A 90 éves Brenner Józsefet köszöntötték a szombathelyi ferences templomban

A 90 éves Brenner Józsefet köszöntötték a szombathelyi ferences templomban

90. születésnapja alkalmából köszöntötték Brenner József atyát január 12-én, vasárnap Szombathelyen, a Szent Erzsébet-templomban bemutatott szentmisén, Márfi Gyula nyugalmazott veszprémi érsek, számos pap és hívek részvételével.

Brenner Józsefet a szombathelyi ferences templomban keresztelték. Nagyszüleinek a szentélyben volt padja; édesanyjával, édesapjával és testvéreivel a folyosón álltak – ezt örökíti meg az az emléktábla, amelyre az áldást a jubiláns adta a szentmisében.

Tokár János plébános köszöntötte József atyát, és felolvasta Székely János szombathelyi megyéspüspöknek az ünnepelthez címzett levelét, amelyben a főpásztor megfogalmazta háláját a szülők szeretetéért, Brenner József mély hitéért, a papi hivatás kegyelméért és azért, hogy testvére, Brenner János vértanúságának keresztjét hittel és erős lélekkel hordozta és hordozza ma is.

Levelében a főpásztor megköszönte József atyának a kommunista egyházüldözés idején tanúsított hűségét, az üldöztetések és háttérbe szorítottság bátor és derűs vállalását.

Az ünnepi eseményen Perger Gyula olvasta fel és adta át a Ferenc pápa által küldött áldást és a vatikáni oklevelet a 90 éves Brenner Józsefnek.

A nagy művészek is megjelölik kézjegyükkel műveiket, így megismerhető, hogy kinek az alkotása egy szobor, vagy kép. Isten is megjelöl minket: az Ő művei vagyunk, és Ő a keresztség által megjelöli lelkünket – fogalmazott szentbeszédében Brenner József atya. – Az övéi vagyunk.

Az Egyház kezdeti időszakában csak felnőtteket kereszteltek, mert ők tudtak tanúságot tenni hitükről. Később a családokra hárult a feladat, hogy a gyermekek vallásos nevelését biztosítsák.

Jézus ma is megkérdezhetné:

Miért keresztelkedett meg Jézus? A keresztség mindig tanúságtétel. Jézus mellett tanúskodott a Szentlélek és az Atya. Tegyünk mi is tanúságot az Isten mellett – hangsúlyozta Brenner József.

Elmondta: hitét a szülők tanúságtételének köszönheti. A ferences templomban keresztelték, ide járt édesapja mindennap misére, még a legnehezebb kommunista időkben is. Latin-magyar nyelvű misekönyvével követte a szentmisét, amelyet vitt magával a hivatalába is. Mindig ott volt mellette az íróasztalán. Ott azt kérték tőle, hogy ne vigye be a hivatalba a könyvet. Miért? – tette fel a kérdést – Ez a könyv nem bántott senkit.

Hírdetés

Édesapja tanúságot tett arról is, hogy fiai papok. Amikor Brenner József atya Lentiben volt káplán, édesapja, aki ellenőrzéseken járt a környéken, gyakran meglátogatta. A plébánia a pártház mellett volt. A munkások azt suttogták, hogy édesapja gyakran jár a pártházba. De ő kijavított mindenkit: nem a pártházba jár, hanem a fiához, aki káplán.

Keresztelése után meghívták magukhoz szülei a ferences plébánost és a szalézi igazgatót. Kérdezték, hogy melyik gyerekét melyik szerzetesrendbe szánja. Édesapja, értve a tréfát, azt mondta: egyből nem engedek, mondta, hogy a legidősebb fiamat püspöknek szántam. A Jóisten ezt meghallotta, ahogy azt is, hogy édesapja képes volt mindegyiküket odaadni Istennek – mondta Brenner József. – Tanúságot tett. Ahogy édesanyja is, aki otthon volt, és gondoskodott a családról – tette hozzá.

Brenner József szentbeszéde ITT meghallgatható.

A szentmise zenei szolgálatában közreműködött Pitti Katalin, Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes.

Perger Gyula atya is köszöntötte a születésnapost. Szent II. János Pál pápa fiataloknak mondott gondolatait idézve kiemelte: Brenner József tevékenysége kapcsán mindig azt érezte: lehet bármilyen címe – helynök, nagyprépost, apát, kanonok, spirituális –, mindig annak örült, hogy pap lehet, és egész életét ez határozta meg.

A hálaadásban megemlékezett József atya családjáról, valamint Boldog Brenner Jánosról, kiemelve azt a hatalmas szeretetet, amelyet József atya oly sokszor megtapasztalhatott: hogy Isten a görbe vonalakon is tud egyenesen írni, és mindig mellette állt ez idő alatt.

A szentmise végén József atya egy különleges születésnapi ajándékot kapott: testvérének, Brenner Jánosnak az ereklyéjét tartalmazó ereklyetartót.

Ezt követte a család emléktáblájának megáldása és leleplezése.

A záróéneket követően Brenner József fogadta a hívek köszöntéseit, majd minden jelenlévő ajándékot kapott: többek között egy-egy szív alakú mézeskalácsot az emléktábla fotójával.

Forrás: Szombathelyi Egyházmegye

Fotó: Szombathelyi Egyházmegye Facebook-oldala

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »