November 11-én a kapitány este 10 óra körül kérte az utasok segítségét, miután egy kínai férfi többször hányt, majd elveszítette eszméletét, keringése összeomlott és légzése leállt.
A Frankfurtban élő magyar orvos, Rádi Katalin egy másik doktor társaságában jelentkezett, majd szívmasszázst alkalmaztak és oxigénballonnal újraélesztették a férfit – írja az Index. Három órán keresztül stabilizálták az állapotát, aztán a gép kényszerleszállást hajtott végre a szibériai Novoszibirszkben.
„Odavezettek a kínai férfihez, akit addigra egy óriási hányás után eszméletlen állapotban kihúzták az ülések közötti folyosóra. A lábát felpolcolták, nem volt pulzusa, keringése, nem lélegzett, úgyhogy egy másik német sebésszel, aki szintén jelentkezett a kapitány felhívására, elkezdtük az újraélesztést”
– emlékezett vissza az orvos.
Rádi ápolóként dolgozó férje is segített nekik. A nő öt éve dolgozik Németországban, egy Nürnberg melletti városban.
„Szívmasszázzsal és oxigénballonnal egy percen át élesztettük újra.”
A doktornő szerint feltehetően neurológiai problémája lehetett a férfinek, ami összefüggésbe hozható a rosszulléttel, de nehéz volt a kommunikáció köztük, mert a férfi felesége nem beszélt nyelveket.
A kapitány később behívta Rádit a pilótafülkébe, ahol összekötötték egy német nyelvű földi egészségügyi bázissal. Közösen úgy döntöttek, hogy leszállnak Szibériában, mert az időablakon belül vannak, ami stroke esetében azt jelenti, ha négy órán belül kórházba kerül a beteg, jelentősen növekednek a gyógyulás esélyei.
A férfi állapota a leszállás előtt már javult, a fájdalomra reagált, a kisujját fel tudta emelni, de csak az ordító utasításokat észlelte. Felesége kiabálva tiltakozott a szibériai kényszerleszállás ellen, de Rádi egyértelművé tette, hogy nyolc órán át nem tud felelősséget vállalni a betegért a repülőgépen.
Novoszibirszkben már orosz orvosok várták és egy speciális jármű, amivel elszállították.
A Lufthansa az eset után ajándékot ígért az orvosnőnek.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »