, ami tovább súlyosbítja az utánpótlási problémát.
„A bérproblémák és az erkölcsi és társadalmi megbecsülés egyre növekvő hiánya közvetlen hatással vannak az oktatás minőségére is. A tanárok elkötelezettsége és motivációja csökkenhet, ami végső soron a diákok jövőjét is befolyásolja. Ezek a problémák összességében komoly kihívások elé állítják az oktatási rendszert, és sürgős megoldásokat igényelnek” – nyilatkozta a Márai igazgatója.
Lasszóval vadásznak
A kassai Ipariban, hivatalos nevén a Szakkay József Műszaki és Közgazdasági Szakközépiskolában szintén részt vettek a figyelemfelkeltő megmozdulásban.
„Ha a társadalom nem kezdi el jobban megbecsülni a tanárokat, akkor a mérnöktanári utánpótlás is ki fog halni. A fiatal mérnökök sokkal magasabb fizetést kapnak a cégeknél, mint a tanárok, ami elriasztja őket az oktatói, jóval kevesebb fizetéssel járó pályától. A tanárok jelenlegi bérezése nem elegendő ahhoz, hogy egy családot eltartsanak, így a fiatalok nem látják vonzónak ezt a hivatást. Ha nem javulnak a kereseti lehetőségek, a fiatalok elhagyják az országot” – mondta Asszonyi Árpád villamosmérnöki pedagógus.
A nyugdíjas évei előtt járó, tapasztalt tanár úgy véli, hogy a tanárok megmozdulása egy figyelmeztetés arra, hogy a jelenlegi rendszer nem működik.
„A tanárok közötti összefogás hiánya és a radikális változások iránti igény is érezhető, az egyes iskolák szó szerint lasszóval vadásznak a pedagógusokra, hogy egy-egy tantárgyat oktassanak. Éppen ezért érezzük a helyzet sürgősségét, és szeretnénk, ha a társadalom és a kormány is felfigyelne ezekre a problémákra” – tette hozzá Asszonyi Árpád.
A Bodrogközben található Bélyi Alapiskolában ugyancsak feketébe öltözve vágtak neki a napnak a tanárok.
„A tüntetésbe való bekapcsolódással tulajdonképpen az iskolaügyi helyzet javulását, egy optimálisabb helyzet kialakulását szeretnénk elérni az iskolaügy területén. A pedagógia megbecsülés alacsony szinten van, és sajnos az anyagi megbecsülés sincs sokkal rózsásabb helyzetben. A legszomorúbb talán az, hogy jelen pillanatban nem látjuk a jövőt és a perspektívát, de bízunk benne, hogy a mai tüntetéssel és a hozzá hasonló figyelemfelkeltő megmozdulásokkal sikerül felhívnunk a kormány figyelmét a problémára ” – nyilatkozta lapunknak Kalinák Szabolcs, a bélyi alapiskola igazgatója.
Az összesen 25 pedagógussal működő tanintézmény igazgatója szerint nagyon fontos, hogy a pedagógustársadalom hallassa magát.
Nem szabad megengednünk, hogy úgy tűnjön, mindent balgaként elfogadunk és fejet hajtunk. Mások nem fognak kiállni értünk, ezért ezt nekünk kell megtennünk önmagunk érdekében.
Szepsiben nem, Nagykaposon igen
Nagy István, a Szepsi Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont igazgatója szerint az országos politika nem tartozik az ő iskoláik falai közé, ezért az ő tantestületük együttesen nem vesz részt a mai csendes tüntetésben.
„Igazából akkor emelné fel mindenki a fejét, ha egy hétre bezárnának az iskolák, de ezt mi pedagógusok nem tehetjük és nem is tesszük meg, mi nem vagyunk orvosok, hogy egyszerűen csak lelépünk és beadjuk a felmondásunkat.
Az a dolgunk, hogy a gyerekeket oktassuk. Ettől függetlenül szomorúnak találom azt, hogy a kormány a három évvel ezelőtt tett ígéretét nem tartotta be, vagyis hogy minden éven legalább tíz százalékkal növeli a pedagógusok bérét.”
– közölte az Új Szóval az iskola igazgatója, akivel ellentétben Urbán Emőke, a nagykaposi Erdélyi János Alapiskola igazgatója fontosnak tartja az ilyesfajta megmozdulásokba való bekapcsolódást.
„Én is osztom azt az álláspontot, hogy a fiatal szakemberek elfordulhatnak a tanári pályától, ha nem változik a jelenlegi helyzet. Ezért is fontos, hogy a januári béremelés megvalósuljon. Múlt héten részt vettem egy konferencián, ahol ott volt az iskolaügyi miniszter is, aki ugyancsak támogatja a béremelést, de rámutatott arra is, hogy a költségvetési átalakítás miatt egyes iskolák az asszisztenseket és egyéb támogatói alkalmazottakat is elveszíthetnék. Tehát ha felemelik a béreket akkor az is meglehet, hogy ezekből az alkalmazottakból nekünk is engedni kellene.
Nálunk egyébként nemcsak a tanári kar, hanem a nem pedagógiai alkalmazottak is feketében jöttek, beleértve a szakácsokat és a takarítókat is, akik szintén béren aluli fizetésért végzik a munkájukat”
– zárta Urbán Emőke.
A 10 százalékos béremelés a minimum
A szakszervezet legfontosabb követelése a legalább 10 százalékos béremelés biztosítása 2025-ben, amihez a költségvetés tervezetét is módosítani kellene. Szerintük a kormány javaslata, a jövő évi egyszeri, 800 eurós jutalom nem oldja meg az oktatás egyik legnagyobb problémáját, a tanárhiányt, és ellentétben áll a kormányprogrammal is.
„A kormányprogram szerint az oktatás prioritást élvez, és az is szerepel benne, hogy évente béremelésre számíthat az oktatásügyben dolgozó minden alkalmazott” – magyarázta kifogásaikat Ondek. Ők legalább 10 százalékos béremelést tartanak elfogadhatónak.
A tervezett konszolidációs intézkedések növelik az inflációt, ami pedig a reálbérek csökkenését fogja eredményezni. Ez csak a legalább 10 százalékos emeléssel kompenzálható
– magyarázta a szakszervezeti vezető.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony/Somorja |
Iró Erzsébet, a pozsonyi Duna utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium igazgatóhelyettese elmondta, náluk jól működő szakszervezet van és a mai felhíváshoz minden iskolai alkalmazottuk csatlakozott, fekete színben jöttek be a munkahelyükre.
A pozsonyi igazgatóhelyettes elmondta, a szakszervezet vezetője mindig tájékoztatja őket az éppen aktuális történésekről, a faliújságon minden információ megtalálható. A mai egyfajta figyelmeztetés volt részükről, a későbbiekben akár komolyabb lépéseket is tehetnek annak érdekében, hogy elérjék a követeléseiket.
A dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnázium tanari kara is csatlakozott a felhíváshoz, előre megbeszélték a szakszervezettel és ma feketében mentek tanítani. Valkai Anett igazgató elmondta, nagyon bíznak benne, hogy sikerül megegyezésre jutni és elérni a követeléseket.
Trencsík János a somorjai Madách Imre Gimnázium igazgatója azt mondta, iskolájuk nem csatlakozott, mivel nincsenek szakszervezeti tagok, bár ő jelezte a tanári kar és az alkalmazottak felé a felhívást. Nem volt különösebben nagy visszhangja a hírnek.
Több ezer tanár hiányzik majd a következő években
A kormány javaslatát, amely szerint a tarifabérek 2026-ban 5 százalékkal emelkednének, elfogadhatatlannak tartja.
Az Oktatáspolitikai Intézet előrejelzése szerint a következő években mintegy 1600-2100 pedagógus hiányzik majd az iskolákból
– emlélezteti az oktatási tárcát a szakszervezet. Szerintük a jelenlegi, 1200 eurós bruttó fizetés, amit egy kezdő, felsőtagozatos tanár kap, nem teszi elég vonzóvá a pedagógusi pályát.
Kapcsolódó cikkünk Párkány |
A szlovákiai iskolákban ma a tanárok tömegesen csatlakoztak a Gyászban az oktatás – Fekete ruhás tiltakozás elnevezésű csendes demonstrációhoz. Az orvosokhoz hasonlóan ők is többek között tízszázalékos béremelést követelnek az oktatásban dolgozók számára a következő évtől. Az ország egyik legnagyobb magyart tanítási nyelvű alapiskolájában, a párkányi Ady Endre Alapiskolában is tiltakoznak.
A pedagógusok fekete ruhában jelentek meg a tanítási napon. A párkányi Ady Endre Alapiskola tanári kara a szakszervezet helyi alapszervezetének vezetőségével történt megbeszélés után úgy döntött, hogy csatlakozik az Oktatási és Tudományos Dolgozók Szakszervezetének vezetése által meghirdetett mai csendes tiltakozáshoz.
Az oktató-nevelő munka zökkenőmentesen zajlik, de feketébe öltözve tiltakozunk többek között az ellen, hogy már második éve marad el a bérek korábban beígért valorizációja.
– fejtette ki lapunknak Bacsó Péter, az Ady Endre Alapiskola igazgatója. Hozzátette, náluk egyelőre még megoldott a szaktanári ellátottság, de betegség vagy igazolt távollét esetén nagy gondban lennének, hogy matematika vagy fizika szakos tanárt találjanak, mert ez, főleg év közben, szinte lehetetlen.
A bérezéssel közvetve összefügg az egyre fokozódó tanárhiány, amely a szakos ellátottság biztosítása szempontjából sok iskolán már most is nagy problémát okoz. Ez most főleg a kisebb iskolákat érinti
– emelte ki.
Ondek szerint Tomás Drucker oktatásügyi miniszterrel pénteken találkoznak, majd várhatóan a pénzügyminisztérium képviselőivel is tárgyalni fognak. Azt nem tudta megjósolni, hogy még a költségvetés elfogadása előtt sikerül-e valamilyen eredményt elérni.
Ezt most még nehéz megjósolni, de vannak más alternatívák is, ha a 2025-ös költségvetés tervezetét már nem sikerül megfelelően módosítani, akkor az is elképzelhető, hogy 2025 folyamán kerül majd sor a béremelésre
– magyarázta Ondek.
Kapcsolódó cikkünk Komárom |
Több komáromi iskola is csatlakozott az országos szakszervezet által kezdeményezett „Fekete ruhás tiltakozás“ elnevezésű tanárdemonstrációhoz. Pedagógusaik fekete ruhában érkeztek ma munkába, hogy kifejezzék elégedetlenségüket az oktatási rendszer finanszírozása miatt.
A szakszervezet vezetője megkérdezte a kollégákat az értekezleten. Ők ezzel kapcsolatban nyilatkoztak, amelyből az következett, hogy csatlakoznak az akcióhoz
– mondta lapunknak Vetter János, a komáromi Gépipari és Eelektrotechnikai Szakközépiskola igazgatója. Pedagógusaik a nap folyamán közös csoportképet készítenek majd magukról.
A Selye János Gimnáziumban már a délelőtt folyamán elkészült a közös fotó.
Andruskó Imre igazgató az Új Szónak elmondta, maximálisan egyetért pedagógusai követeléseivel.
A tiltakozásban való részvétel teljesen önkéntes, és mindenféle nyomságyakorlás nélkül történik.
„A szakszervezetünk nem csinált valamiféle felmérést a kollégák között. Egyszerűen arról van szó, hogy aki gondolja, az csatlakozik, aki nem, az nem“ – mondta Andruskó.
Lapunk felkereste a komáromi Kereskedelmi és Szolgáltatóipari Szakközépiskola igazgatóját is, Szabó Viktort. Elmondta, hogy intézményi szinten csatlakoznak a demonstrációhoz. Fontosnak tartja, hogy a tanárokat megbecsüljék, s természetesen a magasabb fizetések mellett is kiáll, ugyanis nagyon nehéz boldogulni a hétköznapokban.
„Láthatjuk, hogy alig vannak már tanárok, pályamódosítók lesznek, más szakmákban jobban keresnek. Nagyon fontos kiemelni, hogy mindazok bérét és megbecsülését is szem előtt kell tartani, akik nem tanári munkát végeznek az intézményekben.
Takarítók, adminisztratív munkát végzők, könyvelők, portások. Az intézmények működése nekik is köszönhető, hogy működnek, s az ő fizetésükre is kell gondolni“ – mondta.
Varga Tamás, a komáromi Jókai Mór Alapiskola pedagógusa lapunknak elmondta, hogy az intézményben néhány tanár, köztük ő is, csatlakozott a demonstrációhoz. A helyi szakszervezet úgy döntött, hogy intézményi szinten majd a 2025. március 27-én lévőhöz csatlakoznak, ha addig nem lesz megegyezés.
„Az oktatásügyben tevékenykedő szakemberek megbecsülése morális-erkölcsi és anyagi szempontból is kritikán aluli.
Azt gondolom, hogy a minőségi oktatást végző pedagógusok munkáját és elismerését a jövő nemzedék és a fenntarthatóság érdekeben muszáj figyelembe venni, mert óriási problémák lehetnek pár éven belül a szakmaiság színvonalával és a fejlődés, versenyképesség biztosításával.
Amelyek hozzájárulhatnak a következő generáció alakulásához“ – mondta Varga Tamás.
(vp, kzs)
Ha nem enged a kormány, jövőre újabb tiltakozás készül
A szakszervezet a sikertelen tárgyalások esetén nem zárja ki az újabb tiltakozás lehetőségét sem.
Bízom benne, hogy újabb tiltakozásra már nem lesz szükség, de erre valószínűleg karácsonyig különben sem kerülne sor. Ha azonban nem tudunk megegyezni, akkor jövő év első hónapjaiban újabb tiltakozás lehet
– mondta Ondek.
A szakszervezet szeretné elérni, hogy a pedagógusi bértábla az átlagbérrel kezdődjön, a nem pedagógiai alkalmazottak esetében pedig a minimálbér legyen a legalacsonyabb fizetés. Ez egyben bizonyos mértékben biztosítaná az automatikus béremelést is.
Kapcsolódó cikkünk Érsekújvár/Vágsellye |
Az érsekújvári és a vágsellyei térség több oktatási intézményében csatlakoztak a szerdára meghirdetett fekete ruhás tiltakozáshoz.
„Az oktatásügyi szakszervezeti napba a vágsellyei Pázmány Péter Alapiskola és Óvoda pedagógusai is bekapcsolódtak, a csendes tiltakozás az első lépés az iskolaügyben dolgozók jobb munkafeltételeinek biztosítása érdekében, amit az országos szakszervezet kezdeményezett” – tájékoztatta a vágsellyei magyar oktatási intézmény a gyerekeket, illetve azok szüleit a szerdai tiltakozásról.
Az úgynevezett fekete ruhás tiltakozáshoz csatlakoztak az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium és a Czuczor Gergely Alapiskola pedagógusai is.
A Pázmány Péter Gimnáziumban szerdán nagy volt a forgalom, mivel aznap tartották az iskolát bemutató nyílt napot. Peternai Zsuzsanna, a gimnázium igazgatója elmondta:
A tiltakozáshoz valamennyi pedagógusuk csatlakozott, amit az intézménybe aznap ellátogatók és a diákok is megértéssel fogadtak.
Pethes Emese, a Czuczor Gergely Alapiskola szakszervezeti képviselője elmondta, volt egy felhívás a szakszervezet részéről, hogy lenne sztrájk, erre csak öten jelentkeztek. Később hirdették meg a fekete ruhás tiltakozást. Az iskola minden pedagógusa tagja a szakszervezetnek, ami nem minden oktatási intézményre jellemző. A szerdai tiltakozást valamennyien támogatták.
„Sokkal egységesebbnek kellene lenni a pedagógus társadalomnak. Ha valamit szeretnénk elérni, akkor azt az irányvonalat kellene konzekvensen, határozottan követni. Egyre kevésbé volt az elmúlt évek során egységes a pedagógusok társadalma.
Ezzel most, hogy mi valamilyen módját választottuk a figyelemfelkeltésnek, ha úgy tetszik tiltakozásnak, kicsit úgy érezzük, teszünk valamit az ügy érdekében.
De talán még mindig nem fáj eléggé a pedagógustársadalomnak a jelenlegi helyzet, ha nem érzik fontosnak az egységes kiállást” – hangsúlyozta Priskin Zoltán, a Czuczor igazgatója.
Érsekújvárban a Regionális Nevelési és Szociális központ dolgozói is csatlakoztak a tiltakozáshoz. Tóth Szilvia, a tardoskeddi Szemerényi Károly Alapiskola igazgatója elmondta, természetesen egyetértenek a pedagógus szakszervezet követeléseivel, erkölcsileg támogatják a kezdeményezést, de nem öltöztek a pedagógusok feketébe.
A minisztérium is támogatja a tiltakozást
Meglepő módon az oktatási minisztérium is támogatja a szakszervezet tiltakozóakcióját, és elismerik, hogy nem sikerült teljesíteniuk a pedagógusbérek valorizációjára vonatozó vállalásukat.
Tárgyalunk a szakszervezeti partnereinkkel és pénzügyminisztériummal annak a lehetőségéről, hogy a kormány béremelési vállalását teljesítsük
– tájékoztatta lapunkat Tomáš Drucker oktatási miniszter.
A tárcavezető szerint a béremelés egy része megoldható az oktatási minisztérium költségvetéséből, és tárgyalnak a pénzügyminisztériummal további forrásokbevonásáról. Drucker megerősítette, hogy még a héten találkozik a szakszervezet képviselőivel.
Kapcsolódó cikkünk GALÁNTA/DIÓSZEG/FARKASD/FELSŐSZELI/SZENC |
A mátyusföldi régió több iskolájában csatlakoztak az alkalmazottak a szerdai csendes tiltakozáshoz. Nemcsak a tanítók öltöztek feketébe, hanem a nem pedagógiai alkalmazottak is, hogy felhívják a figyelmet az oktatásügy tarthatatlan helyzetére.
Az Oktatási és Tudományos Dolgozók Szakszervezete felhívására számos iskola alkalmazottai bekapcsolódtak a csendes tiltakozásba és feketébe öltöztek, hogy kifejezzék elégedetlenségüket az oktatásügy terén.
Így tettek a galántai Kodály Zoltán Gimnázium tanárai, akik nevében Kovács Péter, a szakszervezet elnöke lapunknak elmondta, elfogadhatatlanok a kormány oktatásügyre vonatkozó javaslatai.
A mai az első lépése a tiltakozásnak, meglátjuk, hogy mit érünk el vele. Nagyon örülünk, hogy a mi iskolánkban a diákok is a tanárok mellé álltak. Ezen a héten éppen egy előre tervezett dress code szerint járnak iskolába, vagyis minden nap adott színű ruhában jelennek meg. A diákönkormányzat döntése alapján a szerdai napra a fekete színt választották, hogy kifejezzék szolidaritásukat a tanárokkal
– fogalmazott Kovács Péter. Elmondta azt is, hogy a tiltakozásnak vannak szintjei, előfordulhat, hogy később sztrájkba lépnek. Úgy véli, ahogy az orvosok meg tudták lépni azt, hogy több mint háromezren mondtak fel, úgy a pedagógusok is kikényszeríthetnének ezzel egy tárgyalási alapot, de reméli, hogy a tiltakozóknak nem kell elmenniük a tömeges felmondásokig.
Takács Katalin, a Diószegi Petőfi Sándor Alapiskola igazgatójától megtudtuk, szervezetten nem csatlakoztak a mai tiltakozáshoz az alkalmazottak, mivel úgy vélik, a csendes tiltakozás nem elég a dolgok megváltoztatásához, ezzel nem segítenek a problémákon.
Ha a pedagógusok feketébe öltöznek, de ugyanúgy végigtanítják a napot, mint máskor, az nem sztrájk. A sztrájk az lenne, ha bezárnánk az iskola ajtaját, mert az olyan problémát okozna, amit mindenki észrevenne: nem lenne tanítás, a gyerekeknek otthon kellene maradniuk, a szülők nem mehetnének dolgozni
– mondta az igazgató, hangsúlyozva, hogy természetesen a követelések minden pontjával egyetértenek és támogatják a szakszervezetek megmozdulását.
A Farkasdi Károlyi József Alapiskolában nemcsak a pedagógusok, hanem a többi alkalmazott is feketében jelent meg szerda reggel a munkahelyén. A tanári kar tagjai elmondták, mindenképpen jó hangot adni ilyen formában a véleményüknek, de radikálisabb lépések kellenének, hasonlóak, mint amiket az orvosok megléptek, akkor talán a kormány is komolyabban venné a problémáikat. Ugyanakkor egyetértettek abban, hogy az átlagkeresetek szintjét tekintve az orvosok könnyebben tudnak felmondani, hiszen néhány hónapnyi fizetéskiesés nem terheli meg annyira a családi költségvetést, mint a pedagógusok esetében.
Úgy vélik, sajnos a tanárok egyrészt nem engedhetik meg maguknak anyagilag ezt a lépést, másrészt a közvélemény sem úgy venné, mint az orvosok esetében. A bérnövekedéssel kapcsolatban azt szeretnék, ha rendszer lenne benne, a 10%-os emelést minimumnak tekintik. Úgy érzik, az egyszeri 800 eurós juttatással szeretné a minisztérium elterelni a figyelmüket a komolyabb problémákról.
Én azt szeretném, ha olyan szinten emelkedne a fizetésünk, hogy az árak folyamatos emelkedését kövesse, ne legyen évről évre egyre nagyobb anyagi gondom, ne jussak el oda, hogy fizetéstől fizetésig kell élnem
– mondta egyikük. Felháborítónak tartják azt is, hogy a szaktárca megfeledkezik azokról az alkalmazottakról, akik nem pedagógusok, de akik nélkül nem működik az iskola: a napköziben dolgozó nevelőkről, a konyhai és a takarítószemélyzetről, ők ugyanis nem kapják meg az egyszeri juttatást.
Annyira alacsony a bérük, hogy lassan probléma lesz ilyen alkalmazottat találni. Pedellust csak úgy tudunk alkalmazni, hogy mellette van más állása is, ebből ugyanis nem tud megélni
– hangsúlyozta az igazgató, Keresztesi Ildikó.
Szarka Beáta, az iskola egyik pedagógusa hozzátette, olyan szintre kellene emelni a tanári fizetéseket, hogy azokból úgy lehessen megélni, hogy ne kelljen más munkát vállalni mellette.
„Az embereknek tudatosítaniuk kellene, hogy azon múlik mindenki jövője, hogy milyen embereket nevelünk az iskolában. Ha nem lesznek megbecsülve a pedagógusok, ha bárkit felvehet az iskola, mert nincs szakember, akkor a színvonal is esni fog minden téren.
A pedagógusi szakmát azért kellene vonzóvá tenni, hogy csak a legjobbak kerüljenek be az egyetemekre, onnan pedig a legjobb tanárok kerüljenek be az iskolákba.
Ezt leginkább a fizetések emelésével lehet elérni, hiszen pénzből élünk. Ha ez így lenne, a tanári szakot végzett diplomások nem máshol keresnének munkát”
– magyarázta Szarka Beáta. Megemlítették a tanárhiány problémáját is, ami Pozsony környékén a legnagyobb, nem véletlenül, hiszen ott a legdrágább az élet, szerintük ez nagyon jól rámutat arra, hogy mekkora gondok vannak az oktatásügyben. A farkasdi pedagógusok megfogalmazták azt is, hogy hiányoznak a férfi minták a gyerekeknek, alig van férfi tanító az iskolákban.
Ugyancsak ezt tartják az egyik gondnak a Felsőszeli Széchenyi István Alapiskolában is, mivel alig akad férfi, aki tanári állást vállal, hiába végzik el a férfiak a tanítóképzőt, sokan hátat fordítanak a pályának az alacsony fizetés miatt. A felsőszeli alapiskola egyik pedagógusa, Vanko Erika szerint ezen kívül is nagyon sok a probléma az oktatásügyben.
„Az egyik, hogy nem vesznek minket és a helyzet súlyosságát komolyan. A döntéshozók nem foglalkoznak azzal, hogy mennyire hiányos a különböző igényű gyerekek támogatása, akár az asszisztensekre, akár a módszerekre gondolunk.
Nem hozzáértő emberek akarják megszabni, hogy mit kellene csinálni, illetve megszabják, hogy mi legyen a végeredmény, de útmutatót nem kapunk ahhoz, hogy hogyan jussunk el odáig.
Ez jellemző például a szlovák nyelv oktatására vagy a különböző tanulási nehézségekkel küzdő gyerekek oktatására. Nem feledkezhetünk meg a nem pedagógiai alkalmazottakról sem, akiknek még nehezebb kifejezniük a tiltakozásukat, velük tényleg szinte senki sem foglalkozik. Botrányosan keveset keresnek, miközben nagyon fontos munkát végeznek”
– fejtegette. Mint mondta, a kollégái között is elhangzott az a vélemény, hogy a fekete ruhás tiltakozásnál határozottabb fellépésre lenne szükség ahhoz, hogy előrelépés történjen a problémáik megoldásában.
Matus Mónika, a szenci Szenczi Molnár Albert Alapiskola igazgatója kijelentette, a béremelés csak egy része a problémáknak, de sokkal inkább szükség volna a 2026-tól kezdődő oktatási reform mellé olyan anyagi támogatásra is, amellyel egyáltalán megvalósítható a reform.
„Már most látjuk, hogy nincs elegendő pénz asszisztensre, a mi iskolánkban a szükséges 17 helyett 4 van, nincs pénz továbbá pszichológusra, az inkluzív csapatra, speciálpedagógusra, nincs pénz a támogató intézkedések betartására. Így hogyan valósítsuk meg a reformot, hogyan működhet egy iskola, ahol csaknem minimálbérért dolgoznak a nem pedagógiai alkalmazottak? Hogyan működjön úgy egy iskolarendszer, ha nincs anyagilag támogatva”
– tette fel a kérdéseket. Hangsúlyozta, ha jövőre nagyobb lesz a gazdasági válság, a problémák sokkal nagyobbak lesznek. Kifejtette, hogy a klímaváltozás miatt érvényét vesztette az a besorolás, amely alapján jóval magasabb támogatást kapnak az északi járásokban lévő iskolák a fűtésre, miközben a déli területeken klimatizációs berendezésekre lenne szükség ahhoz, hogy az iskolákban elviselhető legyen a hőség. De azt is megemlítette, hogy nincs pénz arra, hogy modern eszközökkel taníthassanak, az iskolák többsége csak a fenntartást és a kötelező javításokat, karbantartásokat tudja kigazdálkodni. Így lassan csak gyermekmegőrzővé válnak az iskolák. Matus Mónikának meggyőződése, hogy a fekete ruhás tiltakozás arra elég, hogy felhívják a figyelmet a problémákra, de a rendszerszintű megoldások felé talán akkor lehetne elindulni, ha néhány hétre bezárnák az iskolákat.
„Akkor talán mindenki felismerné, hogy mekkora hatalmas szükség van az iskolákra egy társadalom fenntartása szempontjából, illetve talán arra is rávilágíthatnánk, hogy a közösség kulturális és műveltségi szintje attól függ, hogy mennyire törődünk az iskolázottsággal. Nem véletlenül mondjuk, hogy ahogyan tanítjuk ma a gyerekeket, 20 év múlva olyan felnőttek kerülnek ki az iskolából. Úgy érezzük, hogy ehhez nem kapjuk meg a megfelelő támogatást”
– zárta gondolatait az igazgató.
A szakszervezet tervei szerint márciusban tartanak egy nagyobb felhívó jellegű megmozdulást. A szenci iskola alkalmazottai készek ezt támogatni, elsősorban a tanulók érdekében.
Egy pályakezdő tanár bruttó 1200 eurót keres, ez pedig nem túl motiváló egy egyetemi diplomát – és specifikus készségeket – igénylő szakma esetében.
Ezért kevés a pedagógusok száma, főleg Pozsony megyében
– véli az oktatási szakszervezet elnöke, hozzátéve, hogy az előrejelzések szerint a következő tanévben közel 2000 tanár hiányozhat a rendszerből.
Automatikusan növekedő bérezést akarnak
A szakszervezet egyértelműen amellett van, hogy a kormány törvényben rögzítse, hogyan növekedik az oktatási dolgozók fizetése az évek során. Vagyis egy a bérnövekedést automatizáló rendszer bevezetését szorgalmazzák.
A kollektív tárgyalások miatt, Ondek úgy látja, jelenleg egy piacra emlékeztet a helyzet: évente alkudozni kell, hogy mi fér bele az állami költségvetésbe, de a szakszervezet kiindulópontja nem lehet más, mint az oktatás működésének biztosítása, sőt javítása. És végeredményben ez lenne mindenki érdeke.
Ha automatizált lenne a bérezési rendszer, akkor ez másként működne
– hangsúlyozta Ondek.
Ez csak úgy valósulhat meg, ha Drucker hatással tud lenni a koalíciós tanácsra, és kormányszinten támogatják a szakszervezet javaslatát.
Az SZMPSZ szerint jogosak a követelések
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége elnöke, Fekete Irén lapunknak elmondta, hogy időszerűnek és jogosnak tartják a követeléseket.
Az a véleményünk, hogy az állami költségvetésből az oktatásra fordított források növelése szükségszerű
– hangsúlyozta, hozzátéve, hogy az SZMPSZ véleménye szerint az oktatásban dolgozók anyagi megbecsülése nem elégséges.
Fekete Irén kiemelte, hogy a pedagógusok motiválása miatt is nagyon fontos lenne a béremelés, hiszen egyre kevesebben érdeklődnek a tanári pálya iránt, de a nem pedagógia alkalmazottak, például az iskolai szakácsok, takarítók bérezése sem megfelelő.
Az oktatási szakszervezettel való együttműködést ezen a téren nem tartja kizártnak. Az elnökséggel mérlegelik, hogy milyen módon tudnak a pedagógusok mellé állni.
Az automatikus fizetésemelést viszont ahhoz kötnék a miniszter szavai alapján, hogy javulnak-e a szlovákiai diákok eredményei a nemzetközi teszteken. Ha az eredmények stagnálnának vagy romlanának, a bérnövekedés lassabb ütemben zajlana.
És ezen a ponton vált problémássá Drucker felvetése.
Összehasonlítani sem lehet egy szegregált és egy elitképző iskolát
Az elmúlt évben több felmérésen is leszerepeltünk. Volt, amikor az derült ki, hogy matematikából mutatkoznak hiányosságok, informatikából romlottak az eredményeink, de hosszú távon vizsgálva is gondban vagyunk: minden negyedik felnőtt úgy olvas, mint egy tízéves, ami megintcsak az oktatási rendszerünk gondjait hozta reflektorfénybe.
Ami viszont jól láthatóvá vált a nemzetközi teszteknek is köszönhetően, hogy a tanulók szociális és családi háttere mennyire befolyásolja eredményeiket.
Kapcsolódó cikkünk
Az elmúlt időszak felmérései sorra azt igazolják, hogy ha jó helyre születsz, az már legalább fél siker. Vagyis a szociális, gazdasági, családi háttér elképesztő mértékben befolyásolja diákjaink tanulmányi eredményeit. Az országban mutatkozó társadalmi különbségekről és az oktatás aktuális helyzetéről Prékop Mária pedagógussal beszélgettünk.
Prékop Mária volt az oktatásügyi minisztérium nemzetiségi osztályának vezetője, a rozsnyói Fábry Zoltán Alapiskola és Szakközépiskola igazgatója, jelenleg pedig Pozsonyban tanítja a legkisebbeket a Duna utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnáziumban.
Mennyire meghatározó a tanulók családi háttere?Mi a különbség egy rozsnyói és egy pozsonyi iskola között?Miért nem tudnak kitörni a tanulók az őket visszatartó közegből?Hogyan értékelhető az oktatási reform?Mi motiválhatja a tanárokat?
Adja magát tehát a kérdés, hogy egy sikerorientált bérezési rendszer, mennyire lenne igazságos. Abban ugyanis kétségkívül igaza van Druckernek, hogy a tanárok jutalmazása fontos,
de nem biztos, hogy egy ilyen rendszer kellően motiválná a sokszor – létszámhiány miatt is – túlterhelt tanárokat,
mert másfajta problémákkal küzdenek a tanárok az egyes oktatási intézményekben.
A hátrányos helyzetűek elkülönítése elleni harcban a tárca belátta, hogy más-más megoldások működhetnek az adott közösségtől függően. Éppen ezért több kísérleti projekt is fut párhuzamosan. A béremelési rendszer általánosítása ezzel ellentétes gyakorlat lenne, szóval lehet, csak idő kérdése, hogy a miniszter is egyértelműen kijelentse, diverzifikálni kell, vagyis különböző feltételekhez érdemes kötni egy-egy pedagógus fizetését.
Nem egységesen akarják megítélni a tanárok teljesítményét
A minisztérium megkeresésünkre megerősítette, hogy több forgatókönyv is terítéken van a fizetésemelés kapcsán, már csak a szakszervezet sztrájkkészültsége miatt is.
A teljesítményalapú bérkompenzációt reális lehetőségként mérlegelik.
Azt viszont hangsúlyozzák a tárca munkatársai, hogy a folyamat elején járnak, gyakorlatilag az ötletelési fázisban.
Leszögezték, hogy ha teljesítményhez, elért eredményekhez is kötik a tanárok egyes juttatásait, akkor is tekintettel lesznek a körülményekre, így nem valószínű, hogy általános, egységes kritériumrendszert alakítanának ki.
Mindenki megnyugtatásul tehát:
valószínűtlen, hogy azok, akik nehezebb körülmények közöttt tanítanak kevesebb bérkompenzációhoz jutnának egy teljesítményalapú támogatási rendszerben.
Vagyis egyetértés van a tárcánál, hogy a gyerekek saját lehetőségeihez mérten elért fejlődés kell, hogy mérvadó legyen.
És ha a konkrétumok még nincsenek is letisztázva, az eddigi tendenciák fényében elég magától értetődőnek hat, hogy a források felhasználását nem központilag határoznák meg, hanem az adott intézmények vezetőségére bíznák, hogyan osztják ki a tulajdonképpeni prémiumokat.
A legkézzelfoghatóbb forgatókönyv, hogy a minisztérium egy speciális juttatással kompenzál egyes tanárokat. Elsősorban azokat, akik olyan régióban dolgoznak, ahol a létfenntartási költségek országos viszonylatban magasabbak (például Pozsony megyében).
Azért kézzelfogható, sőt joggal várható, mert a parlament októberben jóváhagyta az oktatási tárca módosítását, amivel (többek között) egy új kompenzációs juttatásról szóló passzust iktattak a pedagógusokról és oktatási alkalmazottakról szóló törvénybe. A módosítás értelmében arról, hogy kinek és mennyi kiegészítést adnak, az állami költségvetés jóváhagyását követő 30 napon belül határoznak. És itt a bökkenő:
A költségvetést december 3-án szavazta meg a törvényhozás, mégsem közölte eddig a minisztérium a részleteket a kompenzációról.
Január 3-án meg is szólítottuk a tárcát, hogy mi a helyzet ezzel kapcsolatban, és ezt kaptuk válaszul:
A kompenzációs juttatás odaítélésének és kifizetésének szabályai jelenleg kidolgozás alatt állnak tekintettel a bérek valorizációjára. A végleges módszertant belátható időn belül közöljük.
Druckernek személyesen is feltettük a kérdést (január 7-én), hogy mikor várható pontosítás.
„Azért vezettük be ezt a juttatást, hogy kompenzáljuk az egy főre eső nagyobb gazdasági kiadásokat bizonyos régiókban” – magyarázta Drucker, majd elárulta, hogy
a kiegészítést feltehetően 3 megyében vagy városban kaphatják meg a pedagógiai alkalmazottak: Pozsonyban, Nagyszombatban és Kassán. A fennmaradó forrásokat pedig átcsoportosítják a bérek valorizációjára.
Arra, hogy mit jelent „a belátható időn belüli tájékoztatás” a szabályokról, Drucker így válaszolt:
„Rövidesen, a következő hetekben. Azért, mert még mindig tárgyalunk a szakszervezettel a valorizációról. És mivel a kompenzációs juttatás forrásainak jelentős része erre lesz felhasználva, először meg kell egyeznünk a valorizációról.”
Hároméves a gyerek? Óvodába vele
A minisztérium azt tervezi, hogy a gyermekek kötelező óvodai beíratását leviszi négy-, majd hároméves korra.
Erre Drucker szerint azért van szükség, mert Szlovákiában jelenleg nem beszélhetünk esélyegyenlőségről. A szociális és családi háttér jelentős mértékben befolyásolja, hogy a tanulók sikeresek lesznek-e az életben. Ezt lényegében úgy orvosolná a tárca, hogy korábban „kiszakítja” a negatív körülmények közül a gyerekeket, és szakképzett pedagógusokra bízza nevelésüket.
A szegényebb családok gyermekeinek rosszabbak az eredményei, ami megnehezíti számukra, hogy a jövőben sikeresek legyenek. A változás kulcsa a minőségi óvodai nevelés
– magyarázta az oktatási miniszter.
Leáldozott a kisiskoláknak?
Nem túl meglepő módon – a középiskolai hálózat optimalizációjának megkezdése után – az alapiskolai hálózat észszerűsítése is terítéken lesz már idén. A középiskolák átszervezésének megyék által kidolgozott projektjei jelenleg már elbírálás alatt vannak.
Mindkét esetben a hatékonyabb finanszírozás a cél. Merthogy a minisztérium szerint sok oktatási intézmény fenntarthatatlan gazdasági szempontból.
Tudatosítjuk, hogy érzékeny témáról van szó, de ha előre akarunk lépni, olyan megoldást kell találni, amely effektív és hosszútávon fenntartható
– fogalmazott Drucker.
Hogy ez hogyan érinti majd a magyar alapiskolákat pontosan az még a jövő zenéje, de azzal mindenki tisztában van, hogy rengeteg alacsony létszámú iskolánk van, így magától értetődő, hogy egyik-másik kénytelen lesz majd bezárni kapuit vagy más intézményekkel egyesülni.
A tárgyalások idén kezdődhetnek meg a fenntartók, vagyis ebben az esetben az önkormányzatok és a minisztérium között.
Több intelligenciát az iskolákba, mesterségeset is
A mesterséges intelligencia (AI) térnyerése megkérdőjelezhetetlen. Ilyen szempontból pozitívumként értékelendő, hogy az oktatási tárca nem dugja homokba a fejét, és tesz úgy, mintha ez nem lenne jelen a diákok majdani és mostani életében.
A negyedik prioritás tehát az, hogy előkészítsék az AI betagozását az oktatási rendszerbe.
A hangoztatott cél, hogy „megkönnyítse a tanárok munkáját, támogassa a diákokat és hatékonyabbá tegye az egész rendszert.”
Fontos tény ebben a kontextusban – hiszen a technikai feltételek megteremtése elkerülhetetlen –, hogy 2025-ben folytatódik az iskolák eddigi legnagyobb mértékű digitalizálása: 225 millió eurós beruházást jelentett be a minisztérium.
Akadnak még ezenkívül is tervek
Előreláthatóan téma lesz még az idén a tankönyvpolitika, az érettségi reformja, a felsőoktatási törvény széleskörű módosítása, a sajátos nevelési igényű gyermekek támogatása, a mentális egészség, a tantervi reform és az oktatás deszegregációja is.
Tervből tehát nincs hiány, az idő múlásával pedig kiderül, mit sikerül megvalósítani. Az oktatásügyi miniszter azonban úgy fest, igyekszik a realitás talaján mozogni:
„Az iskolákat nem lehet megváltoztatni egy parancsszóra Pozsonyból. Nincs szükségünk több nagyszabású tervre konkrét eredmények nélkül. Az oktatásnak olyan hiteles intézkedésekre van szüksége, amelyek valódi hatással vannak a tanulók, a tanárok életére és az egész társadalomra. Mindenki támogatásával – a kormánytól a helyi önkormányokon át az oktatásban dolgozókig – egyedülálló esélyünk van arra, hogy végre véghezvigyük ezeket a változásokat” – fogalmazott.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »