A gyógyszerek és étrend-kiegészítők túlfogyasztása veszélyes – állapítja meg kutatásában az Állami Számvevőszék.
Markáns különbség van a gyógyszerek és az étrend-kiegészítők között – kezdte megkeresésünkre az Állami Számvevőszék felügyeleti vezetője. Mint mondta, a hivatal az elmézésében elsősorban azt értékelte, hogy a vény nélkül kapható gyógyszerek, valamint a szintén bárki által hozzáférhető, egyre népszerűbb étrend-kiegészítők túlfogyasztásának milyen egészségügyi, társadalmi, ebből kifolyólag közpénzügyi kockázatai lehetnek. „Itt érthető meg talán, hogy az Állami Számvevőszék miért foglalkozik ezzel a témával” – tette hozzá Pálmai Gergely.
A gyógyszerek túlfogyasztásának hátterében többek között a gyógyszergyártók marketingtevékenysége áll – ismertette a szakember –, ami nem csoda, hiszen egy kapcsolódó felmérés szerint az egy főre jutó reklámköltésekben Magyarország élenjáró. Vagyis minden negyedik-ötödik reklámspot a médiában gyógyszerreklám, ami miatt komoly hatást tapasztalhatnak az emberek a vény nélküli gyógyszerek fogyasztását illetően – hangsúlyozta Pálmai Gergely.
„Azt látják, hallják a médiában, tévében, rádióban, hogy ezeknek a gyógyszereknek a fogyasztása jó, kell és hasznos” – fogalmazott az ÁSZ munkatársa. Meglátásuk szerint
a kialakult vásárlói attitűd miatt, miszerint keresik az emberek az egyes szereket, a kvázi „kapuőrként” funkcionáló gyógyszerészeknek sincs esélyük adott esetben eltéríteni a vásárlókat.
Az étrend-kiegészítők alapvetően élelmiszernek minősülnek, elsősorban a gyártó felel a termék biztonságáért, ami nagy kockázatokat rejt magában, mondta Pálmai Gergely.
És hogy mi lehet a megoldás a gyógyszerek és az étrend-kiegészítők túlfogyasztásával szemben? A szakember szerint nagyon fontos a reklámok végén hallgató orvosi rendelvények követése. A „kérdezze meg a kezelőorvosát, gyógyszerészét” azt jelenti, hogy konzultáljuk meg az említett szakemberekkel, mi a nem vényköteles gyógyszerek megfelelő dózisa.
Az ÁSZ azonban fontosnak tartaná a megelőzést is, ezért jutottak arra a következtetésre, hogy egészséges táplálkozás, zöldség-gyümölcs és „testmozgás minden mennyiségben” a megoldás, tette hozzá az Állami Számvevőszék felügyeleti vezetője.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »